Статті, блоги

Свобода і відповідальність (продовження)

Книгобачення | 20.11.11 12:51:28

Частина 2

Андрій Судин


Щодо «текстів» (можна ремарку, щоб не забув?), бо взагалі-то зібрався запитатися ще про інше. Але ця тема теж, як на мене, справді стосується нашої розмови. Свого часу, коли я вперше зіткнувся із таким трактуванням «творів», то сприйняв це із внутрішнім поясненням авторської «скромності». Мовляв, не називаючи свою роботу «творчістю», письменник «принижує» її до ремесла. Тобто прерогатива творчості саме за Творцем, а письменник – лише інструмент у його руках. Або ж... називати результат письменницького ремесла твором може лише поціновувач, читач, або й узагалі нове покоління.
От навіть виходячи із того, що Ви розповіли про ті «текстові змагання», можна спробувати поділити умовно таких творців на дві психологічні групи. Перша – залежні від престижу, бажання називатися письменником (напевно, на початках воно у багатьох присутнє хоча б у якомусь виразі), відтак наперед сподобатися, а далі перейти у стан «богемності», причащеності.
І друга – залежні від «одержимості» сказати, поділитися, навіть не стільки «хвалитися» (я можу і вмію!), скільки дарувати (ось, я дарую найкраще, що зараз можу, а відтак дарунок не може бути нестаранно зробленим). Своє бачення, свої думки, ідеї, сюжети, настрої...
Звичайно, порівняння дуже умовне, але якщо глянути на ту свободу з такого кута, то ж і вийде – ті, хто байдужі до тих, на кого потім розраховують хіба що як на покупців, то і люблять привселюдно «плювати» в публіку, до якої їм «все одно», такі вони творчі і сміливі...
І, як не крути, а на тлі отого наче прагнення свободи творчості все одно просвічує майже неприкрита кон’юнктурність. Я вже це не раз помічав навіть на тих, хто нині вважається метром сучасної літератури. (Пригадую собі у Станіславського було ділення акторів на тих, які хизуються собою під час гри, і показують, ось я який, і тих, які справді природно живуть роллю, чужим життям, як своїм).
Зрештою, бог із нею, тою кон’юнктурністю, вона деколи не така вже і страшна, якщо націлена «стимулювання збуту», яке нині дуже важливе для видавців. У кон’юнктурних творах теж буває немало важливого для обговорення у суспільстві.
Свого часу мені дуже сподобався вислів Андрія Куркова у виступі перед студентами, коли його спитати про сприйняття ним себе як творця бестселерів. Він сказав, що взагалі-то в житті прагнув би іншого. Писати не бестселери, а лонгселери. Десь, певною мірою, мені здається, він висловив власне ставлення до того, що пише, певну зніяковілість від тої різниці, що він може, і що насправді є.
В принципі, і чтиво (принаймні те, що і раніше теж вважали чтивом на зразок детективів, чи кримінальних романів) може стати лонгселером, або ж у іншому виразі -- класикою (починаючи від Конан-Дойля, який, кажуть, ціле життя соромився і цурався Шерлока Хомса, як негідного заробітку, а далі продовжуючи Агатою Крісті чи Сіменоном, для яких це стало вже справді професією, що перейнята нині чималою кількістю «ремісників»). Адже детектив, кримінальний роман – це очевидна кон’юнктура, розрахована часто на масові, тобто мало розвинені смаки. Але з іншого боку – хіба ж це свобода? – постійно прагнути сподобатися і потурати смакам людей, яких у житті не надто ціниш навіть як співрозмовників... Хіба що самому бути таким, як вони...
Мені взагалі здається, що для письменника найприроднішим було б якраз от у тій свободі творчості прагнути не стільки справді «сподобатися читачеві», скільки сподобатися уявному співрозмовнику, якого поважає, може навіть ставить і вище за себе. З яким йому хотілося б спілкуватися своїм написаним. Можна мати за такого співрозмовника того ж таки письменника-кумира, якого любиш, незважаючи не те, що його вже давно нема (саме його ставити за «планку» порівняння), або ж іще доступніше і легше, як одного разу вивела такий критерій письменниця Ева Гата – «пишу так, щоб не було соромно дати почитати своїм дітям». Можна – «коханій людині», а можна і «собі», якщо подивитися на себе років за 20. От буде це лонгселером, чи «прожували, проковтнули, ззіли.... і...»

А от, якщо б Вам задали таке питання – чи думаєте Ви про читача, коли пишете, що б Ви відповіли? Як би взагалі відповіли на такій прес-конференції замість Ерленда Лу?
І ще. Чи не здається Вам, що нині у «спотвореному переосмисленні» маркетингу видавничої справи самі видавці стимулюють у письменниках якраз оту кон’юнктурність? «Пиши так, щоб продавалося!». А продається масово і швидко, ясно що. Якщо розраховувати не на найкращі людські спонуки. А ще й, якщо їх і навмисне подразнювати. А відтак і між письменниками теж фіксується «рівень», на який треба орієнтуватися, і ще далі культура культивування бравади. Не генетично задана маргінальність як особливість творчої особи, а імітація маргінальності як спосіб «примазатися».

Наталія Дев’ятко:

Дуже цікаві і складні запитання Ви ставите, Андрію. На деякі і не відповіси одразу. Відповім зустрічним запитанням: а чи багато відомо про того нещасного масового читача, якого не проґавить випадку копнути ані себе поважаючий автор, ані не менш себе поважаючий критик?
Чим більше про це замислююся, тим більше розумію, що у багатьох авторів, критиків, літературознавців, редакторів журналів і видавців цілком хибне уявлення про масового читача, що той читач у їхньому розумінні – абсолютно віртуальне утворення, яке мало відповідає реальності. Той, кого вони змальовують як «масового читача», насправді взагалі не читає книги. І це хибне бачення дуже шкідливе і для видавців, і для авторів, і для читачів. Така віртуальність частково і є причиною тусовочності і безвідповідальності письменників.
Кілька років тому мені довелося попрацювати у книжковому магазині, звісно, що спілкувалася і з покупцями, і з продавцями, але моєю основною роботою було інше. Одним словом, я мала доступ до інформації, як реально продаються книги, наскільки вони є запитуваними у читачів. І зауважу, що мешкаю у Дніпропетровську, а це специфічний російськомовний регіон. Тоді я дізналася правду і як люди насправді вибирають книжки, і як реально ставляться до української мови, і, що особливо важливо, які книги читає і читатиме молоде покоління, як розвиватиметься попит і якими будуть запити молодого читача, – це вже зараз можна досить непогано спрогнозувати.
З одного боку, бачачи, які книги продаються і які хочуть читати люди, з іншого можу спостерігати, як працює більшість українських видавців. І це щонайменше викликає подив.
Видавець, на мою думку, має в першу чергу бути зацікавленим у прибутку, а прибуток – це продаж книг. Продаж напряму залежить від ціни книги: чим вона нижча, тим більше буде у книги покупців, тобто читачів; чим більше читачів - тим більше шанувальників і фанів. Чим більшій кількості людей сподобається книга, тим частіше вони говоритимуть про неї зі своїми друзями і рекомендуватимуть цей твір іншим, й у книги з’являтимуться нові читачі, частина з яких також порадить її своїм друзям.
Це прогресія: інформація про книгу розповсюджується сама собою через особисті зв’язки, але якщо наклад книги досягає відповідного рівня.
Та насамперед ціна книги залежить від накладу: чим він більший, тим дешевша собівартість, отже і ціна книги у книгарні. Водночас стартувати з великого накладу українські видавці зазвичай не можуть, бо немає читацького попиту – і це також правда.
Що ж це за такий парадокс? Чим ми гірші від інших країн? Чи у нас не хочуть читати українською?
Але ж хочуть! Навіть на сході України – було б якісно, як, наприклад, роками купують цикл про «Гаррі Поттера».

