ОБРАЗ ЛЕСІ УКРАЇНКИ (ТА ЙОГО РЕІНКАРНАЦІЯ) В ТВОРЧОСТІ МИХАЙЛА БЛЕХМАНА

Статті, блоги

ОБРАЗ ЛЕСІ УКРАЇНКИ (ТА ЙОГО РЕІНКАРНАЦІЯ) В ТВОРЧОСТІ МИХАЙЛА БЛЕХМАНА

Василь Слапчук | 22.11.18 11:46:52

У своїй творчості Михайло Блехман постійно перебуває в діалозі зі світовою літературою, він любить інтригувати читача різного роду алюзіями, що відсилають до творів чи персонажів, чи навіть авторів цих творів, яких письменник любить і котрі слугують йому джерелом натхнення нарівні з сюжетами, які черпає з реального життя. Мені вже доводилося про це писати у відгуку на його книгу оповідань «Час збирати метафори», тому не буду повторюватися.

Недавно я прочитав нове оповідання цього вигадливого автора, інколи хочеться назвати його ілюзіоністом, зрозуміло, у найліпшому розумінні цього слова. Оповідання називається «Вона». За сюжетом дія відбувається у кав’ярні. Усі столики зайняті, лише за одним, за яким частуються кавою двоє добродіїв, знаходиться вільне місце. До них і підсідає пані. Одне одному вони не відрекомендовуються, а поводяться так, як люди, котрих не потрібно знайомити. Одразу ж зав’язується розмова і, не дивно, що мова заходить про літературу. Інтрига в тому, що всі троє – письменники, і всі інкогніто. Автор її називає Вона, а двох її співрозмовників – Перший і, відповідно, Інший. І говорять вони про свої твори, лише це може допомогти читачеві ідентифікувати їх. Мені це вдалося лише на третину. За певними ознаками я здогадався, що Вона – це Леся Українка. На Першого спочатку подумав, що це Оскар Вайльд, однак потім мене збили з пантелику його слова, що правди нема на землі, але нема її і вище. І я вирішив, що це Пушкін, який відсилає нас до маленької трагедії «Моцарт і Сальєрі». Щодо Іншого, то я прийняв його за Гоголя, дезорієнтувавшись епізодом, у якому птах долітає до середини річки і повертається назад. А ключовими були слова «друге небо». Це я вже пізніше довідався від автора. «Друге небо» – так називається оповідання Кортасара (і це найулюбленіший твір Михайла Блехмана, не тільки з усього доробку видатного аргентинця, а з усієї світової прози; цей твір надихнув його на останній за часом роман). Отже, Інший – це Хуліо Кортасар. А Перший – таки Вайльд. А Оскар Вайльда Блехман ушановує з іще більшим пієтетом, називаючи учителем «ще з університетських часів». А позаяк ці його улюбленці мирно співіснують у його голові (чи серці), то йому й закортіло звести їх за одним столом. Однак центральною фігурою за цим столом є Вона – Леся Українка. «Стосовно Лесі - скільки б я про неї не писав, усе мало буде, – зізнається пан Михайло. – Вона для мене – з Неба. З Другого Неба».
З Лесею Українкою, принаймні з думкою про неї, Михайло Блехман дійсно не розлучається. Надіславши мені свою дилогію романів «Відображення» і «Римські цифри» (до речі обидва ці романи увійшли до книги «Час. Кохання. Життя», що побачила світ нинішнього (2018) року у видавництві «Український пріоритет»), автор попросив звернути увагу на одного з другорядних персонажів роману «Римські цифри» – вчительку української мови і літератури Ларису Петрівну Косаченко із села Верхнього, куди головних героїв роману, Клару і Самуїла з малим Михайликом, спровадили відпрацьовувати за направленням після інституту. Але мою увагу більше захопив перший роман, а, оскільки, читав я їх один за одним, то в другому за сюжетом ще встигав стежити, а деталі вже губив. Тому, коли дійшов до ХІV розділу, в якому вперше з’являється згадувана вчителька, то, як тепер кажуть, тупо не зауважив прямого натяку на Лесю Українку: Лариса Петрівна Косач(енко). Це вже й не натяк, це буквальна вказівка. До речі, епіграфом до цього розділу Блехман взяв рядки Лесі Українки «Де захочете, там буде...». Ясна річ, вчителька з провінції (дія роману, здається, відбувається в 1954-1956 рр.) не Леся Українка, а тільки її своєрідна реінкарнація. Аби щодо цього в читачів не виникало жодних сумнівів, автор дає знати, матір учительки (вона теж працювала вчителем української мови та літератури, а зараз – завідувач бібліотеки) звати Ольга Петрівна. Гадаю, не потрібно нагадувати, що саме так за паспортом величали письменницю Олену Пчілку, матір Лесі Українки.
