Всесвітній день книги на польський манер
Тетяна Микитин | 02.05.12 17:03:22
Щороку 23 квітня у 190 країнах світу святкується Всесвітній день книги й авторського права*. Мені цей день пощастило провести у Польщі і дуже хочу поділитись з читачами «Книгобачення» своїми враженнями з цього приводу.
Перше, що я побачила – це великі рекламні плакати «КНИГА І ТРОЯНДА». Виявляється, що уряд Малопольського воєводства до всесвітнього Дня книги уже в одинадцяте проводить «Малопольські дні книги»**, покликані заохотити купувати книги у книгарнях, пропагуючи тим самим читання та літературу. До акції долучились близько 90 книгарень з понад 20 міст і містечок цього регіону. Уже стало традицією, що ціни на книги в ці дні знижують, а покупцям дарують символічні троянди. Троянд я, щоправда, не побачила, може тому, що не спостерігала навмисне. А знижки справді були і не маленькі!
Деякі книгарні обмежились обов’язковими для цієї акції -10 %, а інші проявлили нечувану щедрість, наприклад -25 % у мережі «MATRAS» чи -30, 50 і 70 % у мережі «EMPIK». Хоча знижки для польських книгарень – явище звичне, там весь час відбуваються «промоції», у книгарнях відведено окремі місця для уцінених книг і навіть діє мережа «DeFacto outlet», яка спеціалізується на продажу друкованої продукції за зниженими цінами. І не у тому, що книги там не користуються попитом і їх потім розпродають за безцінь, а тому, що це свідчить про розвинутість книжкового ринку. Адже ціна це не засіб збагачення видавців та книгорозповсюджувачів, як звикли у нас, а важливий елемент маркетингової політики підприємства.
Але повернімося до Польщі і днів книги. Цього року святкування включало безліч супутніх заходів – зустрічі з письменниками, конкурси, дискусійні клуби, масові читання, збір книг з благодійною метою, конференції та мистецькі акції.
Власне на двох останніх позиціях я би хотіла зупинитись докладніше. Насамперед про ІІІ Міжнародну наукову конференцію «Книга, бібліотека, інформація – між поділами та єдністю», організовану Інститутом Бібліотекознавства і Журналістики Університету Яна Кохановського, що відбулась 23-24 квітня у м. Кєльце. Захід об’єднав понад 60 фахівців з усієї Польщі і частково з України щоб подискутувати про минуле, сьогодення і майбутнє книги, її функціонування, роль та значення у соціальних комунікаціях, а також про місце інформаційних технологій в поширенні культури. Програмою конференції та тематикою доповідей займати увагу читачів не буду, скажу лише, що конференція була організована на високому рівні.
А ще хотілось би розповісти про виставку «LIBRI MULTI KULTI», яку можна було оглянути в «Galeria NA PIETRZE». Автор робіт Радослав Новаковський – письменник, музикант, художник, видавець etc. власноруч творить книги у стилі бук-арт і гіпертекстові оповідання. Як він особисто зізнався, у його доробку понад двадцять книг, написаних трьома мовами (польською, англійською та есперанто), тираж яких відкритий, тобто час від часу він виготовляє новий примірник, який потім продає чи дарує. Його книги демонструвались на виставках у ряді країн, а також знаходяться в колекціях багатьох відомих бібліотек світу. Відвідувачі виставки мали можливість побачити книги найрізноманітнших форматів та конструкцій, в тому числі 10-метрову «Книгу вулиці Сенкевича».
Ось так коротко про те, що мені вдалось побачити в один день – Всесвітній день книги. Шкода, що він такий короткий, зате насичений і цікавий. А ще калейдоскоп подій цього дня засвідчив одну просту істину, що книга – це не лише товар, а й наукове та культурне явище.
Цікаво, а як святкували у нас? Читала в інтернеті, що наші письменники традиційно вдарили автопробігом по безкнижжю, а куди в результаті приїхали?..
* Традиція святкування Дня книги народилася у Каталонії, де 23 квітня на День Юрія традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку.
** http://www.ksiazkairoza.pl
Експонати виставки: