52 найбільших книговидавництва у світі, 2016

Статті, блоги > Ринок

52 найбільших книговидавництва у світі, 2016

Рюдігером Вішенбартом за підтримки «Livres Hebdo»,publishersweekly.com, переклад -- Анастасія Колесник | 11.12.16 18:29:26

ВІд редактора:
Ми рідко говоримо у наших фахових ЗМІ про книжковий ринок. Тим паче світовий. Для нас аби розібратися зі своїм, а до тих, що у світі – надто далеко. Ми тут «у калюжі», а вони – в океані. Якщо хоча б скоса глянути, що робиться на ринку у світі, то може здатися, що то справді якийсь інший світ, у якому до того ж нас нема, настільки ми маленька частка. І суть же ж навіть не в тому, які гроші там лягають в основу оцінки першості на ринку, а те, що ті гроші є, і що ті гроші хтось витрачає на книжки. І то в таких кількостях, що, як виглядає, нашим видавцям, схильним ховати і не показувати ні доходи, ні прибутки, і не снилося.
Звичайно, зовсім не хотілося б думати про видавничу справу аж так «по-капіталістичному» через гроші. Навіть якщо про бізнес говорять тільки так. Бо ж усе ж таки не гроші тут важливе (як ми любимо говорити про видавничий бізнес), а вплив на суспільство. Але навіть і тут дивина – найбільші видавці у світі заробляють не тільки на мас-культурі, але і на освіті.
Зрештою, навіть якби ми схотіли рахувати гроші наших видавців (не до порівняння зі світовими, а хоча б між собою), то відкриті показники фінансової звітності для наших видавців – нереальність, і рейтинги визначаються майже на око. То за кількістю виданих книжок на рік, то за тиражами... Навіть якщо спробувати порахувати доходи видавництв, то тільки на основі довгих і скрупульозних вишукувань серед публікацій, а також вихідних даних видань, якими ніхто не хоче займатися бо то не тільки невдячна справа, але ще й ті підрахунки будуть неточними. Усі ми знаємо, як відбувається все у нашому бізнесі.
До речі, коли нещодавно «Форбс» зробив спробу опублікувати дані про рейтинг українських видавництв, то при доброму гуморі можна було живіт надірвати, а за умов серйозності, то очі могли повилізати з орбіт... Дуже вже той рейтинг був не професіональним. Ні з огляду на Форбс, ні з огляду на суть видавничої справи.
До речі, дуже хотілося тоді щодо цього покепкувати, але прикро було б ображати видавців, які там позаймали місця. Дуже вже вони тішилися і постили себе в ФБ.
Натомість от... у тому світовому рейтингу вже є російське видавництво «Ексмо». І, якщо так подумати, частина його доходів – це наш ринок. Частина тих доларів з України.

Ну от.. подивімося.

