«Американська пустеля» Персеваля Еверета
Катерина Стецюк | 07.11.10 21:30:05
Можливо, я б ніколи не звернула увагу на ім’я невідомого мені автора Персеваля Еверета. Його книга потрапила до мене завдяки оригінальному оформленню обкладинки, яка яскраво вирізнялася серед інших книжок на полицях книгарні – картина Енді Уорхола: дубльовані бляшанки із супом-напівфабрикатом. Назва книги «Американська пустеля».
Цей твір став бестселером у США, смішно, але американці читають пародії на самих себе з величезним захопленням. Критики «Нью-Йорк Таймс» справедливо назвали Персеваля Еверета «неперевершеним вар’ятом серйозної інтелектуальної прози».
Невдале самогубство звичайнісінького викладача університету призводить до скандалу, якого не було з часів воскресіння Лазаря. Пройдисвіти й авантюристи від релігії намагаються долучитися до нечуваної сенсації. А починалося все доволі прозаїчно. Пусте й одноманітне (як ті бляшанки на обкладинці книжки) життя головного героя Теодора Стріта, у якому радість йому не приносила ні робота, ні дружина, ні коханка, ні діти, веде його до самогубства. І що б ви думали! Дорогою до місця, де він збирався здійснити акт розлуки тіла та душі, герой потрапляє у автомобільну аварію, де ніж долі відрізає йому… голову.
Коли головний герой помирає на другій сторінці книжки, можна сподіватися лише на тривале і карколомне розслідування його смерті. Та ж ні! Теодор Стріт воскресає на власному похороні. Головний герой абсолютно не розуміє, що діється навколо нього. Втративши будь-які фізичні та душевні відчуття, він отримує безсмертя. А суспільство телевізійних шоу, МакДональдсів і кока-коли трактує це дивнеу воскресіння по-своєму.
Містер Стріт стає іграшкою долі, яка кидає його від одних фанатиків до інших. Для когось він – сатана, для когось – спаситель. А хтось в буквальному сенсі препарує бідолашного, намагаючись розкрити таємницю безсмертя.
У творі практично немає «нормальних» персонажів. Одним із таких божевільних є вчений, який намагається клонувати Ісуса Христа і називає свої невдалі експерименти Ісус № 6, Ісус № 11, Ісус № 27… У романі показаний світ, у якому кожна людина відноситься до якоїсь касти фанатиків.
Важливе місце у творі займає проблема сенсу життя, призначення людини на землі. Теодор Стріт зрозумів своє покликання, можливо, трішки пізно, але доля дала йому другий шанс: герой рятує дітей, що опинились в заручниках у релігійних фанатиків. Після цього, усвідомлюючи, що він таки виконав свою місію на землі, Містер Стріт добровільно і, на цей раз, остаточно іде з життя.
«Американська пустеля» висміює американців і американізацію. Деякі країни щодуху опираються глобалізації і намагаються зберегти власне «обличчя», а деякі (і серед них, на жаль, Україна) сприймають цей процес як подарунок. Може ви ще не помітили, але поступово відбувається «напівфабрикація» не тільки їжі, а й людської свідомості. Саме про це і про дещо інше пише Персеваль Еверет. «Американську пустелю» – назвати напівфабрикатом неможливо, однозначно, це книжкова «страва» під оригінальним соусом.