Статті, блоги

КНИЖКОВІ ВИСТАВКИ І ЯРМАРКИ В УКРАЇНІ У СИСТЕМІ ПРОПАГУВАННЯ КНИГИ ТА ЧИТАННЯ

Микитин Т. (УАД) | 25.03.11 8:57:54

Попри те, що сьогодні фірми усе частіше звертають увагу на виставково-ярмаркові заходи як на спосіб просування результату своєї діяльності, поняття виставки давно вийшло за рамки його давнього визначення як демонстрація продукції певної категорії для фахівців та широкого кола відвідувачів. Відбулось злиття понять «виставка» і «ярмарок» в результаті чого під виставково-ярмароковим заходом починають розуміти комплекс заходів, які носять ринковий та комерційний характер і дозволяють експоненту використовувати усі маркетингові інструменти у процесі презентації результатів своєї діяльності.
Якщо говорити про книжкові виставки і ярмарки, то слід зауважити, що вони водночас носять також культурно-просвітницький характер, який проявляється через низку заходів, що відбуваються у рамках цих представницьких заходів у: інформуванні видавців, авторів, перекладачів, ілюстраторів, їх доробок та нові проекти, книжкові новинки; проведенні різноманітних заходів для перелічених вище суб’єктів книжкового ринку; піднесенні престижу української книги в суспільстві та формуванні «моди» на читання, як альтернативи іншим способам вільного проведення часу та ін.
З-поміж півтора десятка книжкових виставок і ярмарків, які відбуваються щороку в Україні, варто виділити кілька найбільших по кількості задіяної виставкової площі і супутніх заходів та найпопулярніших серед експонентів і відвідувачів, зокрема: національна книжкова виставка-ярмарок «Форум видавців у Львові», міжнародний книжковий ярмарок «Книжковий світ» (м. Київ), Весняний київський книжковий ярмарок та Міжнародний фестиваль видавців та книгорозповсюджувачів «Світ книги» (м. Харків). Саме на їх прикладі буде здійснена спроба виявити і проаналізувати основні форми й способи, спрямовані на пропаганду книги та читання в Україні.
Організатори книжкових виставок і ярмарків усвідомлюють, що інтерес фахівців до їх заходів не може зводитись лише до можливостей реалізовувати продукцію, підтримувати контакти та підписувати угоди, тому якщо не завжди допомагають, то хоча б просто сприяють експонентам в організації та проведенні презентацій, виставок, майстер-класів, тренінгів, семінарів, конференцій, круглих столів. А учасники, зі свого боку, зацікавлені у приверненні уваги до результатів своєї діяльності відвідувачів. Таким чином формується програма заходів, а їх кількість та якість, значущість та результативність залежать лише від масштабності представницького заходу.
Аналізуючи інформаційні матеріали – програми, прес-релізи, публікації у пресі та у мережі Інтернет вдалося виявити, що кількість представницьких заходів, які відбуваються у рамках книжкових виставок і ярмарків щороку не лише збільшується, але й урізноманітнюється за рахунок залучення відомих особистостей, та поєднання різних культурно-мистецьких напрямів, наприклад: літератури з музикою, театром, живописом, кіно, а останнім часом навіть з модою і кулінарією.
Близько половини заявлених у програмах заходів – це презентації книг, видавництв та видавничих проектів, а також періодичних видань. З кожним роком таких заходів у «класичному» розумінні цього слова меншає, натомість з'являються сучасні, модні та креативні дійства. Адже сучасного читача уже важко чимось здивувати: якщо це презентація, то обов’язково з екзотичною назвою, інтер-активними елементами або костюмованою інсценізацією; якщо мастер-клас, то з японської каліграфії, лиття паперу чи паперової магії, а також літературні спаринги, перфоменси, чемпіонат з шахів, футбольний матч та інше. Такі видавництва, як «Фоліо» (м. Харків), «Нора-друк», «Грані-Т», «Країна мрій» (м. Київ), «Теза» (м. Вінниця), «Навчальна книга – Богдан» (м. Тернопіль) Літературна агенція «Піраміда», «Видавництво Старого Лева» (м. Львів) та ін. проводять представницькі заходи у рамках найбільших вітчизняних книжкових виставок і ярмарків.