Я гадаю, є три проблеми, актуальні для українських видавців:

1. Погане представництво у книгарнях, особливо на сході України, де у деяких книгарнях вже навіть створюють окремі стенди для української літератури відповідно до вікових груп. Цього року я бачила такий навіть у Ялті, де на великій площині окремо стоїть україномовна література для підлітків.
Якби не було попиту, не було б і такого стенду. Але стоять на ньому тільки харківські видання. Хіба немає альтернативи? Є. Тільки маркетингові відділи інших видавництв не спрацювали. І так по всій Україні.
А також погане представництво в інтернет-магазинах, за якими взагалі майбутнє. І це при тому, що українські інтернетівські книгарні активно розвивають україномовні сектори.

2. Невміння прогнозувати розвиток світових тенденцій, підміна понять, як наприклад, що фентезі в Україні може бути написане тільки на національну тематику або з використанням елементів національної міфології, водночас міфологічний світогляд та архетипні структури часто відкидаються. Реальні тенденції ж відслідковуються, наприклад, по тому, що популярно у глядачів (особливо показове високобюджетне кіно, цікаве широкій аудиторії від дітей до дорослих), – цей масовий глядач, який є і читачем, невдовзі шукатиме подібне й у книжках.
Світова література розвивається, натомість українську масову літературу намагаються загнати у вузький шаблон, який має два прояви: «так само, як в Росії, тільки українською» (виключно відповідно до шаблонних серій), і деформована «стереотипна українскість» – гумор (читай у сучасному варіанті стьоб), лірика (читай у сучасному варіанті порно-еротика), національно-історичний напрям (плачі і «визвольні змагання») та «національне» (наприклад, те ж саме «українське фентезі»).
На щастя, Україна не відірвана від світового інформаційного простору, й розумні читачі та автори орієнтуються на світові тенденції якісної літератури масового характеру. Але відсутність потужної інформаційної підтримки саме українських авторів та оригінальної якісної української книги, розрахованої на масового читача, вже сформувала недовіру масового читача до тих поодиноких оригінальних книг, які з’являються на ринку.
І це при тому, що на сьогодні основний конкурент - російські книги відповідних жанрів, розраховані на певні аудиторні групи, – на 50-150% дорожчі за українські книги тих самих жанрів і для тих самих груп. Аудиторії ж уже сформовані, потрібно лише показати читачеві, що він може отримати книгу, яка його зацікавить, дешевше за російськомовну і часто кращої якості.
Чому українські видавці не використовують цей «золотий шанс», на це можуть відповісти, певно, тільки вони самі.

3. Відсутність адекватних рекламних кампаній і правильного позиціонування товару, якщо розглядати книгу саме як товар, який має продаватися.
Потенційні читачі не знають про книги, які б могли стати їхніми улюбленими!
Кількість рекламних акцій, звісно, збільшується, але не створюються відповідні тренди, бо сил двох чи трьох видавництв для цього недостатньо. Саме тому у нас досі читають фантастику російською, навіть коли це суцільний шаблон, а «короновані» книги і сьогодні днем з вогнем не знайдеш у багатьох магазинах. Навіть відомі і талановиті автори насправді відомі у дуже вузьких колах таких самих письменників, а не для пересічного масового читача, який дає справжню популярність книзі, можливість автору заробляти на життя письменництвом, тобто не відволікатися на суєту і додаткову нецікаву роботу, і, без всякого сумніву, – прибуток видавцю.

Скажу більше: український масовий читач не знає навіть про всесвітньовідомих письменників, перекладених українською мовою!
Наведу приклад. При всій моїй повазі до видавництва «Теза», але як можна було не скористатися унікальним шансом для «чорнильної» трилогії?
В Росії книга «не пішла» (ну, це окрема історія з деякими російськими видавництвами, які погано перекладають бестселери, а тоді полюбляють судитися з перекладачами, що заради любові до книги роблять альтернативні якісні та безкоштовні переклади). Третя частина взагалі не була видана, читачі її шукають, чекають, але дарма.
Водночас в Україні вже є вся трилогія українською, дуже гарно видана. Чому до потенційного читача у достатній мірі не донесена інформація про існування цієї книги?
Окрім того, «Чорнильне серце» було екранізоване, фільм подивилися тисячі людей, частина з них – потенційні читачі і покупці. Чи був факт екранізації врахований у рекламній кампанії книги? Мені про це невідомо, тобто, певно, не був.
Заради цікавості запитувала на вулицях у молоді, чи знають вони хто така Корнелія Функе? Жодної позитивної відповіді. Згадувала про «Чорнильне серце», й одразу знаходились глядачі фільму, більшість з яких не знала про існування книг, дехто навіть дивувався, що є продовження, і казав, що подивиться про ці книги в Інтернеті.
Екранізація взагалі дає неймовірний рекламний поштовх. І про «Сутінки», і про «Ерагона», і свого часу навіть про «Гаррі Поттера», каюсь, я сама дізнавалася завдяки екранізаціям.

До речі, запитайте на вулицях свого міста у простих людей: хто такий Ерленд Лу? 90%, якщо не більше, не відповість взагалі.
Хоча, з іншого боку, на що можна скаржитись, коли, наприклад, у Дніпропетровську сьогодні немає жодного видавництва, яке було б зацікавлено у продажу своїх книг і видавало б книги не за кошти авторів, спонсорів або за рахунок конкурсних програм.
Ось і виходить, що бажаючи продавати книжки, більшість українських видавців не вміє цього робити. На мою думку, видавці в Україні лише вчаться маркетингу і правильному позиціонуванню книг. І через те, що вчаться дуже повільно, а економічна ситуація в країні складається не найкращим чином, втрачають талановитих авторів, бо автор, у якого банально немає часу і сил працювати зі словом, оскільки він змушений заробляти на життя іншим, поступово втрачає не тільки професійні навички, але й саме бажання писати.
А знаєте, що насправді найкраще продається? Езотерика і макулатура на кшталт «Зціли себе сам». Ніяким художнім книгам будь-якою мовою до тих продажів не дорівнятися.
Ось що я б хотіла сказати про кон’юнктуру українського книжкового ринку і читацький попит та свободу і відповідальність письменників, які від цього ринку залежать.

