ЗАРОБІТЧАНИ БІЛОГО САДУ
Юрій Мостовий | 05.11.15 16:54:41
Артем Чапай. Понаїхали. К.: Нора-Друк, 2015. – 240 с. Серія: Читацький клуб.
Заробітчанство, еміграція, діаспора: до болю знайомі слова для українців. Цей драматичний аспект не раз оспівано в піснях, висвітлено в ЗМІ, і навіть присвячено йому кілька романів в українській сучасній літературі. Не обділив увагою наших заробітчан і молодий письменник Артем Чапай у своєму новому романі «Понаїхали».
Правда в «Понаїхали» Артема ще йдеться про іноземних мігрантів, які заполонили Україну. Ця обставина, між іншим, теж і на пряму впливає на трудову еміграцію наших співвітчизників.
У центрі роману доля типової простої української родини Ткачуків. Юрій та Ольга по черзі працюють на заробітках за кордоном, найстарший син Сергій бореться вуличними методами з трудовими мігрантами рідного містечка, а молодший Володя намагається осягнути філософську складову цього світу за допомогою книжок та науки. Після повернення додому та від їзду на чужину дружини Юрій припускається багатьох помилок, руйнуючи сім ю. Ольга ж, тяжко працюючи в Італії, на відстані намагається зберегти свою родину.
Події відбуваються, у вигаданому маленькому промисловому містіБілий Сад: від якого віє трудовим «совєцькім» минулим з його заводамий та роботящими людьми. Цікаво, що в сучасній вітчизняній літературі Білий Сад - одне з перших вигаданих міст і в романі Чапая воно відіграє помітну роль. В західній белетристиці вигадувати міста та цілі регіони звичайна справа, а отже наш Артем Чапай один з першопрохідців такого виду «вигадок». Як сказано в анотації, «Понаїхали» перша частина трилогії автора про це містечко.
Мова й текст книжки: живі, легко течуть словами, вільно беручи в стрімкий полон подій і образів. Часом навіть текст нагадує кіносценарій. Напевне останнє - результат того, що автор інколи веде оповідь в теперішньому часі.
Місцями від сцен родинного характеру: чи то посиденьки за столом, чи то повернення додому з закордону когось з персонажів віє доброю атмосферою, теплом і затишком.
Юра і його наймолодший син Володимир- інтелектуали. Юра знає добряче англійську, розуміється на філософських питаннях. Володя допитливий в географії іюний поліглот. Улюблений автор Володі як читача ікнигомана - Рей Бредбері, а книжка напевне «Марсіанські хроніки». Володя й Юра ніби становлять інтелектуальний кістяк роману.
Сергій же – символ підліткового бунтарства. Хороший приклад, де автор вказує на небезпечний шлях для наших дітей.
На сторінках «Понаїхали» автор також не обділяє читача різними цікавими подробицями про життя емігрантів, котрі тікають з власних країн через страх за своє життя; прикидуючись волонтерами, зокрема, в Новому Орлеані влаштовуються на безкоштовний нічліг; українки в Італії борються за довідку Декретто Флюсі і вважають своїх рідних на батьківщині спиногризами й ледарями, а себе жінками-банкоматами тощо.
Загалом, «Понаїхали» - це соціальна життєва драма з не легкими ситуаціями, сентиментальними сценами, зрадами, любов ю та важкою долею простих українських людей на чужині і у власній країні.