Лідером по кількості креативних заходів по праву можна назвати видавництво «Зелений пес» з м. Києва, керівники та ідейні натхненники якого – брати Капранови у рамках своїх презентацій полюбляють організовувати змагання між командами, їздити на «горбатому» запорожці та куховарити. Культурно-розважальна програма «Книжка і кухня», під час якої вони разом з іншими відомими особистостями на виставці готували свої «фірмові» страви і роздавали на пробу гостям виставки відбувались під час «Світу книги» у Києві за участі Даші Малахової, Ірени Карпи, Едвіна Задорожного та «Київського Весняного книжкового ярмарку» за участі Наталки та Сашка Шевченків, Галини Вдовиченко, Максима Кідрука, Світлани Пиркало. Сергія Пантюка й Олеся Ільченка. Кулінарний поєдинок «Дельфіна і Русалки» – Дениса Силантьєва та Яни Клочкової відбувся на цьому ж ярмарку у під час презентації книги для дітей, яку вони готували у «Видавництві Старого Лева». Свою першу книгу, випущену видавництвом «Ранок» під назвою «Готуємо разом. Сучасна українська кухня» презентувала Ольга Сумська у рамках харківського фестивалю «Світ книги». Складається враження, що автори та видавці вирішили здобути ще один фах на випадок, якщо в умовах кризи видавничо-книготорговельна справа почне занепадати.
Тематика заходів для дорослих часом тяжіє до містифікації, зокрема київське видавництво «Факт» у Львові організовувало «Ворожіння на текстах та матеріалізацію торгівельних знижок» за участі сучасних українських письменників, а Олена Бойцун – автор книги «В Оксфорді» провела «Чорно-білу дискусію з елементами чаклунства та здорового глузду на тему «Повертатися чи залишатися: життя після навчання за кордоном».
Зовсім інший характер мають заходи, орієнтовані на дитячу і юнацьку аудиторію. Наприклад, редакція журналів «Ангелятко» та «Ангеляткова наука» з 2006 року проводить під час Форуму видавців у Львові «Свято читання у Країні ангелят», під час якого працюють театральний, цирковий, спортивний, малювальний, танцювальний та інші майданчики, на яких професійні актори проводять різноманітні конкурси та забави.
Видавництво «Талант» з м. Харкова протягом останніх років черпає ідеї з відомих усім казкових сюжетів. Почалось усе зі стенду у вигляді замку, а вилилось у дитячий конкурс краси «Міс «Світ книги – 2010», учасницям якого пропонували створити образ казкового персонажу (Попелюшка, Червона Шапочка, Баба-яга та ін.). А у Києві молодіжний журнал „Стіна» проводив презентації першого в Україні проекту „Літературна зачіска», у рамках якого відбувся показ колекції зачісок і галереї моделей, а також майстер-клас з мистецтва гриму від мімів театральної студії Splash.
Важливу роль для популяризації книги відіграють заходи, які передбачають міжособистісне спілкування – автограф-сесії, літературні спаринги, авторські вечори та зустрічі з поетами, письменниками, перекладачами. Це можуть буде як одноразові акції, так і повторювані, наприклад, щодня, що дві години, а часом і у режимі нон-стоп. Дуже часто вони відбуваються у форматі «відео/поезія», наприклад «Wiz-Art VideoPoetry» у рамках Форуму видавців або «музика/поезія», наприклад літературно-музичний ореn-air «Зіркова PROZA.UA» у Харкові та «Ніч поезії і музики нон-стоп» у Львові.
Показовими у плані поєднання книги з різними видами мистецтва та сферами людської діяльності є традиційні розважальні програми «Весняного київського книжкового ярмарку», а саме: «Книжка і кіно», яка передбачає кінопокази за участі режисерів та письменників, «Книжка і музика» – концерти сучасних українських груп та бардів, «Книжка і театр» – театральні вистави просто на ярмарку, і навіть «Книжка і кухня» та «Книжка і мода», приклади яких наводились вище.