"Видавництво «Pearson» здобуло першість серед найбільших світових книжкових видавництв у 2015 році, але це не означає, що ввеликобританська компанія не зіткнулась зі своєю часткою труднощів. У рік продажу «Financial Times» і своєї частки в «Economist» видавництво почало масштабні роботи з реструктуризації. Окрім того, в січні 2016 року «Pearson» оголосило про скорочення близько 4 000 робочих місць по всьому світу в галузі освітньої книги заради того, аби «створити єдину глобальну організацію». «Pearson» розпочало капітальний ремонт щоб пристосуватись до змін на освітянському книжковому ринку. Ці зміни стали найбільшим фактором впливу на показники валового доходу компанії в минулому році, які з 7 мільярдів в 2014 році впали до 6,6 мільярдів минулого року.
П’ять найбільших видавців 2014 року за рейтингом «Livres Hebdo/Publishers Weekly» стабільно тримаються на своїх позиціях і в 2015 році, але ця стабільність приховує деякі помітні зміни, що відбулись поміж книжкових гігантів. З одного боку, «Pearson» не єдиний видавець, який зазнав зниження рівня доходів порівняно з 2014 роком. Справді, понад половина компаній на глобальному ринку зіткнулися з падінням рівнів продажів. Поміж факторів, що спричинили зниження доходів були: слабка економіка окремих країн, зростання попиту на електронні книги та інший цифровий контент, а також валютні коливання.
Зреагувавши на зміни ринку, більшість видавців, як і «Pearson», вдалися до рішучих заходів. Однією з найбільших угод 2015 року стало злиття «Macmillan Science and Education» (за винятком «Macmillan’s U.S. higher education» і торгових мереж), якими володіє «Holtzbrinck», із «Springer Science + Business». Об’єднання було завершено в травні 2015 року (53% акцій злитої компанії належать «Holtzbrinck»), видавництво було перейменовано в «Springer Nature». Ця угода безпосередньо відбилася на світовому рейтингу. Зі зниженням доходів від видань фахового і освітнього спрямування продажі Holtzbrinck впали до $ 1,2 млрд. дол. США в 2015 році, відкинувши компанію з 10-го місця у 2014 році на 19-е в 2015-му. Натомість нове видавництво «Springer Nature» стало 15-м за величиною у 2015 році («Springer Science + Business Media» було 20-м у 2014 році).
У 2016 році купівля двох видавництв вибила їх у 2015 році зі списку найбільших у світі. Видавничий дім «Perseus Books Group», який 2014 року посідав 39-е місце у рейтингу, з доходом понад 400 мільйонів дол. США, цього року було розділено та розпродано двома угодами. «Hachette Book Group USA» («HBD»), дочірнє видавництво французького конгломерату «Lagardere», купило видавничий відділ «Perseus», а «Ingram Content Group» купив розподільні блоки «Perseus». Відтак «HBD» володіє видавничим відділом, продажі якого цієї весни склали приблизно 100 мільйонів дол. «Hachette Livre» займало позицію дев’ятого з поміж глобальних видавництв 2015 року, те саме місце видавництво посідало і у 2014 році. (З продажами в понад 400 мільйонів дол. у 2015 році «Perseus» займав би 37 місце).
У 2015 році в Італії видавництво «Mondadori» оголосило про бажання купити «RCS Libri» книжкової групи «RCS Media», на що державні органи дали дозвіл. Не зважаючи на те, що уряд змусив «Mondadori» відмовитися від значної частки майна, купівля «RCS» підвищить продажі видавництва у 2016 році. Дохід підприємства в 2015 році впав до 350 мільйонів, відносно 410 мільйонів 2014 року. В рейтингу за 2015 рік «Mondadori» посідає 39 місце, що на дві позиції нижче, ніж у 2014 році.
Через те, що список 2015 року було укладено пізніше за календарем, ніж попередні глобальні рейтинги, він містить доходи кількох видавництв, які звітуються за фінансовим роком. Одне з таких видавництв – «HarperCollins», чий фінансовий рік закінчився 30 червня 2016 року. Після серйозного підйому рівня доходів «HC» у 2015 році, який стався завдяки купівлі у серпні 2014 року підприємством видавництва «Harlequin», в 2016 році доходи «HC» дещо знизились до 1, 65 мільярдів. Але незважаючи на це, підйом продажів спричинений купвлею «Harlequin» підняв «HC» у рейтингу 2015 року на 13 позицію з 18-ї, яку видавництво посідало у 2014 році.
Двома іншим американським компаніями, чиї звіти про доходи за 2016 рік включено до рейтингу, є «Scholastic» та «John Wiley». Незважаючи на те, що доходи «John Wiley» у 2016 році, в порівнянні з 2015 роком, впали, воно витіснило «Scholastic» з 11-ї позиції, яку те займало у 2015 році.
Найбільшим видавництвом зі США, що потрапило у рейтинг 2015 року, є «McGraw-Hill Education», яке зазнає власного фінансового репозиціонування. Коли в 2013 році компанію було приватизовано підприємством «Apollo Global Managment», нові власники в цілях звітності розділили бізнес «K-12» і тому фінанси «K-12» не завжди були доступними для громадськості. Проте в 2016 році, коли підприємство готувалось до публічної емісії, «Apollo» опублікувало документ до загальних зборів акціонерів, у якому йшлося про обидві компанії. Остання систематизація показала, що «MHE» зазнали невеликого зниження рівня доходів у 2015 році, та навіть попри це видавництво лишається дев’ятим найбільшим у світі.
До цьогорічного рейтингу вперше потрапило китайське підприємство «Zhejiang Publishing United Group» і посіло 18-у позицію з доходом в 1,36 мільярда дол. США за 2015 рік. «Zhejiang Publishing United Group» – п’ятий китайський видавець, що входить до рейтингу. Китайські видавництва почали включати в список кращих у 2014 році, коли видавці почали подавати фінансову звітність, яку можна перевірити.
Валютні коливання найсильніше вплинули на бразильських видавців. Попри те, що у 2014 році «Abril Educacao» посідало 56-е місце в рейтингу (дохід в 196 млн. дол. США), а «Saraiva» – 54 місце (продажі в 199 млн. дол.), серйозні економічні проблеми Бразилії спричинили низький рівень продажів і завадили видавцям із цієї країни потрапити до цьогорічного рейтингу.
«Penguin Random House» зі світовим прибутком у понад 4 млрд. дол. США знову є єдиним видавництвом, яке публікує виключно масову літературу, що потрапило в десятку найбільших («Hachette Livre» видає масову та навчальну літературу). Перші десять видавців у рейтингу займаються виготовленням навчальної та професіональної літератури.




Примітки:
* Показник продажів «De Agostini» за 2015 рік містить тільки продажі книг та колекційних видань; решту доходів не враховано.
Джерело: «Livres Hebdo»
Примітка: показники за 2015 рік ґрунтуються на продажах за 2015 календарний рік та за фінансовий 2016 рік для тих компаній, чиї звіти це передбачають. Для того, аби потрапити до рейтингу, дохід підприємства має бути вищим за 175 мільйонів $. Дані стягнуто з загальнодоступних джерел або отримано від компаній у індивідуальному порядку про продажі книг, журналів, професійної літератури та електронної продукції. «Pannini» і «Disney» виключені з рейтингів через те, що ці підприємства не подають окремих доповідей про доходи видавничого відділу.

Рейтинг було складено інтернаціональним видавничим консультантом Рюдігером Вішенбартом за підтримки «Livres Hebdo».


Джерело:

http://www.publishersweekly.com/pw/by-topic/international/international-book-news/article/71268-the-world-s-52-largest-book-publishers-2016.html

Відповісти на статтю