Статті, блоги

Електронна книга у «них» і у нас

Міні-дайджест | 24.05.13 21:02:09

У британців друковані книги, як і раніше, значно переважають, але «цифрові» продажі ростуть
Ось як про це пишуть самі англійці.
(Цитата з блогу англійського оглядача Захарі Луц).
«Для чималої кількості людей однією із життєвих утіх є відкрити, відчуваючи легке потріскування, новеньку хорошу книгу. Фактура книжкової сторінки поєднується із запахом фарби й паперу, а уява письменника, що розкриває перед нами душу, несе у світ, далекий від нашого особистого. У той час як електронні книги начебто здобули чимале число своїх прихильників, останні статистичні відомості, подані Асоціацією видавців Великобританії, свідчать, що більшість британців, як і раніше, віддають перевагу друкованій формі книги – на її частку припало 88 відсотків усіх продажів книг у 2012 році. Звичайно, вітри змін у фоновому режимі працюють, однак на цифрові продажі – а це електронні книги на е-book’ах, аудіо- і цифрові завантаження з інтернету – нині припадає поки що тільки 12 відсотків від видавничого «пирога» (у минулому році це було 8 відсотків).
Загалом видавнича галузь Великобританії демонструє не надто значні ознаки зростання: сумарно продажі і фізичних, і цифрових книг зросли на чотири відсотки і досягти 3300 млрд. англійських фунтів (5.1 млн. дол. США). Тим часом (і це не повинно бути великим сюрпризом) електронні книги продовжують набувати популярності і демонструють значні перспективи. Сам по собі ринок продажу електронних книг зріс у 2012 році на 134 відсотки і складає 216 млн. фунтів (336 млн. дол. США)...
Незалежно від того, чи віддає хтось перевагу друкованій чи цифровій книзі, можна впевнено сказати, що будь-який читач заслуговує на похвалу.»

(http://www.engadget.com/2013/05/02/2012-uk-book-sales-figures)

Як видається, згадане «легке потріскування» українських читачів хвилює все менше. Шелест іншого паперу вливає на слух сильніше. Не так давно минулі парламентські слухання, які стосувалися книжкової справи в Україні, це тільки підтвердили. Адже про книгу послухати депутати прийшли в «максимально мінімальній» кількості. Скільки могло не прийти, стільки й не прийшло. Навіщо їм та книга, коли одна вже є? Одна на кожного громадянина країни.
Але ми тут не про те.
Просто під час парламентських слухань було роздано до рук учасників і гостей дослідження президента Української асоціації видавців і розповсюджувачів О.Афоніна, у якому теж був спеціальний розділ, присвячений електронній книзі.

Теж процитуємо:

«Цифровий видавничий ринок

Електронні книги почали активно поширюватися в 2007–2008 роках разом з появою в Україні підприємства ТОВ «Видавництво «Мост-Паблішинг», яке організувало постачання і продаж e-readers “PocketBook”. Нині це підприємство реорганізовано.
Офіційний облік електронних видань, тобто видань, які не мають аналогів на паперовому носії, а існують лише у цифровому виконанні, на державному рівні було розпочато лише у 2009 році у зв’язку з добровільним надсиланням окремими видавцями таких видань до Книжкової палати України імені Івана Федорова.
Однак, зрозуміло, що ця інформація не дає повної уяви про кількість суто електронних видань, оскільки законодавство ще не передбачає обов’язкове надсилання до Книжкової палати України електронних видань, які не мають паперових аналогів.