Не обмежується також місце проведення представницьких заходів – вони влаштовуються на стендах учасників, у спеціально відведених для цього залах, на площах, у бібліотеках, музеях, навчальних закладах, театрах і навіть кав’ярнях. Цікаве вирішення цієї придумали в Одесі, де кілька останніх років міжнародний книжковий ярмарок «Зелена хвиля» проходить як міське свято книги під відкритим небом на Дерибасівській.
Це пов’язано, насамперед, з наявністю вільних площ, придатних для проведення презентаційних заходів. Хоча є й інша причина, яку можна пояснити, перефразовуючи відоме прислів’я, якщо читач не іде до Книги, то Книга іде до читача. Тобто автори і видавці прагнуть поспілкуватись з потенційними читачами у тому середовищі, яке є для них – читачів максимально близьким і комфортним.
Для того, щоб спонукати до придбання книги та її перегляду, цього могло би бути достатньо, але для формування стабільного інтересу до читання подібних заходів замало. Цей інтерес необхідно стимулювати, як на вербальному рівні, так і матеріально, наприклад: запровадити «моду» на ту чи іншу книгу, організовувати конкурси, благодійні акції або проводити лотереї.
Конкурси на краще видання організовуються дирекціями більшості з діючих на сьогодні книжкових виставок і ярмарків – у Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Херсоні та Львові, який вважається найстарішим, адже був заснований 1995 р. Упродовж років змінювалися кількість і назви номінацій, а також склад журі, що пояснюється прагненням організаторів знайти оптимальний варіант, враховуючи реальну пропозицію на книжковому ринку, «моду» на книги та їх авторів та ін. Наприклад, упродовж кількох років кращі книги Форуму видавців обирали Академічна та Літературно-мистецька ради, а книгу року харківського ярмарку – доросле і дитяче журі, обране за результатами голосування на загальних зборах Оргкомітету фестивалю «Світ книги» та Експертної ради благодійного фонду «Народна книга». Визначальними критеріями при оцінюванні книг будь-яким журі традиційно є: якість видавничого та поліграфічного виконання, новизна книги, актуальність та суспільний резонанс. Інша справа, що не всі ці конкурси є знаковими з огляду на кількість поданих книг, репрезентативність журі й інформаційний резонанс довкола книг-переможців. І навіть попри заяви багатьох видавців про те, що рішення журі часто є суб’єктивними, участь у конкурсі завжди є добрим інформаційним приводом, навіть якщо книга не отримала жодної відзнаки. А от грамоту, якою вона була відзначена, можна побачити на інформаційних матеріалах видавництва і навіть на перевиданнях цієї книги.
Особливе місце в арсеналі заходів, покликаних на популяризацію книги та читання займає організований «Форумом видавців» Всеукраїнський Фестиваль дитячого читання «Книгоманія» – з 2002 р. як підсумковий етап конкурсу дитячого читання, а з 2005 р. – Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України», в якому беруть участь школярі з усіх областей України та АР Крим. У програмі фестивалю: урочиста церемонія нагородження переможців, зустрічі з дитячими письменниками, дискусії, майстер-класи, літературні вікторини, конкурси, розваги, благодійна акція «Подаруй дитині книжку!» та акція «Книжка від зірки». З 2008 р. організатори перенесли термін проведення Фестивалю дитячого читання «Книгоманія» з вересневого Форуму на весняний «Форум видавців – дітям», який також відбувається у Львові.
Окремої уваги заслуговує практика – запрошення почесного гостя, яким може бути як окрема країна (наприклад, як свого часу були Росія та Польща), так і конкретна особа. У ролі почесного гостя українські книжкові виставки і ярмарки відвідували відомі письменники, зірки шоу-бізнесу та телебачення, наприклад: Пауло Коельо, Януш Леон Вишневський, Михайло Жванецький, Роман Віктюк, Віталій Кличко, Людмила Гурченко, Святослав Вакарчук та багато інших. Цей список можна продовжувати і доповнювати учасникам літературних десантів за участі вітчизняних та зарубіжних авторів, чия чисельність обраховується сотнями осіб, а географія – десятками країн (Німеччина, Австрія, Польща, Росія, Литва, Латвія, Сербія, Болгарія, Хорватія, Білорусь, Швеція, Швейцарія, Грузія, Бразилія, Каталонія, Ізраїль, Великобританія, Чехія, та інші). Але лідером по кількості «зоряних» гостей по праву вважається Форум видавців у Львові, у рамках якого з 2006 року проводиться Міжнародний літературний фестиваль.
