Коли розмір книжки стає спеціалізацією видавництва: епізод з історії книжкових мініатюр
Маргарита Пузій | 21.10.13 15:43:59
Однією із перших мініатюрних рукописних книжок була Гомерова «Іліада», написана на крихітному сувої завбільшки з волоський горіх. Китайські імператори збирали цілі колекції маленьких книжечок, і такі колекції мали свідчити про їх витончений смак. Згодом в Середньовіччі більшої популярності набули величезні фоліанти. Ситуація змінилась після винайдення друкарського верстата. Винахідливі майстри-друкарі, щоб зробити книжку зручною, зменшували її розміри.
Але здебільшого це були просто книжечки маленького формату, наклад яких сягав декількох десятків, навіть сотень примірників. 1468 року помічник Йогана Гутенберга Пітер Шоффер надрукував першу кишенькову книгу «Diurnale Moguntinum». Найбільш знаковою постаттю серед ранніх видавців мініатюрних книг був Альд Мануцій, який наприкінці 15 століття у своїй друкарні в Венеції надрукував твори багатьох класиків у мініатюрному форматі.
З часом друковані мініатюри перетворились у рідкісне явище, бо, хоч і були компактними, та їх не зручно було читати. Вони все частіше цікавили колекціонерів, наклад мініатюр ставав все меншим. Зараз у книгарнях досить часто можна побачити мініатюрки. Вони не вирізняються якоюсь особливою ошатністю чи красою. Незвичайною є лише форма.
Довкола незвичайної форми і розміру книжок свій бізнес побудувало подружжя Томас з США. Артбуками подружня пара хіпі, Пітер та Донна Томас, зацікавилися в 70-х роках ХХ. На початках це були книжки формату А5. І нічого б особливого, якби не технологія їх виготовлення. Пітер Томас власноруч виготовляв папір та книжкові блоки, а Донна писала тексти та створювала ілюстрації для цих книжок. З часом книжки Пітера та Донни потрапили на виставки в США та за кордон. Згодом ними почали цікавитись приватні колекціонери. Все йшло так добре, що у 1977 році Пітер і Донна Томас заснували невеличке видавництво під назвою «The Good Book Press», яке пізніше було реорганізовано і отримало назву «Пітер і Донна Томас: Санта-Крус». Саме там вони нарешті здійснили свою мрію виготовляти артбуки з найкращих матеріалів та обмеженим накладом. Це були як повноформатні книги, так і мініатюри, в яких все, окрім друку тексту, створювалось вручну.
З 80-х років подружжя розпочало роботу над виготовленням ексклюзивних мініатюрних книжок різного характеру. Вони працювали над форматами та змістом. Тематика книг була найрізноманітнішою: подорожі художників, видатні музики, технології ручного виготовлення паперу, художні книги як мистецьке явище, в’язання, ботаніка і так далі. Мініатюри стали не лише паперовими, а й в’язаними, алюмінієвими, з дерев’яними та залізними вставками. Це були не тільки книжки-кодекси, а й, так звані, гармоніки, сувої. Були навіть і такі, що виглядали як музичні інструменти. До слова, потім подружжя продовжило виготовляти книги не лише у формі музичних інструментів (акордеона, укулеле), але й в оригінальному розмірі цих музичних інструментів. Форма продовжувалась змістом – ці книжки оповідали про історію створення відповідних музичних інструментів.
Починаючи з 90- х, Пітер та Донна зосередили свою енергію на написанні історії та технології виготовлення паперу, випустили у світ книжку «Історія створення паперу у Філіпінах». Пітер захопився науковою діяльністю, його все частіше почали запрошувати читати лекції про артбуки у престижні університети. Тоді ж вони з Донною запустили навчальний відео курс із виготовлення артбуків. Якщо колись книжечка від Пітера та Донни коштувала $1, то сьогодні деякі екземпляри можна придбати за $3000. У 1997 році Товариство мініатюрних книг нагородило Пітера і Донну премією імені Нормана Фоґа за промоцію книжкових мініатюр.
З того часу їхні роботи було представлено в багатьох університетах, бібліотеках, галереях і музеях по всьому світу. Серед них Гарвардський, Єльський, Колумбійський, Каліфорнійський, Пенсільванський університети, університет Брауна, Нью-Йоркська публічна бібліотека, Центр книги Сан-Франциско, музей Вікторії і Альберта, Інститут мистецтв у Чикаго, Хантінгтонська бібліотека. І це ще далеко не весь перелік.
Ось так захоплення перетворилось на бізнес і справу усього життя. Маємо приклад того, як саме розмір книжки та мистецька складова книговидавничого процесу стали спеціалізацією видавництва. Поки що складно уявити українське видавництво, що спеціалізувалось би виключно на артбуках та ще й мініатюрних, але, мабуть, скоро таки з’являться видавці, що будуть активно працювати у цьому напрямку, адже артбуки сьогодні стають все більш модними та популярними.