А на запитання «чи думаю про читача, коли пишу», скажу так: книжковими світами можна мандрувати, автор ходить тими дорогами першим і завдяки своїй майстерності визначає більшість точок, з яких на цей світ будуть дивитися читачі, що підуть слідом за ним.
Так звісно, я думаю про читача, коли пишу, тому і не пишу того, що мені самій було б не цікаво читати, навіть якщо це модно чи популярно.
Але і до свого читача маю певні вимоги: дороги того світу можуть виявитися для складними, темними, жорстокими чи просто чужими, проте, я не відступатиму від того, що бачу, щоб догодити читачеві чи спростити текст. Якщо все те бачив автор і навіть зміг про це розказати, то хіба читач менш розумний та уважний, ніж письменник, щоб це сприйняти?
Книга – творення світу, читання – співтворення, неуважний читач, який прагне тільки розваг, творцем бути не може.
На мої книги писали різні відгуки та рецензії, але саме той, масовий читач, каже правду, щиро і просто. І часто ці думки найцінніші.
Відповісти на статтю

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 21.11.11 15:05:38

По-перше, красна дяка панові Андрію Судину та панні Наталі Дев'ятко за цікаві та актуальні питання. По-друге... умний дядя Ніцше свого часу гарно сказав про масового читача: "Той, хто добре знає читача, вже не старається для нього". Сам працюю на ниві книготоргівлі, і можу підтвердити, що 90% наших любих читачів некомпетентні люмпени, що хизуються своїм умінням шукати знайомі букви. з іншого боку, є ж 10% "ідеальних" читачів, емоційно здорових, розумних, цікавих! А кількісно це дуже і дуже багато! По-третє, поза "я не думаю про читача" для незнаного письменника це, в принципі, нормально, але для того ж герра Лу... нє вєрю: це саме поза. Умний дядя сер Олді добре сказав про це: "не думаю про читача, коли пишу. Починаю думати, коли намагаюся оприлюднити твір". Тобто, можна писати і мертвечину, і матючину, але варто уникати пропонувати подібні твори певним типам аудиторії. Так, у дитячих творах заборонено вживати такі слова, як, наприклад, "лахудра" (це собі дозволила, якщо не помиляюся, Свєта Поваляєва). Англійська література має сталі традиції панківської, "контркультурної" літератури, але аудиторії Денні Кінга та Джоан Роулінг там чомусь не перетинаються. Це лише в нас на ринку неїстівний літературний "вєнєгрєт", вже даруйте кулінарну метафору...

Андрій | 22.11.11 07:27:22

У Ніцше мені подобається ще одна цитата
“З усього написаного я люблю тільки те, що пишуть своєю кров’ю. Пиши кров’ю і ти дізнаєшся, що кров це – дух.
Нелегко збагнути чужу кров – ненавиджу я читача знічев’я.
Хто знає читача, той для читача вже нічого не робить. Ще одне століття читачів і дух сам засмердиться.
Те, що кожен має право навчитися читати, надовго псує не лише письмо, а й думку”
Це було у “Так сказав Зараратуштра”
Але більше мені подобається тут не стільки радикальне ставлення до читача (якраз отого масового, до якого шляхетна людина не хоче "опускатися"), скільки перша частинка, яка б мала насторожити і самого Ніцше. Про писання своєю кров'ю. Якраз таке писання (кров'ю), можливо, є тим критерієм справжньості літератури, і тим, за яким письменник може себе відрізнити не як коньюнктурника, заробітчанина на "смаках", але... разом з тим.... воно мало б бути і свого роду вказівником до шляхетності, планкою, рівнем, до якого мають тягнутися ті, хто хотіли б таки вилізти із того "нешляхетного" середовища, планкою.
До того ж саме кров'ю пишуть вічне. Відтак чи мав би право письменник допускати в собі писання не кров'ю? Тобто замість підтягувати свого читача до чогось вищого, спускатися до нього і талабанити "його мовою", аби тільки сподобатися...
Розумію видавця, який хоче заробити швидко, розумію заробітчанина і письменництві, але не розумію (і не люблю) одночасно тих, які видають заробітчанство за літературу, писану кровю. Добре, нехай пишуть, продають, заробляють... але тоді нехай не ображаються, коли їм вкажуть, що це тільки всього-навсього "бестселер", а не вічне.

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 22.11.11 20:42:50

Отут виникають два питання:
1). Певні критерії наявності відсотку крові у чорнилі (позаяк комерційних успіх, як відомо, далеко не завжди означає низьку якість твору a priori);
2). "А судді хто?" (с), тобто у чиїй компетенції вказати задерикуватому письмакові на оте "всього-навсього"?

Андрій | 22.11.11 21:30:36

Звичайно, я теж не суддя -- хіба що в міру того, як усі читачі... або ж якщо у ролі критика, що на свій розсуд пише собі рецензії і пробує скерувати (а може деколи і виховати) читача. Хоча от гадаю собі, що в усі часи першим, хто визначав "значущість" письменника і його майбутнє (а також теж ставали вихователями. а не розбещувачами) були редактори, видавці. Тому-то біьлшість згадок письменників про них такі негативні. Зважте -- не про критиків, і не завжди про колег... А далі, до певної міри судді --читачі, особливо в сукупності з часом.
Я зовсім не за цензуру, повірте.
Я за самоцензуру, в якій письменник, оцінюючи себе, мусить виступати, як розумна людина, а не обкурений(на) богемник (ця). Планка повинна бути у письменника, нижче якої він не буде мати гідності опуститися...
Це на друге питання (спочатку на нього, як поганий студент :)))
А перше -- ви знаєте, мало не ціле життя про це думаю. В недавні роки навіть почав оформлювати собі список тих критеріїв. Хоча... от гадаю, ви лукавите, бо ж коли читаєте, то одразу таке вирізняєте. Особливо у випадку -- є що сказати вам автору, чи.. так... погуляти вийшов... -- це для спрощення відповіді, бо якщо почну тут відповідати все, що встиг надумати, бо вийде не коментар, а "трактат", хоча, гадаю, теж далеко не зі всіма крапками над і. :))))

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 23.11.11 01:10:32

Погоджуюся стосовно читачів+час, редакторів/видавців та самоцензури, едине що:
1). натрапити на талановитого редактора/видавця - нмд справа дуже непроста;
2). планка самоцензури в кожного своя - чи Ви мали на отих "богемних", що заради шкандалю підуть буквально на все?
А стосовно критеріїв... я не лукавлю, я справді часто розгублююся, коли натрапляю вимоги ображених авторів сформулювати певні універсальні правила, за якими... ну і т.д. Хоча один критерій влучно артикулював дніпропетровський редактор, журналіст і поет Ігор Пуппо; не згадаю дослівно, але сенс у тому, що прочитавши талановитий твір, сам відчуваєш натхнення, сам бажаєш творити, хоча б на мить. Як Ви гарно сказали - чи є що сказати автору, чи так...:)