Натомість своєрідною візитівкою Київського весняного книжкового ярмарку є традиційні та популярні Міжнародна асамблея фантастики «Портал» (2004), почесними президентами якої є Марина та Сергій Дяченки та Київський міжнародний фестиваль християнської книги (2007). Загалом це самостійні імпрези, що мають власну історію, традиції та гармонійно доповнюють програму заходів львівського і київського книжкових ярмарків.
На що тільки не здатні видавці, щоб привабити потенційних читачів – дивувати, зацікавлювати, дезінформувати і навіть шокувати, аби тільки привернути увагу потенційного читача. Звичайно, не всі розрекламовані книги варті уваги, але такі заходи формують у людей насамперед бажання погортати, а потім придбати книгу. Тут спрацьовує ще й фактор масовості, притаманний виставкам і ярмаркам, коли «не придбати» або «не прочитати» книгу стає ознакою «дурного тону». Позитивно вплинути на процес купівлі книг допомагають численні зразки друкованої продукції рекламного характеру (листівки, буклети, плакати, заклади, флаєри, календарики…) та сувеніри (ручки, пакети, папки, іграшки, брелоки…), що тисячами розповсюджуються на стендах учасників, у холах та приміщеннях, де відбуваються різноманітні заходи.
Свою роль у процесі популяризації книги та читання відіграють також засоби масової інформації – газети, телеканали, радіостанції і навіть інтернет-портали, які всебічно освітлюють перебіг подій на книжкових ярмарках. Кількість журналістів, акредитованих дирекціями книжкових ярмарків з кожним роком збільшується, урізноманітнюється тематика та стилі їх репортажів і публікацій, а їх обєктом дуже часто стають відомі автори та видавці, котрі презентують новинки, розповідають про книги-лідери продажів, діляться своїми ідеями.
Підсумовуючи, зазначимо, що книжкові виставки-ярмарки, і Форум видавців зокрема, є потужним соціокультурним феноменом, який дозволяє об’єднувати усі верстви населення за віковою, освітньою та професійною ознакою навколо книги, формує сприятливе середовище. Завдяки Форуму вдається: налагоджувати контакти між суб’єктами книжкового ринку – видавцями, поліграфістами, книгорозповсюджувачами, бібліотекарями та авторами, покупцями книги; підвищувати якість підготовки та поліграфічного виконання книги; формувати якісно новий рівень представлення книги на ринку, доведення її до читача; пропагувати культуру читання серед дітей і дорослих та їх спілкування з книгою загалом.

Використані джерела:
1. Основы выставочно-ярмарочной деятельности: Учеб. пособие для вузов / Под ред. Л. Е. Стровского – М.: Юнити-Дана, 2005. – 288 с. (с. 56)
2. Овсянников Н. Ф., Солоненко В. К. Развитие книгоиздания в контексте ярмарочной деятельности: к 30-летию Московской международной книжной выставки-ярмарки. – М.: Наука, 2008. – 271 с.
3. Микитин Т. Книжкові виставки і ярмарки як показник книжкової культури (на прикладі Форуму видавців у Львові) // Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника / НАН України, ЛНБ ім.. В. Стефаника ; [редкол.: М. М. Романюк (відп. ред.) та ін.]. – Львів, 2008. – Вип. 1 (16).—С. 612-621
4. www.artvertep.dp.ua
5. www.bookfestival.edem.kharkov.ua
6. www.bookforum.com.ua
7. www.vsiknygy.net.ua
8. www.uabooks.info
9. www.ukrbook.net
10. www.medvin.kiev.ua

Відповісти на статтю