Микола Вінграновський: Вибрані твори у трьох томах

Критика, рецензії > Художня література

Микола Вінграновський: Вибрані твори у трьох томах

Тетяна Риженко | 23.11.15 7:01:19

Микола Вінграновський прийшов у літературу як новатор, а пішов із життя ─ класиком. Про це свідчить його останній прижиттєвий тритомник, який вийшов у тернопільському видавництві «Навчальна книга ─ Богдан» у 2004 році.
Це видання, упорядковане письменником власноруч, демонструє творчий шлях письменника. Так, тут опубліковано вибрані поезії, написані впродовж 1954─2003 року. Саме за цими публікаціями можна прослідкувати, як зростала майстерність автора, як його поетичний талант розквітав і усталювався, як його вірші набували рівня досконалості, ставали відточеними та філігранними.
Але становлення Миколи Вінграновського як літератора не обмежувалось пошуками в царині поезії, він писав і вишукану прозу. Наприклад, його роман «Северин Наливайко» ─ один із кращих взірців історично-епічного твору в українській літературі. Навіть тут, здавалось би, в узвичаєному жанрі письменник долає будь-які канони і скеровує своє перо у сферу пошуку. Насамперед, сказане стосується зображальності його письма. Інколи епізоди твору надзвичайно кінематографічні. Очевидно, далось в знаки те, що багато десятиріч Микола Вінграновський працював у кіно. Як режисер він поставив понад двадцять художніх і документальних фільмів, був сценаристом і актором
Взагалі, проза Вінграновського винятково багатогранна й різнопланова: від, на перший погляд, простої «Первінки» до цілком авангардної «Манюні». Не кажучи вже про психологізм оповідань і новел, що публікуються у тритомнику. Видання оформлене художником Любомиром Бейгером, який вдало поєднав графіку й комп’ютерний дизайн, що відображає світогляд письменника.
Без сумніву, «Вибрані твори у трьох томах» Миколи Вінграновського ─ одна із значних публікацій в Україні. Підтвердженням тому є те, що тритомник відзначений багатьма почесними літературними нагородами. Так, у 2004 році «Вибрані твори у трьох томах» отримали відзнаку – Книга року-2004; удостоєнні знаку «Срібний Нестор» Книжкового конкурсу «Дивосвіт України 2004»; нагороджені грамотою Львівського форуму видавців 2005 року; визнані Кращою книгою Міжнародного книжкового фестивалю «Джура-фест» 2004 року тощо.
Відповісти на статтю