Андрій | 24.11.11 12:53:05

А я от подумав, що, може, редактор і не завжди потрібен якраз талановитий. Талановиті редактори як правио або самі письменники, або нещасні люди, бо ж знають як..., але їм не пішло. :) Для мене першою повчальною (в тмоу сенсі) історією була Лондонівська, який досить злісно говорив про редакторів... Про деяких і я б так сказав :)))))))) До того ж я любив у шкільні роки Лондона, а от на четвертому курсі інституту (вчився якраз "на редактора") викладачка дала нам завдання проаналізувати з боку "темпоритмів" (скорочено кажучи) якісь оповідання. І я обрав оповідання улюбленого. До того ж його ранні оповідання. Темпоритми скоро мені стали неважливими, я раптом зрозумів, що ПРАВИЛЬНО РОБИЛИ ТІ РЕДАКТОРИ, які не пускали ті оповідання у світ... :) Можливо, маючи свої інші критерії, в тому числі й ті, а "чи буде продаватися"... ВОни йому допомогли.
А от щодо планки самоцензури, то з вами згоден на сто відсотків. На надто часто хтось себе питає із них "чи можуть вони не писати". :))) А до того ж рівняються на спілкування із тими, кого самі люблять, коли є читачами... Щоб дорівнятися. Щоб за себе не було соромно. Коли от читаю деякі інтервю із молодими письменниками, то ж часто так гарно імпонує їхнє "та ж я не письменник (ця), я ж тільки спробував (ла) щось написати... А потім раптом -- бац! і вже в ролі метрів. Уже не треба з кожною новою книжкою доводити, що от саме є чим поділитися. Ні не самохизування, ні не накрученість слово чи сюжетотворчості...
Я от гадаю собі тепер, що в тій літературі ні від чого не дінешся -- має бути все, напевно. Як грунт, на якому проростають шедеври. Але... якось деколи так виходить, що ми хвалимо більше грунт, або й навіть гній для його удобрення, не бачачи справжніх паростків... І не виховуючи в собі до них смаку...
Може, таки варто спробувати порахувати якісь критерії? :))
Щоб ми з вами не розгублювалися...

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 24.11.11 18:44:20

Наскільки можу пригадати, Джек Лондон в "Мартіні Ідені" згадував незлив тихим словом саме критиків, як письменників, у яких "не пішло"... ;))))))

Андрій | 25.11.11 06:48:46

Та ні... якраз от редакторів, як там говориться (або ж видавців у нашому розумінні, тобто тих, які приймають рішення -- публікувати, чи ні), бо ж там ідеться про те, що його твори не хочуть брати до друку. Відмовляють і відмовляють.. Тому там, наскільки я пригадую, говориться що редактори -- це письменники-невдахи...
Критик... Критик теж письменникові особа не надто приємна, це ясно, особливо, коли "чіпляється не за те", або навпаки раптом вказує на те, що й сам письменник бачить ірозуміє, чого боїться, і для нього то біль. А ще більше, коли критик - особа "замовна", як то було при рад. владі. ДОсить згадати "латунських", яких було неміряно в ті часи.
Але в нормальному суспільстві (погодьтеся... я ж не маю на увазі наше, де будь-якого критика готові затоптати з обох боків), не зіпсованому ще рекламою і піаром, критик -- це часто дороговказ і лікар.

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 24.11.11 19:19:21

Кгммм...
"До комунізму залишалось років п'ятнадцять-двадцять" я писав кров'ю свого серця на 100% - без жодних чорнил!!!
Так сталося з багатьох причин, але насамперед тому, що це явно антирадянська річ, тоді як і матеріал на неї збирати, й обдумувати зібране, і писати роман я почав ще в радянський час. Добре розумів, що за це чекає на мене та на мою сім'ю - але не написати цього не міг! Добре уявляв, що колись це читатимуть працівники держбезпеки, які потім зроблять свою роботу - але мені потрібно було написати усе це так, щоб навіть у таких людей "знесло дах"... і що там під ним ще є!.. Бодай на мить!.. Нехай би вони потім повернулися до норми й виконання службових обов'язків.
Якщо дивились американський фільм "Червоний світанок" - там є цікава сцена: "русскіє". як водиться, захоплюють Америку, і от банда "азійців" увірвалася в звичайну американську школу, й один з цих "дикунів" стріляє з протитанкового гранатомету у звичайнісінькі двері з ДСП... і заряд тієї "базуки" виносить двері та клас, за ними розташований...
От приблизно так само мав "зривати дах" і мій твір!
Ну, і що в підсумку?! Виявилося, що написаний "кров'ю серця" твір не всі читачі можуть прочитати до кінця! Текст виявився для них надто "концентрованим".
Не стану нагадувати вже про працівників редакції "товстого" спілчанського журналу, які вважали так само на початку 90-х: читачам потрібні легкі "чтивні" детективи, а не написаний "кров'ю серця" роман про Куренівську трагедію...
І ще можу сказати за іншу групу читачів, які в різній формі докоряли мені: навіщо я у 27-річному віці поставив сам собі настільки високу "планку"?! Мовляв, після такого роману я не зможу опуститися на нижчий рівень - а чи вистачить мені таланту, щоб все літературне життя "тримати планку" на такому ж рівні?!
Уявіть, були й такі унікуми... :))))))

Ольга | 25.11.11 16:12:55

«Свободу – рабам, а вольному – воля».
Не знаю, хто сказав це вперше, але це яскраво характеризує ту саму «свободу», яку багато з сучасних письменників пропагують в тому числі власною творчістю.
Людина вільна духом готова усвідомити свою відповідальність за все, що робить.
Той же, хто має рабську психологію, прагне свободи, аби зробити щось, що буле заборонене раніше. Не надто переймаючись, що саме.

А ще в нас є дивна тенденція – в пресі частіше говорять про твори «скандальні», обличчя «скандальних» авторів з’являються на ТБ. І людина, в якої не так багато вільного часу, часто обирає для читання книгу, про яку говорять, аби бути «в курсі». Читає. І незалежно від того, сподобається їй чи ні, але в тої ж таки «скандальної» книги з’явиться ще один читач. Може йому і було б приємніше прочитати щось інше, але як він те інше знайде? Добре, якщо є знайомі, які щось порекомендують, бо я на багато цікавих книг натрапляю саме завдяки рекомендаціям. Або знов ж таки читаю те, про що треба бути «в курсі» :(

Анрій | 25.11.11 17:22:31

На сто відсотків із Вами погоджуюся... Здається, нарешті знайшов однодумця. :)) От те, що Ви сказали, інколи і вимушує "боротися" (хоча загалом це нереально) із тим, що нині називають рекламою книги. Або взагалі починати говорити про це.
Загалом, "чтиво" було завжди (та й буде), але і в ньому автори ставили собі якісь рамки. СОБІ, їх не треба було стримувати і нагадувати про відповідальність. Бо поважали читача. Тепер його не поважають, а реклама тому допомагає... Скандальність видається основою до "продажу", просування.
Відтак тут мене осінило. Нам із Вами, якщо ми хочемо бути читачами, спілкуватися з вічним, то треба таке і шукати. Справді, чого собі голову морочити, читають там когось чи ні, скандалять про когось чи ні... Може, і не критикувати варто, а орієнтувати.
Відтепер махну я рукою на всіляку шушеру... і буду (якщо буду) шукати для себе щось гарне і вічне. І рекомендувати читати...

