Літературознавство: Ab ovo

Статті, блоги

Літературознавство: Ab ovo

Ольга Кендзіор, Ірина Курило | 02.12.11 20:52:40

Хоча Інтернет і телебачення давно посунули читання на останні щаблі у рейтингу хобі, проте, для багатьох людей у світі проводити вільний час за хорошою книгою залишається головним захопленням у житті.
Для такого читача справжнім щастям є просто тримати в руках перевидання улюбленого твору, витрачати останні гроші на книжкові новинки та завжди читати з олівцем, підкреслюючи цікаві думки. Але, з часом, простого знайомства з сюжетом та героями стає недостатньо. Виникає бажання побачити саму суть книги, розібратись у її структурі, оцінити її не лише з позиції «подобається/не подобається». Саме для таких «просунутих» читачів і існують науково-популярні книги з літературознавства. 10 з них увійшли в наш must have список, знайомство з цими виданнями є обов’язковим для усіх справжніх book lovers.
1.Іван Безпечний «Теорія літератури». У цій книжці автор розглядає загальні поняття і традиційні проблеми літературознавства. Доповнена яскравими прикладами, книга вийшла у Торонто ще у далекому 1984. Проте лише у 2009 році цей підручник дійшов до українських читачів. Та краще пізно, ніж ніколи, бо ця праця І. Безпечного справді заслуговує на увагу не лише студентів філологічних спеціальностей, а й усіх бажаючих дізнатися про різноманітні літературні напрями, поглибити свої знання з стилістики та основ віршування.
2.Пітер Баррі «Вступ до теорії: літературознавство та культурологія». Це підручник з літературознавства. Та не варто відкладати його в сторону, вважаючи, що підручники бувають лише нудними та монотонними. Книга справляє незабутнє враження, адже вона надзвичайно захоплююча та неймовірно цікава. Автор - викладач Уельського університету Пітер Баррі - знайомить читачів з головними літературними теоріями, подає приклади аналізу творів згідно з ними та пропонує анотовані списки літератури для тих, хто бажає продовжити знайомство з певними темами.
3.Гарольд Блум «Західний канон: книги на тлі епох». Автор цієї книги - визнаний в усьому світі літературознавець, професор Єльського університету Гарольд Блум. Він знайомить читачів з поняттям «канону», розповідає про «канонічних» письменників та їх творчість. Головною (та, безперечно, не єдиною) перевагою цієї книги є виняткове почуття гумору Блума, з яким він оповідає читачам про такі видатні постаті як: Вільям Шекспір, Вірджинія Вулф, Зигмунд Фройд, Лев Толстой та інші. Стиль викладу - елегантний та ненав’язливий, від читання отримуєш справжнє задоволення, як від бесіди з хорошим співрозмовником.
4.Соломія Павличко «Теорія літератури».
5.Соломія Павличко «Зарубіжна література». Обидва твори видатного літературознавця, перекладача та видавця Соломії Павличко варті уваги людей, закоханих у літературу. Саме завдяки їй українські читачі змогли насолодитися творами Вільяма Ґолдінга та Девіда Лоуренса. Блискучі дослідження та критичні статті С. Павличко написані легко та цікаво. «Зарубіжна література» репрезентуючи англомовний письменний світ, знайомить нас з Вітменом, Камінгсом, Дікінсон, Емерсоном та іншими великими літераторами, а з книжки «Теорія літератури» читачі дізнаються про модернізм в українському письменстві.
6.«Літературознавча енциклопедія» містить загальні, базові знання, що просто необхідні для глибшого розуміння як художньої літератури, так і різноманітних літературознавчих праць.
7.Юрій Шевельов «Вибрані праці. Літературознавство». Цей том вибраних праць містить історико-літературні розвідки та есеї, що дають уявлення про діапазон інтересів одного із найвидатніших вчених 20 століття та глибину інтерпретації явищ української літератури, живопису, театру. Блискуча ерудиція та гострота наукової думки автора неодмінно зацікавлять і спонукатимуть до подальших літературознавчих пошуків.
8.Ришард Нич «Світ тексту: постструктуралізм і літературознавство». Сучасний польський літературознавець досліджує зв’язки літератури з дійсністю та оповідає про «залізний бібліографічний канон» сучасної науки про літературу. Ця праця здатна серйозно розширити світогляд.
9.Ґаятрі Чакраворті Співак «В інших світах. Есеї з питань культурної політики». Індійська дослідниця, літературний критик та теоретик постколоніалізму та фемінізму висловлює погляд на літературознавство в контексті культури постколоніальних східних країн. Переконані, що це видання здатне відкрити читачам нові літературні горизонти.
10.Ян Парандовський «Алхімія слова». Це блискучий трактат про письменницьке мистецтво, про те, як народжують і втілюються творчі задуми у літературних творах. Автор заглиблюється у творчість письменників, відкриває деякі таємниці ремесла, наводить безліч прикладів з творчого життя видатних письменників різних епох. Стиль Парандовського настільки цікавий та легкий, що книга читається на одному подиху.
Це, звісно, лише короткий список, і гідних книг з теорії літератури набагато більше, варто хоча б згадати усім відомі імена Ярослава Поліщука, Леоніда Ушкалова, Умберто Еко, Ролана Барта… Сподіваємося, що видання з нашого списку стануть непоганим стартом для «просунутих» читачів й майбутніх літературознавців.
Відповісти на статтю