Легальний цифровий видавничий ринок розвивається повільно через консерватизм значної частини діючих українських видавців, а також їхньої малої економічної потужності. Тому, власне, кількість легальних електронних видань досить незначна, на відміну від піратського ринку, обрахунок якого провести сьогодні фактично не можливо.
Найпопулярнішим форматом є PDF, однак активно використовуються такі формати, як EPUB, FB2, TXT.
На легальних українських ресурсах нині забезпечується доступ до назв книжок, які існують у паперовому варіанті, такими мовами:
— українською — близько 4 тис.;
— російською — близько 50 тис.;
— англійською — близько 300 тис.;
— німецькою — близько 200 тис.
Загалом у доступі понад 650 тис. найменувань 17 мовами.
До категорії основних українських видавців електронної книги належать:
— видавництво «Центр учбової літератури» (www.audiobooks.ua/f/izdatelstvo/centr_uchbovoi_literaturi) — близько 350 назв, хоча легальність деяких із них під сумнівом;
— видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля» (http://bookclub.ua/catalog/e-books/) — близько 350 назв;
— видавництво «Ранок» (http://e-ranok.com.ua/) — 300 назв;
— видавництво «Навчальна книга — Богдан» (www.bohdan-books.com) — 300 назв;
— видавництво «Фоліо» (www.folio.com.ua) — понад 200 назв (технічно має близько 1000 назв, однак у продаж не надає);
— видавництво «Кондор» (www.condor-books.com.ua) — 200 назв;
— видавництво «Кальварія» (www.calvaria.org) — 100 назв.
Серед найбільших російських видавців електронної книги, які доступні в Україні легально, видавництва: «ЕКСМО» (www.eksmo.ru) (11 тис. назв); «АСТ» (www.ast.ru) (4 тис. назв), «Ріпол» (www.ripol.ru) (2,5 тис. назв), «Центрополіграф» (www.centropoligraf.ru) (1 тис. назв), «Пітер» (www.piter.com) (1 тис. назв), «Вече» (www.veche.ru) (1 тис. назв).
На українському ринку електронних книжок працюють такі розповсюджувачі та агрегатори:
Вітчизняні
Obreey (http://store.obreey.com/ukr). Цей портал продає титули електронних книг в різних категоріях, таких як наукова, навчальна, художня література, публіцистика і т. ін. Вони використовують для завантаження моделі різних типів файлів, таких як FB2, HTML, TXT, RTF, PDF, LIT, RB, MOBI, LRF, EPUB, DRM захисту.
Кассіопея (http://store.kassiopeya.com) — перший український хмарний сервіс для читання книг. Кассіопея продає доступ до титулів книг в різних категоріях, таких як наукова, навчальна, художня література, публіцистика і т. ін. Використовує свій власний внутрішній формат і алгоритм безпеки. Програмне забезпечення ЧИТАЧ може бути встановлене на будь-якому пристрої під управлінням Windows, MacOS, IOS (Android в стадії розробки). Це перший накопичувач в Україні, який пропонує сервіс з продажу електронних книг українських видавців через Amazon і B & N.
Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля» (продає тільки свої власні книги) використовує для завантаження моделі різних типів файлів, таких як FB2, TXT, RTF, PDF, EPUB.
Видавництво «Ранок» (http://e-ranok.com.ua/) (продає тільки свої власні книги) використовує для завантаження модель в основному з PDF-файлів.
Російські
ЛітРес (http://litres.ru/), Векслер (http://wexler.ru, агрегатор і розподільник систем — різні (Electronic Library Systems) (http://www.knigafund.ru/, http://www.book.ru/) і т. ін.
Озон (http://ozon.ru/context/ebook/).
Міжнародні
Amazon, B & N, Kobo, Google Books, Gardners Books, Ingram Digital (агрегатор), OverDrive (агрегатор), Libreka (агрегатор).
Ці компанії продають електронні книги через свої портали для осіб, які використовують для читання їхні пристрої. Діяльність цих компаній не є незаконною в Україні, але офіційно не підтримується. Крім того, ці портали використовуються українськими видавцями для продажу їхньої електронної книги за кордоном.
Серед пристроїв, що використовуються українськими споживачами, найпопулярнішими є PocketBook (960–2500 грн), Wexler (800–1200 грн), Sony (650 грн), TeXet (600–1200 грн), Amazon Kindle (1600 грн), Ritmix, Diyma, Explay (850 грн).
На думку експертів ринку пристроїв для читання електронних книжок, сьогодні в Україні в користуванні близько 500 тис. рідерів типу E-link та близько 400 тис. планшетів. Основні: iPad, Samsung Galaxy Tab, Amazon Kindle Fire, Nook, BocketBook та інші noname-пристрої. Їх ціна коливається від 1600 грн для Amazon Kindle до 8000 грн (iPad і Samsung Galaxy Tab). Нині, за оцінками експертів ринку, продажі електронних книг в Україні оцінюються в 1,0–1,5 % від об’ємів продажів традиційної паперової книги.
В останній період все більше користувачів, особливо молодіжна аудиторія, використовують для читання недорогі планшети, а також смартфони.
За оцінками експертів, які аналізують ринок телекомунікаційного обладнання, продажі та використання смартфонів ростуть дуже швидкими темпами і нині складають понад половину всього українського ринку телекомунікаційного обладнання, витісняючи мобільні телефони і рідери.
За даними агентства GFK Ukraine (http://itc.ua/tag/gfk-ukraine/), у ІІІ кварталі 2012 року продаж смартфонів склав 57 % від усього продажу мобільних телефонів. За даними цього ж агентства широкосмуговий Інтернет доступний сьогодні близько 9 % населення, і в першу чергу для мешканців найбільших міст України, зокрема Києва, Харкова, Донецька, Одеси. Ще близько 10 % українців віком від 16 років користуються мобільним Інтернетом, при цьому 80 % з них заходять в мережу Інтернет з мобільних телефонів. Також 48 % користувачів Інтернету (за допомогою телефону) заходять онлайн кожний чи практично кожний день. Це ж агентство засвідчує, що, за даними найбільших операторів мобільного зв’язку, кількість їхніх абонентів, які користуються смартфонами, станом на вересень 2012 року складала:
— компанія «Астеліт» (торгова марка life:)) — 1,07 млн абонентів;
— компанія «Київстар» — 2,7 млн абонентів;
— компанія «МТС-Україна» — 2,8 млн абонентів.
Нині в Україні наявні й доступні форми оплати з банківських кредитних і платіжних карток, WebMoney, ligpay, SMS-платежі. Система Pay Pal в Україні не використовується.
Самовидання на ринку традиційної книги присутні, однак їхня частка дуже мала і не впливає на його основні параметри. Хоча авторів, які бажають мати надрукованими власні твори, досить багато, однак фінансові можливості зробити це має дуже вузьке коло людей і, крім того, попит на самовидання обмежений. Однією з причин цього може бути те, що самовидання друкуються малими накладами (всього 50–100 примірників) і не доходять до широкої читацької аудиторії.
Що стосується електронних ресурсів, то їх існує кілька, але, в основному, для поетичних творів і без системи продажу (www.poesia.org). Найбільш відомі російські проекти — www.litclub.ru, www.proza.ru, www.stihi.ru.
Міжнародні платформи для самовидання в Україні не використовуються. Існують лише дві найбільш відомі вітчизняні платформи ObreeyAuthors (http://store.obreey.com/ukr) і Кассіопея (http://store.kassiopeya.com), на яких будь-який автор зможе завантажити твір і презентувати його.»
(Кінець цитати)