«... читання багатьох авторів, гортання найрізноманітніших книг теж має щось від тих блукань і непостійності. Лише з окремими, найобдарованішими слід залишатися якомога надовше, їхнім розумом живитись, коли хочеш винести щось таке, що надовго б осіло у твоїй душі. Всюди бути – ніде не бути»
«... ненастанно читай лише визнаних авторів, а коли й заманеться розважатися іншим, одразу повертайся до попереднього».
«Хто йде дорогою, той до чогось таки дійде, блукання ж – нескінченні»
Луцій Анней Сенека , Листи до Луцилія

От... шкода, що нема таких тепер Сенек, яким би довіряв... А може перестати читати сучасне і повернутися до класики? Там стільки ще непрочитаного...
Це я собі, не Вам :)))

Ольга | 25.11.11 19:15:04

До класики повертатися треба, в цьому я з Вами згодна. Але відмовлятися від сучасного... Того, що пишуть люди, які живуть в одному світі, одному часі з нами, дивляться (або читають) ті ж новини, переймаються тим, що відбувається саме зараз – це беззаперечно цікаво і корисно (звісно, зважаючи на якість тих творів). Спілкування із сьогоденням може поєднуватись зі спілкуванням із вічним, бо серед тих, хто нині живе і пише, обов’язково є ті, хто колись теж стане класиком.
А взагалі-то непогана думка – просто ігнорувати все те «скандальне». Мені пощастило, багато знайомих та друзів читають найрізноманітніші книжки, є до кого звернутися за порадою, коли шукаєш щось новеньке.
А хтось каже, що в нас молодь не читає... Ще й як! Але не сучасні українські книжки. Чому – мені зрозуміло. Бо один раз узявши розрекламовану книжку нашого автора, не знаходять там того, що шукали. І вдруге не знаходять. І до «нерозрекламованої» вже не добираються, а йдуть або до класики, або до сучасної іноземної літератури.

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 25.11.11 19:24:05

Бо один раз узявши розрекламовану книжку нашого автора, не знаходять там того, що шукали. І вдруге не знаходять. І до «нерозрекламованої» вже не добираються, а йдуть або до класики, або до сучасної іноземної літератури.
=====
Дивлюсь я на молоде покоління й дивуюся: звідки ця впевненість, що рекламують найкраще?! Адже найелементарніша логіка підказує: рекламуватимуть те, що потрібно продати якнайшвидше! А отже - товари, що швидко псуються...
А отже - аж ніяк не "вічне"...
:))))))
Логіка, елементарна логіка!!!
Тож рекомендую: зайдіть до книгарні, переберіть книжкові полиці з сучасною українською літературою, знайдіть книжки, які не рекламують, погортайте сторінки... Якщо бодай пара сторінок Вас зачепила - купуйте цю книгу, не пошкодуєте!
:))))))

Ольга | 25.11.11 19:42:29

В тому-то й біда, що на 100% знаючи, що не можна вірити рекламі, ми час від часу таки ловимо себе на думці: «Ой, а що ж там вони так бурхливо обговорюють? Ой, а з яким захопленням, з якими пристрастями! Ой, весь світ в курсі справи, а я – ні!» Ну й те інше.
А ще, маючи небагато часу на читання, людина хоче гарантовано отримати задоволення від книги, тому ж і обирає за рекомендацією, або розрекламоване (бо тоді задоволення від читання компенсується задоволенням від того, що тепер тобі відомо, про що ж це «всі» говорять).

Це я, здається, трішки відхилилася від теми дискусії :) Вибачаюсь.

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 25.11.11 19:17:18

"А може перестати читати сучасне і повернутися до класики? Там стільки ще непрочитаного...
Це я собі, не Вам :)))"

=====
Пане Андрію, тоді про що мова?! Закривайте "Книгобачення" й читайте класиків!!! Їхні твори перевірені часом - це свята правда!!!
І саме це я регулярно чую від дуже різних людей: ви, сучасники - ніщо, класики - це наше все!..
Біда тільки в тому, що історія нас розсудить, і років через 50-100 когось із наших сучасників неодмінно назвуть класиками - о!!!
І тоді виявиться, що в нашому сьогоденні Ви цих класиків проігнорували...
І тоді Ваша душа, ширяючи в райських кущах, гризтиме себе за лікті, що не насолодилася тими творами прижиттєво!..
:))))))
Не кажу вже про те, що при всій його "кам'яній класичності" Сенека не писав про сучасну Вам Україну та її проблеми! А парадокс у тому, що кожне покоління хоче бачити віддзеркалення самого себе і своїх думок, надій, розчарувань в літературі... І от цього Ви у Сенеки нізащо не знайдете!..
;))))))

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 25.11.11 19:10:05

Саме так і виходить - це відомо давно! Пригадую, про це писав і Кокотюха. Мовляв, його книга "Шлюбні ігрища жаб" була такою поганою, що критики почали її одностайно лаяти - тоді народ почав купувати саме цю книгу, щоб почитати, а що ж там лають?! Наслідком цього став лише піар...

На мою ж першу авторську книгу вийшла всього лише одна друкована рецензія, і особисто мені критики казали таке: лаяти язик не повертається, якщо ж хвалили - вирішать, що ти критиків підкупив... і ще поділитися попросять... Отже - краще промовчати!

Що ж робити? Вірно - шукайте, шукайте!.. Пригадую, в радянські часи читачі дійсно шукали, чого б там почитати?! Хороші чи заборонені книги, чи самвидав передавали з рук в руки, від знайомих до знайомих - і ці твори доходили до людей. Бо якби радянські люди не шукали, що почитати... Мабуть, тоді б весь радянський народ не читав би нічого, окрям книг Брежнєва й матеріалів з'їздів КПРС!!!
;))))))

