Дизайн книги — бізнес чи мистецтво?
Ольга Борисенко | 09.09.07 12:46:21
Дизайн в цілому, від часу створення посідає двозначне становище: з одного боку — мистецтво, з іншого — ремесло. Орієнтований на максимально можливу глядацьку аудиторію, він більш-менш (залежно від амбіцій автора) орієнтувався на смак середнього споживача.
Багатолітні спроби уявити дизайн новою релігією, здатною вирішити всі насущні проблеми людства, а дизайнера — людиною, яка поєднує в собі всі професії від соціолога до лікаря і вчителя включно, закінчилися, очевидно, цілковитим провалом. На зміну дизайнеру-провидцю прийшов модний стиліст, не пов\'язаний із задачею перевлаштування навколишнього світу. В свідомості споживача-замовника стерлася грань між елітарним і загальнодоступним.
Індустрія дизайну в тому як і де ви зможете продати вашу роботу.
Замовник запрошує дизайнера для вирішення своїх проблем візуальної комунікації. Відповідно, дизайнер не може просто піти і вернутися за кілька днів із закінченим твором. Адже у клієнта завжди існують як своє бачення, так і свої улюблені кольори, можливо шрифти або малюнки, які він хоче використати. Годі й спробувати проігнорувати побажання замовника перед тим як почати роботу. А найголовніше — ніколи не можна говорити клієнту, що його ідея погана. (Це і так очевидно, крім того стається частіше, ніж цього очікують) Потрібно підтримувати часті контакти із замовником протягом всього творчого процесу виконання проекту. Дехто дозволяє дизайнеру працювати автономно, дехто (таких називають мікроменеджерами) намагається втрутитися у найменші подробиці — товщини лінії або накреслення літер. Намагайтеся “дослідити” ваших замовників, дізнатися про їх смаки та улюблені “штампи”. Коли у вас виникнуть хороші взаємовідносини із замовниками, ви побачити, що навіть прискіпливі та найприкріші з них дозріють до поваги вашого творчого інтелекту та здібностей знаходити ефективні вирішення та дадуть вам більше свободи. Теоретично багато хто знає, як досягаються добрі результати, формуються виробничі відносини, засновані нехай не на любові, та на взаємній симпатії замовників і дизайнерів. Та на практиці, коли вдається зробити добру роботу, часті вигуки здивування як в одному, так і в іншому таборі: «Як вам вдалося затвердити таку роботу у клієнта?» або «Як вам вдалося переконати дизайнерів?»
Не потрібно закохуватися в свою ідею. Комерційне мистецтво — це не особисте мистецтво. Ви впевнені, що Ваше рішення найкраще в світі, ви витратили час, щоби створити це прекрасне зображення, але вашому замовнику все не подобається, а керівник додає ще й свої корективи. Все це вносить певні непорозуміння в роботі. Збережіть свою прекрасну ідею, повісьте її в рамці на стінку і пам’ятайте, що перевага надається рішенню замовника, адже він платить за проект.
Книга є основним носієм чистого стилю у кожному періоді історії. Протягом століть у книзі викарбувалися основні закони та правила книжкового дизайну стосовно усіх її компонентів.
Кожне видання визначається як інформація, що існує в певній формі та призначена до обслуговування суспільних потреб. Важливішими з тих потреб є функції видання. Видання (книга тощо) слугує для збереження певного повідомлення, заключеного в словесну, цифрову або музичну (записану нотами) писемність чи пластично-зображальну форму (зображення) і є інструментом для читання.
Кожне видання – і як продукт суспільного виробництва, і як промислова продукція — це товар, який має свою собівартість та продажну ціну, і може бути прибутковим або збитковим.
Уява про ці функції видання стає “точкою відліку” художника-дизайнера та допомагає знайти форму, характер оформлення, стиль, адже кожний створюваний предмет повинен бути корисним для споживача (читача). Тобто завданням художника-дизайнера стає створення такої форми існування авторського твору, яка найкраще відповідає функції та меті видання.
Часом, буває й завжди, у дизайнера немає можливості контролювати та змінювати і можливо підпорядковувати макету зміст та вміст видання (ілюстрації, фото, схеми тощо). Отже в дизайні книги потрібно з’єднати в одне ціле весь різностильовий набір елементів, що надав автор-замовник. Риторичне питання — хто знає як це зробити краще. Саме у книжковому дизайні художники, дизайнери, макетувальники найбільш захищені від натиску замовника-непрофесіонала. На відміну від дизайну реклами, логотипів, відеороликів тощо, де замовник або: не знає чого він хоче, але здогадається коли це побачить, чи дуже впевнений що хоче саме такий варіант і дає проспект (логотип, постер, календар…) іншої фірми, у книжковому дизайні неможливо повторитися. Кожне видання вимагає абсолютного іншого трактування як з позиції функції так із естетичного та художнього поглядів. Зауважу, тут не йде мова про користувачів настільних видавничих систем, що використовують шаблони. Професійний дизайнер книги завжди сконструює текстовий та ілюстративний ряд кожного наступного видання відмінно від іншого і в спосіб, який якісно покращить сприйняття як теми так і предмету книги.
Отже книга в руках художника-дизайнера є і залишиться головним носієм естетики серед інших дизайн-проектів, та, за умови майстерного виконання, і предметом мистецтва. Чи може бути мистецтво прибутковим? Це залежатиме від рівня культури суспільного середовища, від розуміння людиною елітарності товару “книга” та прагнення нести високу культуру у майбутнє.
Графика современного знака. — М.: Терпсихора, 1999. — С. 7–13.
Design companion for the digital artist / 1st Edition by Against the clock. Pearson Education, Inc., 2002. — 208 p.