Непрофесіональні професіонали
29.04.08 18:23:25
Видавництво “Грані-Т” не так давно затіяло і поки що досить стабільно провадить серію для дітей середнього (скоріше за все) шкільного віку “Життя видатних дітей”. Ринкову “міцність” видавничого проекту – для дітей згаданого віку пізнавальної літератури власне майже не видавалося досі в Україні і тому ніша була порожня, -- видавництво вирішило підкріпити додатковою властивістю: запросило до написання пізнавальних текстів письменників і письменниць, які вже встигли зарекомендувати себе відомістю серед певних груп читачів.
Ідея видається надзвичайно цікавою. З ринкового погляду. Однак...
Повернімося до заголовка цього короткого пасажу.
Про професіональність у письменницьких колах годі говорити, оскільки професіоналом тут (як і в інших видах діяльності) можна назвати головним чином того, хто живе з письменницької праці (нею заробляє), а жоден письменник в Україні чи той, кого так називають інші (мабуть, окрім виняткового Андрія Куркова), ще поки що не сказав, що забезпечує своє життя завдяки письменницькій праці. Тобто тиражами проданих книжок. Отож не є професіоналом і мусить шукати інших грошових надходжень.
Видавництво “Грані-Т”, схоже, вирішили виправити ситуацію і дати заробити якраз завдяки письменницькій праці. Однак, не у основній для письменників галузі (так званій художній літературі), а на невластивій для них галузі – науково-популярній та ще й для дітей шкільного віку.
І тут на світ виявилася ще одна риса професіоналізму. Не лише заробітки, але і компетентність. Ну будемо тут глибоко розбиратися у тому, що створили письменники на невластивому для себе полі, обмежимось тільки зауваженням, що окремі з них загальну недбалість у “власному” письмі і нерозбірливість у моральних цінностях легко перенесли у писання для дітей, що загалом важко прийняти. Соціалізація, виховання – справа тонка. Авторитетність – ще тонша.
Чи варто видавництву ризикувати дитячими душами задля ринкових переваг? І все ж чи не ліпше звернутися таки до науковців? При нинішньому ставленні до письменства, як до легковажної балачки про все, важко обрати серед них тих, які по-справжньому відповідально поставляться до створення виховних текстів.
Наразі пропонуємо для знайомства деякі з книжок.
Любко Дереш про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінґа. – К.: Грані-Т, 2007. – 72 с, іл. (Серія “Життя видатних дітей”).
ISBN 978-966-2923-77-3
ISBN 978-966-4650-84-4
Завантажити зображення © Книгобачення 2007Сучасний український письменник Любко Дереш знайомить читача з усесвітньо відомими диваками – яскравими і незвичайними особистостями, чия творчість та винаходи викликали захоплення і подив. Микола Гоголь, український прозаїк і драматург; МаркТвен, автор гумористичних оповідань та творів для дітей; Нікола Тесла, фізик та винахідник в галузі електрики; Альберт Ейнштейн, автор теорії відносності та Нобелівський лауреат з фізики; а також СтівенКінґ, “король жахів” сучасної літератури, ? визначні постаті, які здивували світ своєю незвичайністю.
Книга для тих, хто хоче зробити світ яскравішим.
Ірен Роздобудько про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта, Ганса Андерсена, Катрусю Білокур, Чарлі Чапліна. - К.: Грані-Т, 2007. - 144 с, іл. (Серія "Життя видатних дітей").
ISBN 978-966-2923-77-3
ISBN 978-966-2923-78-0
Ірен Роздобудько – відома українська письменниця, неодноразова лауреатка різноманітних конкурсів. Саме вона написала історії з життя п'яти маленьких героїв для першої книжки нової серії видавництва. Паскаль, Моцарт, Андерсен, Білокур, Чаплін - усі вони є представниками різних сфер мистецтва й науки, об'єднані нестримним прагненням до нового й незвичайного. В основі розповідей лежать факти з дитинства геніальних особистостей, а талантом письменниці вони перетворені в мистецький твір з оригінальною композицією та несподіваним моральним підтекстом.
Книга адресована учням молодших і середніх класів. А також усім, кого цікавить мистецтво, життя видатних людей і хороша проза.