З Ларисою Петрівною Клара та Самуїл ведуть інтелектуальні розмови, діляться своїми враженнями від літератури, в якій однаково кохаються. Лариса Петрівна вдячний, проте й надзвичайно вимогливий поціновувач: «Книга – як шахова партія: кожна чимось схожа на інші, але в головному – унікальна. Ті, які не унікальні, я літературою не вважаю», – каже вона. А в іншому місці ще жорсткіше формулює свою позицію: «Читати не-літературу – все одно, що купувати папір на вагу». Коли Клара запитала, чи є щось нечитане нею в українській літературі, вчителька сумно посміхнулася: «Такого багато... І воно десь є... Але де?..» – «Гадаєте, десь усе-таки є?» – «Знаю точно, – кивнула Лариса Петрівна. – Хоча, може, краще було б не знати?»
Події в романі відбуваються приблизно у 1954-1956 рр. Сталін уже помер, але до Хрущовської відлиги ще далеко. Тому так завуальовано говорить учителька про те, що пізніше отримало назву «розстріляне відродження». Письменників розстрілювали, ув’язнювали, їхні книги вилучали з бібліотек... Лариса Петрівна була не просто свідком цих подій, ба більше – недобровільним учасником. Колишня учениця нагадує їй: «Ми замальовували портрети в книжках. Пам’ятаєте, Ларисо Петрівно? Ви нам казали, кого замальовувати». - «Це не Лариса Петрівна казала і не Ольга Петрівна, - уточнила Клара. Вони вам просто передавали те, що їм там, - вона показала угору, наполегливо “рекомендували”». Лариса Петрівна похитала головою: «На небі такого не придумають. Це тільки на землі можна вигадати на нашу душу і нашу голову...»
У Станіслава Рассадіна, котрий запустив в обіг термін «шістдесятники», є книжка під назвою «Самогубці», у ній він досліджує творчість тих письменників, які не були репресовані, а свідомо пішли на співпрацю з тоталітарним режимом і поставили свій талант йому на службу. Таким чином ці письменники зберегли собі життя, однак Рассадін вважає їх самогубцями. Про щось подібне говорить і Лариса Петрівна: «Сумніви – це набуток живих. І сварки, незгоди, пух та пір’я – це щастя тих же живих. А чавун, недоторканість – царина мертвих... Я гадаю, нехай мертві самі один одного ховають і не чіпають живих. Так, саме ховають. Нехай їх, мертвих, такі ж мерці відливають з чавуну, нехай на белебені ставлять у вигляді бюстів та інших частин тіла. Нехай до них несуть мертві квіти. А ми з вами і наші улюблені люди, в тому числі і наші улюблені письменники, - вони ж то живі». Маємо ремінісценцію, яка відсилає нас до Євангелії, до слів Ісуса Христа. Учителька продовжує розмірковувати: «Знаєте, окрім фізичної розправи, найнадійніший спосіб убити – це «увічнити» когось в якомусь чавуні чи інших аналогічних матеріалах. Тобто – забути». Щира правда. У цьому ми тепер пересвідчуємося. Живі М. Зеров, Є. Плужник, В. Підмогильний, багато інших, знищених у розквіті сил письменників... Вони повернулися, вони з нами. А щодо бронзи, то в ній не тільки антигерої помирають. Сьогодні намагаються забути Тараса Шевченка, тиражуючи його пам’ятники. Людям легше відкупитися пам’ятником, аніж читати і зачитуватися творами. А живий Шевченко лише у своїх творах. Мені здається, це настільки очевидно, що не потребує доказів. Тим паче, що мова йде про літературу. «Я, дорогі мої, викладаю не алгебру, а гармонію. У нас більше цінується думка, ніж доказ... У всякому разі, в ідеалі має бути так», – казала Лариса Петрівна. Зрозуміло, до ідеалу нам ще дуже й дуже далеко. І якщо щось і наближає нас до нього, то це – література. Михайло Блехман надзвичайно відданий літературі. Він трішки маг, трішки містифікатор, але його гра це не забавка, а радше церемонія, котра дозволяє оприявнити суть. Любов Блехмана до Лесі Українки жива і постійно шукає нових втілень і реалізації. Роман «Римські цифри» – тільки один із прикладів цієї гри, мета якої не ошукати читача, а зачарувати. Щоб розгледіти риси Лесі Українки в образі сільської вчительки української мови та літератури, потрібно любити літературу так, як її любить Блехман, як любить Лариса Петрівна з його роману, як любила Леся Українка, котра надихає письменника і продовжує жити завдяки перевтіленням і реінкарнаціям у його творах. До речі, завершується епіграфом (є у Блехмана така традиція ставити мотто наприкінці твору) із Лесі Українки, епіграфом із Кортасара роман розпочинався. Гра триває.
Відповісти на статтю

