Від великого до малого, від жука до їжака
Тетяна Микитин | 08.06.12 20:04:22
Наприкінці травня по всій країні відбулась низка заходів, приурочених міжнародному дню захисту дітей, зокрема цікавий великомасштабний проект «Від великого до малого», ініціаторами та основними організаторами якого стали Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва і Фундація соціокультурного розвитку.
У рамках цього проекту з 21 по 27 травня у містах Львові, Тернополі, Івано-Франківську, а також містечках Львівської області – Городку, Стрию і Дрогобичі проходив літературний фестиваль для дітей «Дивокрай», програма якого передбачала вуличні та шкільні читання за участі провідних дитячих письменників, майстер-класи, виставки, інтер-активні дійства та ін.
Паралельно з заходами, орієнтованими на дитячу аудиторію та їх батьків відбулись імпрези за участі фахівців: 21 травня у Івано-Франківську Науково-практична конференція «Література для дітей та юнацтва: стан, тенденції, перспективи» в рамках ІІІ Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час», а 23-25 травня у Жовкві Науково-практична конференція «Література для дітей та юнацтва» і нові соціокультурні реалії. Якщо учасниками першої конференції були переважно науковці та педагоги, то до другої активно долучились видавці і бібліотекарі, поети і письменники, редактори і критики, художники і ті, кому не байдужі проблеми дитячої книги і НЕчитання.
Оскільки учасники представляли різні професії, а відтак мали різні сфери зацікавлення, організатори жовківської конференції заздалегідь запланували кілька тематичних круглих столів і робочих засідань за певними напрямками, наприклад на теми: текстів для дітей, дитячих бібліотек, критеріїв оцінки якості дитячої літератури, української книга в IBBY, читання дітей з особливими потребами та ін. Можливо багато питань, які піднімались учасниками конференції, залишились не вирішеними, але тем для роздумів і напрямків руху з’явилось дуже багато і кожен з них заслуговує окремої уваги. Єдина мета усіх цих заходів, а правильніше буде сказати місія – промоція дитячого читання.
А кульмінацією святкування проекту «Від великого до малого» стала урочиста церемонія вручення Літературної премії «Великий їжак», яка стартувала ще у жовтні минулого року. Докладніше про умови подання на премію 1), перелік претендентів 2), членів журі і фіналістів 3), а також про перебіг подій, адже у рамках інформаційної кампанії по всій Україні відбулися презентації найкращих українських дитячих книжок, усі бажаючі можуть прочитати за наведеними посиланнями. Скажу лише, що першим лауреатом літературної премії для авторів дитячих книжок «Великий Їжак» став автор книжки «Мій друг Юрко Циркуль та інші» Валентин Бердт.
Ця подія, як на мою думку, матиме позитивний вплив не лише на дитячу літературу, а й на дитячу естраду! Чого лише вартий музичний проект Яни Іщук «Скоромовка не для вовка» на тексти Грицька Чубая, за участі Соломії Чубай та ГИЧ-оркестру, які виступали на церемонії вручення Літературної премії «Великий Їжак»4) .
Та що там діти, склалось враження, що дорослі навмисне взялись за дитячу тематику лише для того, щоб з серйозних дядечків і тітоньок перетворитись у веселих шибайголов і посміхаючись у вуса декламувати дитячі віршики, але навіть жартуючи вирішувати серйозні справи. А все для того, щоб стати ближчими до дітей і придумати таким чином для них ще щось нове і добре.
Отак бігцем я спробувала коротко розповісти про те, що готувалось не один місяць, проводилось не один день, а зробить щасливим не одного маленького читача.
Так, «Великий їжак» насправді ще крихітка, йому потрібно підрости і причесати свої голки, що часом стирчать у різні боки. Але цей проект заслуговує на увагу і вартує того, щоб його підтримати. У планах організаторів зробити його традиційним і щороку проводити в інших містах і містечках, організовуючи великі заходи для маленьких читачів, тобто від великого до малого...