Тандем релігії та науки на шляху до гармонійної особистості
Василь Калита | 30.01.17 21:46:36
Ґрюн Ансельм. Небо починається в тобі: Мудрість Отців пустелі для сьогодення / Пер. О. Мандрика. – Львів: Свічадо, 2012. – 112 с.
Головною рисою творчості Ансельма Ґрюна є органічне поєднання в ній вчення Церкви і досягнень сучасної науки з метою подолання в людини певних психологічних проблем.
У книзі «Небо починається в тобі» А. Ґрюн звертається до творів найвідоміших Отців пустелі (Св. Антонія Великого, Св. Євагрія Понтійського, авви Пімена, матері Синклетики тощо), які вчать про відновлення миру в душі людини, яка обтяжена щоденними клопотами та гріхами, про панування над своїми пристрастями й думками, про плекання найважливіших для християнина чеснот.
Сучасному читачеві, можливо, важко збагнути спосіб життя середньовічних пустельників, багатьох він може відштовхнути своєю суворістю, і, як наслідок, можна пройти повз дуже цінні для нас знання про самих себе, які ті залишили у спадок християнам наступних епох. Те, до чого психологія ішла століттями протягом усієї історії свого розвитку, монах, який у пустелі намагався віднайти себе і Бога, осягав за декілька років свого подвижницького життя, смиренно трудячись, молячись і досліджуючи свій внутрішній світ.
А. Ґрюн не відкидає здобутків науки, навіть вдало послуговується ними, проте натякає, що без Бога вона – квола, і часто неписьменному може відкритися Істина раніше, ніж усім разом узятим вченим.
Кожну пораду і кожен повчальний життєвий приклад Святих Отців автор книги зіставляє з відповідним відкриттям у сучасній психології, доводячи, що релігія – це не пережиток минулого, який намагаються усунути зі всіх сфер суспільного життя, а дієвий шлях до вирішення проблем, в тому числі й у царині людської психіки. Намагалися видатні пустельники віднайти внутрішню гармонію і душевну радість, прагне цього й сучасна наука. Лише перші випереджують останню на багато кроків, адже спирають свій досвід на життя в Бозі, тоді, як наука іноді може відходити від Нього.
Читаючи книгу «Небо починається в тобі», кожен християнин може почерпнути для успіху на своєму шляху до душевного миру багато корисного. А. Ґрюн не обтяжує читача довгими повчаннями Святих Отців. Він ознайомлює із найбільш промовистими, подає бібліографічні посилання на першоджерела, а допитливий читач, захопившись ними на сторінках книги, пізніше сам може віднайти детальні повчання Святого, який виявився йому найближчим. Тим паче в нашу інформаційну епоху це легко зробити. Було б бажання!