Леся Гринців. | 05.03.19 08:57:50

«Сумніви – це набуток живих. І сварки, незгоди, пух та пір’я – це щастя тих же живих,,

yanmaneee | 15.09.20 13:02:45

http://www.nikereact.org
http://www.kyrie3.us.com
http://www.retrojordanssale.com
http://www.kyrie5s.us
http://www.supremeclothingstore.com
http://www.jordansshoes.us.org
http://www.balenciaga.us.com
http://www.kd10.us
http://www.supremeshoodie.com
http://www.lebronjames.us.com
http://www.hermesonlineshop.com
http://www.goyardhandbags.us.org
http://www.moncler--outlet.us.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.stone-island.us.com
http://www.kobesneakers.com
http://www.yeezysshoes.us
http://www.supremeclothingsstore.com
http://www.supremesclothing.us.org
http://www.adidasyeezyboost350.us.com
http://www.hermesbelts.com
http://www.kyrie6.org
http://www.chromehearts.com.co
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.stephencurry-shoes.us.com
http://www.goldengoosesonline.com
http://www.longchampshandbags.us
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.outletmoncler.us.com
http://www.goldengooseoutlet.org
http://www.shoesyeezy.us
http://www.russellwestbrookshoes.us
http://www.chromeheartstoreonline.com
http://www.monclercoat.us.com
http://www.kyrie-6.com
http://www.goldengoosesneakersstore.com
http://www.kd13shoes.us
http://www.yeezyboost-350v2.us.com
http://www.jordanstoreonline.com
http://www.goldengoosesneakers.us
http://www.monclerjacketsoutlet.us.com
http://www.jordan6.us.com
http://www.kd12.us.com
http://www.curry7.us
http://www.goldengoosesneakers.org
http://www.yeezysshoes.us.com
http://www.balenciaga-sneakers.us.com
http://www.jordan-retro.us.com
http://www.lebron17s.us
http://www.kyrieirving-shoes.us.com
http://www.jordan4.us.com
http://www.moncleroutletsale.us.com
http://www.goldengooseofficial.com
http://www.goyards.us.org
http://www.longchampbagsoutlet.us
http://www.monclersoutletstore.com
http://www.longchamphandbagsus.com
http://www.jordan12.us.com
http://www.yeezy-v2.com
http://www.hermesbelt.us.org
http://www.bape-hoodie.us.com
http://www.jordanshoes.us
http://www.calvinkleinoutlet.us.com
http://www.supremeclothings.com
http://www.yeezyboost350v2stores.us.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.lebron16.us
http://www.kyrie5spongebob.us
http://www.bapehoodie.us
http://www.adidasyeezyshoes.com
http://www.offwhiteclothing.us.com
http://www.bape-clothing.us
http://www.offwhitexjordan1.com
http://www.birkinbag.us.com
http://www.yeezyshoes.in.net
http://www.offwhitejordan1.us.com
http://www.goyardus.com
http://www.goldengooseoutlets.us
http://www.bapeclothing.us.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.yeezysus.com
http://www.curry-6.us
http://www.curry7.net
http://www.kd-shoes.us
http://www.yeezyboost350v2s.us
http://www.long-champ.us.com
http://www.balenciagaspeeds.com
http://www.supremeshirt.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.us
http://www.curry6shoes.us
http://www.supreme.us.org
http://www.supremes-clothing.com
http://www.adidasyeezysupply.com
http://www.nikexoffwhite.com
http://www.adidasyeezys.us.com
http://www.kd12.org
http://www.supremenewyork.us.com
http://www.offwhiteshoes.us.com
http://www.nike-shox.us.com
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.balenciagashoes.us.com
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.stoneislands.us
http://www.supplyyeezy.us
http://www.goldengoose-shoes.us.com
http://www.kd13.us
http://www.yeezyboostoutlet.us.com
http://www.kyrie6shoes.us
http://www.yeezy-boost.com
http://www.supremeclothings.us.com
http://www.supremeclothing.us.org
http://www.goldengoose-outlet.us.com
http://www.supremesonline.com
http://www.kyrieirvingshoes.us.com
http://www.kyrie4shoes.us
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.curry6.net
http://www.monclerjackets.us
http://www.jordans.com.co
http://www.hermes-handbags.us.org
http://www.longchampoutlets.us
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.yeezyadidas.us
http://www.air-jordanshoes.us.org
http://www.hermesbirkins.com
http://www.balenciagas.us.com
http://www.balenciagasus.com
http://www.supreme-clothing.us.com
http://www.hermes-handbags.us.com
http://www.hermesbirkinbags.us.com
http://www.yeezy-500.us.com
http://www.off-whiteshoes.us.com
http://www.supreme-clothings.us.com
http://www.monclerjackets.us.org
http://www.jordan13.us.com
http://www.yeezyshoessupply.com
http://www.yeezy350boost.us.com
http://www.cheapjordan.us
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.golden-goose.us.com
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.giannisantetokounmposhoes.us
http://www.stephcurry.us
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.lebronjamesshoes.name
http://www.lebron15.net
http://www.monclers.us.com
http://www.curryshoes.net
http://www.supreme-newyork.us.com
http://www.supremes.us.org
http://www.curry7shoes.us
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.supremesoutlet.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.longchampshandbags.us.org
http://www.giannisantetokounmposhoes.com
http://www.kevindurant-shoes.us.com
http://www.supremeoutlet.us.com
http://www.yeezy700.us.com
http://www.kawhileonardshoes.us
http://www.longchamphandbags.uk
http://www.offwhite.us.com
http://www.supremehoodies.us
http://www.goyardhandbag.us
Відповісти на статтю