Ми і наш страх
Василь Калита | 30.01.17 21:55:13
Ґрюн Ансельм. Стати вільним від страху: Дорога до більшої життєрадісності. Духовні імпульси / Пер. з нім. І. Терзової – Жовква: Місіонер, 2013. – 136 с.
Безконечні повідомлення в новинах про війни, катаклізми, теракти, злочини роблять свій негативний вплив на людей. Слухаючи постійно негативну інформацію, складається хибне враження, що нічого доброго в нашому світі не відбувається. Людині в такий спосіб насильно вселяється почуття хронічного страху.
Проти неї ведеться «політика страху» (за назвою відомої праці на цю тематику британського соціолога Френка Фуреді) задля перетворення її на слухняну ляльку в руках тих, які прагнуть будь-якою ціною захопити владу у світі. Страх паралізовує, а відтак охоплений ним нездатний тверезо оцінювати, що довкола нього відбувається, що є його власним вибором, а що – маніпуляцією, що добре, а що зле.
Але не лише про це йдеться у книжці німецького монаха-бенедиктинця Ансельма Ґрюна «Стати вільним від страху». Він, звісно, не відкидає негативного впливу цього відчуття на людину, але при цьому намагається збагнути його природу глибше і допомогти у цьому нам. Головним джерелом його ідей стає Святе Письмо, яке дуже часто в різних місцях і у різний спосіб говорить про страх. Найчастіше автор розглядає Євангелії від Матея і від Луки, беручи з них цілі уривки, де є згадка того чи іншого різновиду страху, й у цьому вузькому напрямку інтерпретовує їх.
А. Ґрюн акцентує свою увагу на одному із багатьох напрямків діяльності Господа Нашого Ісуса Христа за час Його земного життя – на боротьбі з людськими страхами. Пригадуючи відомі нам євангельські історії, автор звертає нас до Христа, який виявляє, заспокоює, спрямовує у потрібне русло боязнь людини, даючи тим самим відповідні рецепти для нашого щоденного духовного життя. Мета їхня – особистість, яка живе в гармонії з Богом та собою. Адже неодноразово кожен із нас може досвідчити, як страх порушує душевний спокій. А. Ґрюн, спираючись на авторитет Євангелій, вчить не боятися свого страху, відважно дивитися йому в очі, визнавати його, пам’ятаючи, що усі ми – немічні, роздумувати, як найкраще викростати наш страх для духовного зростання, зробити його на цьому шляху своїм партнером і порадником.
Тоді і згубна дія страху руйнується, і ми стаємо невразливими до маніпуляцій з боку тих, хто намагається нас упокорити за посередництвом нашої боязні. «Не бійся!» - дуже часто каже Ісус Христос до своїх сучасників на сторінках Нового Завіту і до кожного християнина в наступних епохах розвитку Його Церкви, а книжка А. Ґрюна «Стати вільним від страху» цей заклик намагається нам розшифрувати, розтлумачити, даючи вказівки до конкретних ситуацій із нашого повсякдення.