Андрій | 26.11.11 18:04:51

Е ні! Закривати всілякі "Книгобачення" не можна :))) Навіть такі "маленькі", як це... Їх має бути навпаки більше. Віконець із візерунками і без... у книжковий світ.
Хочете пожартую трошки так "атеїстично" до цієї теми?
Якось мав розмову зі своїм далеким родичем (тому мав змогу задати дещо нахабне питання), який збирався стати священиком (католицьким) у країні, де релігія відходить уже поволі на другий план у свідомості людей (йшлося про Францію). Я спитався, навіщо то йому, для чого він то робить, бо мені було на той час мало тих малозрозумілих пояснень на зразок "покликання", яке людина сама собі "нескромно" визначила, приписала, замість сказати про себе просто і ясно. Я ж то знаю, що теж людина і мої рішення теж як свого роду "покликання"... Хоча і не такі радикальні -- відчути себе пастирем.
І він мені дуже щиро, я б сказав, якось так зболено відповів -- "Але ж треба комусь допомагати тим бідним і знедоленим, страждущим душам, які ще залишаються"...
Він сказав так, що я йому повірив...
Може... і я так колись вирішив для себе? :))) В сенсі, що "Треба ж комусь інколи змушувати чіплятися і за такі теми?" Не все ж дозволяти думати, що будь-яке писання - "святе"... Навіть написане "метром української літератури"....
Між іншим, от знаєте, вчора побував на одній книжковій презентації, де авторка зачитувала текст, у якому була дещо "принижена" тематика, та й уживаний сленг... А потім ще й інша письменниця підтримала авторське право на демонстрування того, що є у житті відповідно до його правди. Не як бравада, а як картинка із життя... Загалом я навіть і не проти.
Але після тої презентції підійшов незнайомий старший за віком чоловік і спитав (от до теми нашої розмови) -- а чи треба? чи треба те погане, що є у житті тягнути ще й у книжку? Хіба книжка не має бути насамперед гарна, світла? Чи нам не досить газет і парканів?... (ну... якось так, може прикрашаю трішки )
Сперечатися було важко, бо про "художню правду" можна теж говорити годинами. Але я собі вчергове замислився... чи справді все треба тягти? А якщо тягти, то чи не треба собі теж наперед ставити завдання, а не просто малювати? ... І тоді в творі не буде того, що просто тішить і змушує хихотіти підлітка, переконуючи, що для того і писалося, а буде позиція автора. Навіть під виглядом його свободи і некритичності. Якщо вже щось кличе до писання, то це якось маж уочевиднюватися.
Може і не в усьому писанні, бо ж усяке буває, але хоча б у тому, що розраховане на молодого читача....

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 26.11.11 20:48:55

Мушу бути адвокатом дябла, себто стати на захист "приниженої" тематики. Гашеку свого часу закидали нецензурну лексику, відсутність патріотизму, вульгарність тощо. Проте ми і досі регочемо над пригодами бравого вояки, над бюрократичними ідіотизмами, над соціальними карикатурами... інша справа, що де тепер наш Гашек, але це питання майстерності викладу, а не вибору "дозволеної" чи "забороненої" тематики. Варто розрізняти придуркуватий епатаж і промальовку світоглядного конфлікту.

Андрій | 27.11.11 07:26:05

Приємно спілкуватися. :) До сказаного можна додати ще й купу не лише сатири, але і антиутопій, які теж мають сенс... Та й такі речі, наприклад, як Механічний апельсин Берджеса, де наче все от "похмуро, жорстоко і "з вулиці"... Усе правильно. Тому от деколи і "страждаю" від питань такого характеру. Причому, коли сперечаюся, то ж навіть сам готовий собі висувати контраргументи у пошуку "золотого січення" між тим, щостворює грунт і тим, що справді веде до вивільнення особистості у суспільстві, сприяє появі більшої кількості вільних (а особливо розумних, що для мене майже синоніми) людей...
Але "до речі".
У мене виникла ідея іншого нашого діалогу. Якщо можна. Ви казали, що працюєте не рік у книготоргівлі... Чи не можна було б нам організувати розмову (але не тут поки що, а в якомусь "приваті") саме про книготоргівлю, хотілося б почути вашу думку про її сучасний стан, кадрове забезпечення, потреби і, можливо, перспеспективи? Якось так для затравки. І де би я не був тим "модератором", а лише журналістом із питаннями, а не провокаційними роздумами... :))) Ви не були б проти? Бо сучасна книготоргівля -- це цікаво... З професійного боку. Теж вікно книгобачення.

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 29.11.11 21:38:35

Можна спробувати побалакати про книготоргівлю, коли Ваша ласка. Думаю, шановним читачам буде цікаво дізнатися дещо з питань регіональної специфіки книгорозповсюдження на матеріалі Дніпропетровська (ну, просто на тому я з"їв собаку) :)

Андрій | Контакт: celbyfyl@gmail.com | 30.11.11 13:32:22

Тоді готовий розпочинати хоч уже. :) Але спочатку поштою... Хотілося б цілісний матеріал від професіонала, який би ми тут і розмістили. Мені можна писати на подану тут адресу.
Я Вам написав на вашу, подану тут, але щось не дійшла моя депеша :)

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 26.11.11 23:42:45

Але я собі вчергове замислився... чи справді все треба тягти? А якщо тягти, то чи не треба собі теж наперед ставити завдання, а не просто малювати? ... І тоді в творі не буде того, що просто тішить і змушує хихотіти підлітка, переконуючи, що для того і писалося, а буде позиція автора. Навіть під виглядом його свободи і некритичності. Якщо вже щось кличе до писання, то це якось маж уочевиднюватися.
Може і не в усьому писанні, бо ж усяке буває, але хоча б у тому, що розраховане на молодого читача....

=====
Варто розрізняти придуркуватий епатаж і промальовку світоглядного конфлікту.
=====
Тема епатажу надто обширна й заслуговує на окремий фрагмент.
Але наш шановний можератор чомусь не задає письменникам запитань і, відповідно, не публікує нових фрагментів!
Якщо стане так поводитися...
Ото візьму та й напишу окремий фрагмент про епатаж - без його запитань навіть!!!

Андрій | 27.11.11 07:38:34

Тимуре! :) Дозвольте так звернутися, бо не люблю з іменем пов'язувати "пан", а на прізвище буде надто офіційно :))
НЕ все встигаю. Заробляю, на жаль, не цим сайтом, а іншими роботами, тож тут працюю дещо "уповільнено", хоча і усвідомлюю, що якщо вже почав, то... треба встигати.
До того ж розмови на "Книгобаченні" для мене -- це щось наче десерт після тої іншої деколи сухішої і важчої роботи. Хочеться подумати, посмакувати, поредагувати себе...
Тому деколи не спішу.
От розмова із Наталею Девятко продовжується і надалі, і незабаром будуть нові публікації, але ми ведемо її в часі розмірено... даємо собі той час на роздуми...
А ще.... трішки переживаємо, щоб не обмежувати коло читачів. Хотілося б їх більше. Та й учасників розмови.
ХОча.. от якщо вірити тим голосуванням, які відбуваються на сайтах, то, як виявляється, не так уже і багато у нас тих читачів навіть на "масовіших" сайтах, ніж цей... Порахуйте всі голоси, які збираюся... Якась така смішна цифра виходить для України... За навіть так званих "кумирів", та й то голосують не тисячі... То скільки у нас читачів? з усіма поправками на інтернет і спонукання до голосувань....
То ж я Вас зовсім не ігноную, просто час від часу відкладаю :)) Це дуже погано, але... ну.. так виходить.
А щодо публікації про епатаж, чому б і ні? Цікаво було б проаналізувати, що у нас із тим...
Колись сам навіть мав таку думку -- подивитися на літературу недавнього минулого, як на літературу "блазнювання". Якась частина наших письменників на тому блазнюванні й виросла. Як мені деколи здавалося, десь на якихось зразках К. Воннегута... Я навіть думав, чому то так у них виходить, які причини...