Звичайно, за цими даними оцінити ринок електронної книги складно. Бо ж і взагалі оцінити увесь ринок книги в Україні -- то треба докласти зусиль. У тих же ж дослідженнях О.Афоніна є й таке:

«Щодо роздрібного продажу книжок загалом, то, за оцінками експертів, він становив близько 1 млрд 800 млн грн у 2010-му і 1 млрд 600 млн грн у 2011-му.
За попередніми прогнозними оцінками, загальний обсяг продажів у 2012 році зменшиться порівняно з 2011-м приблизно на 10 %.»


Повторимо: зробити якісь бодай наближені до істини аналітичні висновки, подібні до того, як це роблять англійці (в доларах, чи фунтах, чи гривнях) згідно з тою інформацією, якою володіють наші видавці і науковці, неможливо. Щастя, що докладено зусиль, і зібрано цю інформацію, яка може бути опрацьована.

Зате можна здійснити ті ж таки (може і не експертні, а тільки іронічні) «прогнозні» припущення.

Наприклад, той факт, що в Україні такою популярністю користуються планшети і смартфони говорить, з одного боку, про похвальний інтерес молоді до технічних новинок, а з іншого – про можливе підвищення таки (за умов правильного виховання) інтересу до часопроведення не тільки за смартфонівськими іграми, але і за читанням (інколи в комунальному транспорті це можна помітити). Відтак цілком можливо, що на відміну від англійського читача, який все ще любить «хрустку» книжку (бо багато читає!), український читач скоріше перескочить в електронне читання, бо звичайну книжку читати вже майже відвик...
По студентах це дуже помітно. Навіть тих, які здобувають філологічну освіту.
То, може, ми навіть можемо стати прогресивнішими за англійців?!
Відповісти на статтю