ВІДКРИВАЄМО ВАСИЛЯ ЧАПЛЕНКА:  ЛІТЕРАТУРНА ЕКСКУРСІЯ ДЛЯ НЕБАЙДУЖИХ

Новини

ВІДКРИВАЄМО ВАСИЛЯ ЧАПЛЕНКА: ЛІТЕРАТУРНА ЕКСКУРСІЯ ДЛЯ НЕБАЙДУЖИХ

Пресслужба ДОО НСПУ, Фото Павла Маменка | 05.06.24 9:57:15

Під егідою Музею спротиву голодомору в Дніпрі відбулась безкоштовна екскурсія «Слідами Василя Чапленка». До речі, вона збіглася з Всеукраїнським Днем краєзнавця.
Протягом екскурсії січеславський письменник, краєзнавець і літературний слідопит Микола Чабан, який «в темі» з 1990 року, відкрив багатьом імʼя і творчий доробок нашого краянина письменника і науковця (мовознавця, літературознавця), драматурга, редактора і публіциста Василя Чапленка (1900-1990).
Імʼя його віднедавна носить вулиця в Дніпрі. Йому ж років десять тому відкрито меморіальну дошку на будівлі по проспекту Дм. Яворницького, 102. Правда, досі над бюстом письменника старий покруч у вигляді таблички «Проспект К. Маркса»... А вже ж майже десять років проспект перейменовано на честь Дмитра Яворницького, з яким, до слова, Чапля (Чапленко) був добре знайомий і листувався, виводив його в повісті як історика Яворенка...
За цією адресою був колись Дніпропетровський робітфак, де в 1930-31 роках викладав українську мову та літературу 3-річний Василь Кирилович. Робітфак початку 1930-х буде зображено в сатиричній повісті Василя Чапленка «Люди в тенетах». Це один з небагатьох творів українського красного мистецтва. присвячених місту на Дніпрі.
Учасники екскурсії пройшлися вулицею Чапленка (до революції – Хрестова), яка памʼятає і єврейські погроми 1905 року, і кримінальні історії, і часи голоду 1921-23 та 1947 років.
Увазі зацікавлених письменник-карєзнавець запропонував і садибу, де на колишній Петербурзькій жив до революції і після неї молодий письменник Василь Чапля (Чапленко). Тут він писав перші оповідання, розвідку про сонет в українській поезії, повісті, які друкувалися в українських часописах до арешту автора 1929 року в справі «Спілки визволення України».
У цьому ж районі були цигаркова фабрика , «бублейна» пекарня, де працював до революції юнак, і про що потім напише в своїх художніх творах. Багатьох учасників екскурсії хвилювало – чому досі мʼя і творчість Василя Чапленка маловідомі не тільки в Україні, а і в рідному місті.
Зрештою, популяризації його імені і слугувала нинішня екскурсія.
Відповісти на статтю