yanmaneee | 12.07.19 07:48:30

http://www.nikehuaracheshoes.us.com
http://www.yeezys.uk
http://www.goyard-handbags.us.com
http://www.air-max270.com
http://www.jordansshoes.us.org
http://www.filashoes.us.org
http://www.christianlouboutin-shoes.org
http://www.shoesyeezy.us
http://www.kd11.us
http://www.hermes-birkin.us.com
http://www.nikeair-max.us.com
http://www.airmax-270.com
http://www.coachsonline.us.com
http://www.coachoutlets.name
http://www.nikeairmax97.net
http://www.kyrie5.us
http://www.goldengooseoutlet.us
http://www.vapormax.org.uk
http://www.nikesneakers.us.com
http://www.kd-10.us
http://www.cheapjordans.us.org
http://www.goldengooseoutlet.org
http://www.balenciaga-sneakers.us.com
http://www.michaelkorsbagoutletbag.com
http://www.nikeairforce1.us.com
http://www.balenciaga.us.com
http://www.jordans.net.co
http://www.nike-airmax97.us.com
http://www.kd11.us.com
http://www.guccibelt.us.com
http://www.balenciagasus.com
http://www.goldengoosesneakers.us
http://www.curry4.net
http://www.michael-korsoutlets.us
http://www.christianlouboutinbar.com
http://www.adidasyeezys.us.com
http://www.supremeclothingonline.us.org
http://www.airmax95.us
http://www.jordanstoreonline.com
http://www.birkinbag.us.com
http://www.fila.us.org
http://www.jordan13.us.com
http://www.fila-shoes.us.com
http://www.christianlouboutin-outletonline.us.com
http://www.supremesclothing.us
http://www.nike-airmax97.us
http://www.vapormaxs.us
http://www.nikecortez.us.com
http://www.katespadehandbags-outlet.us.com
http://www.goyardhandbags.us.com
http://www.supreme-clothing.us.com
http://www.yeezy-shoes.org.uk
http://www.nikereact.org
http://www.monclercoat.us.com
http://www.nikeairmax95.us.com
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.kyrie3.us.com
http://www.polosralphlaurenuk.com
http://www.coachoutletssale.com
http://www.lebron15.net
http://www.converseoutlet.us.com
http://www.kyrie4.org
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.nikebasketballshoes.us.com
http://www.golden-goose.us.com
http://www.handbagsmichaelkors.com
http://www.monclers.us.org
http://www.yeezy700.us.com
http://www.goyard.us.com
http://www.nike-hyperdunk.us.com
http://www.airmax-95.com
http://www.louboutinshoes.co.uk
http://www.balenciaga-shoes.us
http://www.offwhite.us.com
http://www.valentinosshoes.us
http://www.jordan4.us.com
http://www.adidasnmds.us.com
http://www.michaelkorsfactorystore.com
http://www.adidasstansmith.us.com
http://www.michael-kors-handbags.com.co
http://www.yeezyboost.com.co
http://www.jordans.com.co
http://www.monclerjacket.net
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.nike-airmax2017.us.com
http://www.kyrie5.us.com
http://www.mbts.us.org
http://www.curry5shoes.net
http://www.retrojordanssale.com
http://www.goldengoose-outlet.us.com
http://www.bapehoodie.us
http://www.nikefoamposite.us.com
http://www.kyrieirving-shoes.us.com
http://www.jordan12.us.com
http://www.balenciagaspeeds.com
http://www.hermesbelts.co.uk
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.michael-kors-handbags.org.uk
http://www.calvinkleinoutlet.us.com
http://www.adidassuperstar.us.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.adidasyeezy500.us.com
http://www.yeezyboost350v2shoes.us.com
http://www.outlettimberland.us.org
http://www.hermes-belt.us.com
http://www.ultraboost.us.com
http://www.nfljerseys.us.org
http://www.asics-shoes.us.org
http://www.yeezysus.com
http://www.goldengoosesneakers.org
http://www.nikereact.us.com
http://www.jordanshoes.us
http://www.off-whiteshoes.us.com
http://www.outletmichael-kors.us.com
http://www.goldengooseofficial.com
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.curry-6.us
http://www.coachoutletsfactory.com
http://www.nike-shox.us.com
http://www.outletonline-michaelkors.us.org
http://www.stephencurry.us.com
http://www.jimmychoo-shoes.us.com
http://www.adidasgazelle.us.com
http://www.yeezyboost.in.net
http://www.louboutins.us.com
http://www.jordan-retro.us.com
http://www.yeezyboost-350v2.us.com
http://www.balenciagas.us.com
http://www.kobesneakers.com
http://www.adidas-tubular.us.com
http://www.nike-airvapormax.com
http://www.louboutin-outlet.us.com
http://www.hermesbelts.com
http://www.onlineshopmk.com
http://www.supremeoutlets.us.com
http://www.cheapmlbjerseys.us.org
http://www.hermesonlineshop.com
http://www.coachoutletstorefactory.com
http://www.yeezyadidas.us.com
http://www.fitflops-saleclearance.us.com
http://www.curry4shoes.us.com
http://www.vans-outlet.us.com
http://www.supremesstore.com
http://www.goldengoosedeluxebrands.com
http://www.curry6.net
http://www.airmax270.us.com
http://www.hermesbirkins.com
http://www.nike-huarache.com
http://www.cheapnbajerseyswholesale.us
http://www.yeezy-500.us.com
http://www.nikexoffwhite.com
http://www.monclersoutletonline.com
http://www.canada-goose.in.net
http://www.longchamphandbags.co.uk
http://www.christianlouboutinoutletofficial.com
http://www.balenciagashoes.us.org
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.cheap--jordans.us.com
http://www.hermes-handbags.us.com
http://www.hardenshoes.us.com
http://www.goldengoosesneakersstore.com
http://www.yeezyshoesuk.com
http://www.goldengoose.us.com
http://www.yeezysshoes.us.com
http://www.timberlands.us
http://www.longchampshandbags.us
http://www.filashoes.org
http://www.balenciagashoes.us.com
http://www.caterpillarboots.us.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.monclerjackets.us
http://www.air-max.us.com
http://www.yeezyboost350v2.org.uk
http://www.supreme-hoodie.us.com
http://www.michael--korsoutlet.us.org
http://www.louboutinshoes.uk
http://www.michaelkors-outletonlines.us.com
http://www.yeezy-boosts.us.com
http://www.air-jordanshoes.us.org
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.ferragamobelt.us.org
http://www.offwhitexjordan1.com
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.nikeflyknit.us.com
http://www.curry6shoes.us
http://www.airjordanretro.uk
http://www.nikeairmax2019.us.com
http://www.yeezyshoes.in.net
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.kevindurant-shoes.us.com
http://www.russellwestbrookshoes.us
http://www.jordan6.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.us
http://www.yeezyshoesus.com
http://www.jordanshoes.org.uk
http://www.air-vapormax.com
http://www.nhljerseysshop.us.com
http://www.goldengoosesonline.com
http://www.nfljerseyssale.us
http://www.goldengoose-sneakers.com
http://www.bape-hoodie.us.com
http://www.nmdsadidas.com
http://www.supremenewyork.us.com
http://www.michaelkorshandbagsus.com
http://www.reebokoutlet.us.org
http://www.hermes-handbags.us.org
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.yeezyboost-350.uk
http://www.long-champ.us.com
http://www.nikeairmax2019.com
http://www.air-max97.com
http://www.offwhiteclothing.us.com
http://www.ferragamobelt.us
http://www.adidaszxflux.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.russellwestbrookshoes.us.com
http://www.nikejordans.us.com
http://www.lebron16.us
http://www.adidasnmdr1.us.com
http://www.hogan-outlet.us.com
http://www.vapormaxshoes.us
http://www.nike270.us
http://www.nikeairmax2018.us.com
http://www.christianlouboutinsoutlet.net
http://www.christianlouboutinshoessale.com
http://www.airmax90.us.org
http://www.christianlouboutin-shoes.com
http://www.michaelkors-outletfactory.us.org
yanmaneee

