Знайти свої типові «маски» на роботі...
Юлія Стадницька, cт. викладач каф. Видавничої справи і редагува ння УАД, кандидат наук із соціальних комунікацій, когнітивно-поведінковий психотерапевт, Львів | 21.10.14 19:51:36
Мельник Людмила. Рольові ігри на роботі. Про що не пишуть у трудовій книжці. – Дніпропетровськ : Баланс Бізнес Букс, 2014. – 224 с. (мова рос.)
Людина живе в соціумі, вона виявляє себе в соціальних контактах, розвивається в стосунках, пізнає себе та впливає на інших. В різних ситуаціях у стосунках з людьми ми можемо виявляти себе по-різному: хтось підлаштовується до нового досвіду, хтось грає одну роль завжди, хтось має кілька різних «масок» для різних стосунків.
Бувають вдалі стратегії, які допомагають розвивати міжособистісні стосунки, а бувають стратегії, які виснажують людину в стосунках, руйнують їх. Що визначає наш вибір конкретної маски, як зрозуміти свою роль і роль партнера, колеги, керівника чи підлеглого в стосунках? Таке питання хвилює людей уже не одне десятиліття.
В різний час різні дослідники психології намагались створити типологію людських реакцій один на одного, класифікувати людські ролі. Чи не найкраще це вдалось зробити Еріку Берну (засновнику трансактного аналізу), який визначив, що кожен з нас має сформовані часточки: дитячу (Дитина), батьківську (Батьки) та дорослу (Дорослий). Аналізуючи поведінку людей, Берн визначив, що в певних типових ситуаціях на сцену виходить одна з часточок нашої особистості та виявляє себе світові, або ж одна з цих трьох часточок є для нас основною і грає усі головні ролі на сцені наших стосунків з іншими.
Книжка «Ролевые игры на работе. О чём не пишут в трудовой книжке» допомагає нам знайти відповіді на питання: як встановити, підтримати чи налагодити стосунок на роботі. Авторка, беручи за основу класифікацію Берна, створила цілісні портрети керівників та підлеглих, а також розбудувала класифікацію ролей. Наприклад, серед керівників, які зазвичай перебувають у часточці Батьків, з’явились такі персонажі як «Мама» і «Тато», «Зевс-Агресор», «Рабовласник», «Чиновник», що значно розширило уявлення про батьківську часточку в особистості людини, адже є батьки, які занадто опікують, або занадто багато вимагають, а є й такі, які карають і принижують.
Розуміння спектру ролей дає нам підказку до того, як розуміти себе та інших, як ефективно розбудовувати стосунки, як захистити себе у стосунках, як впливати на стосунки. За допомогою поданих у книзі ознак для кожної ролі можна знайти і свої типові «маски» на роботі, визначити, чи наша роль збігається із роллю керівника, колеги чи підлеглого, і спробувати щось відкоригувати.
Особливо цінними у книзі є факти про взаємодію ролей керівників та підлеглих, про те, як ролі керівників можуть впливати на ролі підлеглих, які ризики є в таких рольових іграх, які наслідки для бізнесу можуть бути в різних варіантах взаємодії ролей. Авторські поради, підказки та приклади з життя стануть добрими дороговказами на шляху до пізнання себе та формування адекватних і позитивних робочих стосунків.
Читати цю книгу варто:
- якщо ви керівник і створюєте та розвиваєте свою команду;
- якщо ви менеджер з персоналу і відповідаєте за сприятливий психологічний клімат в колективі;
- якщо ви маєте керівників, стосунки з якими змушують вас розгублено роззиратись у пошуках справедливості;
- якщо ви у пошуках роботи і хочете підготуватись до ризиків, які можуть виникнути в робочому спілкуванні.