yanmaneee | 14.09.20 23:06:31

http://www.nikereact.org
http://www.kyrie3.us.com
http://www.retrojordanssale.com
http://www.kyrie5s.us
http://www.supremeclothingstore.com
http://www.jordansshoes.us.org
http://www.balenciaga.us.com
http://www.kd10.us
http://www.supremeshoodie.com
http://www.lebronjames.us.com
http://www.hermesonlineshop.com
http://www.goyardhandbags.us.org
http://www.moncler--outlet.us.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.stone-island.us.com
http://www.kobesneakers.com
http://www.yeezysshoes.us
http://www.supremeclothingsstore.com
http://www.supremesclothing.us.org
http://www.adidasyeezyboost350.us.com
http://www.hermesbelts.com
http://www.kyrie6.org
http://www.chromehearts.com.co
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.stephencurry-shoes.us.com
http://www.goldengoosesonline.com
http://www.longchampshandbags.us
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.outletmoncler.us.com
http://www.goldengooseoutlet.org
http://www.shoesyeezy.us
http://www.russellwestbrookshoes.us
http://www.chromeheartstoreonline.com
http://www.monclercoat.us.com
http://www.kyrie-6.com
http://www.goldengoosesneakersstore.com
http://www.kd13shoes.us
http://www.yeezyboost-350v2.us.com
http://www.jordanstoreonline.com
http://www.goldengoosesneakers.us
http://www.monclerjacketsoutlet.us.com
http://www.jordan6.us.com
http://www.kd12.us.com
http://www.curry7.us
http://www.goldengoosesneakers.org
http://www.yeezysshoes.us.com
http://www.balenciaga-sneakers.us.com
http://www.jordan-retro.us.com
http://www.lebron17s.us
http://www.kyrieirving-shoes.us.com
http://www.jordan4.us.com
http://www.moncleroutletsale.us.com
http://www.goldengooseofficial.com
http://www.goyards.us.org
http://www.longchampbagsoutlet.us
http://www.monclersoutletstore.com
http://www.longchamphandbagsus.com
http://www.jordan12.us.com
http://www.yeezy-v2.com
http://www.hermesbelt.us.org
http://www.bape-hoodie.us.com
http://www.jordanshoes.us
http://www.calvinkleinoutlet.us.com
http://www.supremeclothings.com
http://www.yeezyboost350v2stores.us.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.lebron16.us
http://www.kyrie5spongebob.us
http://www.bapehoodie.us
http://www.adidasyeezyshoes.com
http://www.offwhiteclothing.us.com
http://www.bape-clothing.us
http://www.offwhitexjordan1.com
http://www.birkinbag.us.com
http://www.yeezyshoes.in.net
http://www.offwhitejordan1.us.com
http://www.goyardus.com
http://www.goldengooseoutlets.us
http://www.bapeclothing.us.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.yeezysus.com
http://www.curry-6.us
http://www.curry7.net
http://www.kd-shoes.us
http://www.yeezyboost350v2s.us
http://www.long-champ.us.com
http://www.balenciagaspeeds.com
http://www.supremeshirt.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.us
http://www.curry6shoes.us
http://www.supreme.us.org
http://www.supremes-clothing.com
http://www.adidasyeezysupply.com
http://www.nikexoffwhite.com
http://www.adidasyeezys.us.com
http://www.kd12.org
http://www.supremenewyork.us.com
http://www.offwhiteshoes.us.com
http://www.nike-shox.us.com
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.balenciagashoes.us.com
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.stoneislands.us
http://www.supplyyeezy.us
http://www.goldengoose-shoes.us.com
http://www.kd13.us
http://www.yeezyboostoutlet.us.com
http://www.kyrie6shoes.us
http://www.yeezy-boost.com
http://www.supremeclothings.us.com
http://www.supremeclothing.us.org
http://www.goldengoose-outlet.us.com
http://www.supremesonline.com
http://www.kyrieirvingshoes.us.com
http://www.kyrie4shoes.us
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.curry6.net
http://www.monclerjackets.us
http://www.jordans.com.co
http://www.hermes-handbags.us.org
http://www.longchampoutlets.us
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.yeezyadidas.us
http://www.air-jordanshoes.us.org
http://www.hermesbirkins.com
http://www.balenciagas.us.com
http://www.balenciagasus.com
http://www.supreme-clothing.us.com
http://www.hermes-handbags.us.com
http://www.hermesbirkinbags.us.com
http://www.yeezy-500.us.com
http://www.off-whiteshoes.us.com
http://www.supreme-clothings.us.com
http://www.monclerjackets.us.org
http://www.jordan13.us.com
http://www.yeezyshoessupply.com
http://www.yeezy350boost.us.com
http://www.cheapjordan.us
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.golden-goose.us.com
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.giannisantetokounmposhoes.us
http://www.stephcurry.us
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.lebronjamesshoes.name
http://www.lebron15.net
http://www.monclers.us.com
http://www.curryshoes.net
http://www.supreme-newyork.us.com
http://www.supremes.us.org
http://www.curry7shoes.us
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.supremesoutlet.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.longchampshandbags.us.org
http://www.giannisantetokounmposhoes.com
http://www.kevindurant-shoes.us.com
http://www.supremeoutlet.us.com
http://www.yeezy700.us.com
http://www.kawhileonardshoes.us
http://www.longchamphandbags.uk
http://www.offwhite.us.com
http://www.supremehoodies.us
http://www.goyardhandbag.us
Відповісти на статтю