ДМИТРО ГЕРОДОТ ПОВЕРНУВСЯ НА БАТЬКІВЩИНУ
Пресслужба ДОО НСПУ | 16.04.25 14:51:45
У видавництві «Ліра» м. Дніпро побачила світ книга «УКРАЇНСЬКИЙ ГЕРОДОТ З ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКА».
На шістсот сорока трьох сторінках цього видання вміщені твори публіциста, фейлетоніста, літературного критика, консула, поета, українського державного діяча у Королівстві Румунія, одного з керівників емігрантської організації колишніх вояків УНР в Румунії, розвідника Дмитра Васильовича Івашини (Геродота). Є й спогади про нього родичів, знайомих і друзів. Один із розділів присвячений науковим розвідкам сучасних науковців. А на завершення ще й поезії нашого земляка.
Прикметно, що передмова до книги, яку написав Євген Безус, упорядник видання, верхньодніпровець, розпочинається цитатою Максима Рильського «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани».
Народився Дмитро Івашина у Верхньодніпровську 25 жовтня за старим стилем (8 лютого за н.ст.) 1892 року. Він з юних років ступив на стезю журналістики. Його гострі фейлетони публікувалися в газетах м. Кременчука а згодом Полтави, Харкова, нинішнього Кропивницького. Плідним на гостре слово був і період його перебування в Одесі. Разом із Анатолієм Гаком (Мартин Задека) вони видавали газети спочатку російською мовою, а затим – українською.
Від початку визвольних змагань Дмитро Васильович у гущі подій. Він випускний редактор газети «Трибуна». Олександр Олесь керував літературним відділом, а Микола Вороний – театральним. Відповідальним редактором був Олександр Саліковський. Деякий час Дмитро Івашина працював у відділі преси Міністерства преси й пропаганди УНР. Значна частина його статей, кореспонденцій, репортажів, листів, звітів, інформації, літературних розвідок була опублікована на сторінках друкованого органу Уряду Української Народної Республіки в еміграції паризького щотижневика «Тризуб. Також Дмитро Васильович був ініціатором видання інформаційного бюлетеня «Українтаг» (Українське телеграфне агентство в Румунії) і впродовж багатьох років його очолював.

Разом із полковником Гнатом Порохівським брав участь у створенні й подальшій діяльності Громадсько-допомогового комітету українських емігрантів у Румунії. Не менш важливою була діяльність Дмитра Івашини (Геродота) на посаді Генерального секретаря філії Товариства українських емігрантів Ліги Нації у Бухаресті. Ознакою поваги до його постаті з боку румунської влади є той факт, що Дмитро Геродот був прийнятий Королем Румунії, як представник УНР в екзилі.
Окрім цього Дмитро Васильович брав активну участь у культурному житті еміграції. Видав поетичну збірку «Тернистий шлях». Організовував і проводив заходи до Шевченківських свят. На цих заходах декламував вірші Тараса Григоровича, інших авторів. Та й свої – теж. Мав акторські здібності. Часто-густо в якості актора брав участь у театральних постановках українських авторів.
Визначна його роль була також в організації та проведенні розвідувальних заходів на теренах окупованої України.
Ось така коротенька інформація про те, що містять у собі шістсот сорок три сторінки книги про «Українського Геродота з Верхньодніпровська».
Примірники цього видання будуть не тільки у бібліотеці Верхньодніпровська а й Кам’янського та Дніпра. З часом, зацікавлені також зможуть ознайомитися з цією книгою у бібліотеках Києва, Одеси, Полтави, Кременчуга, Кропивницького, Чернівців. Упорядник планує також подарувати книгу «Союзу українців Румунії».
***
У переддень Вербної Неділі відбулася зустріч відпочиваючих у санаторії «Славутич» міста Верхньодніпровська з Євгеном Безусом, членом НСПУ,
На початку цієї зустрічі присутні познайомилися з поетичною, прозовою й музичною творчістю Євгена Федоровича.
А ось друга частина була присвячена розповіді про видатного українця, незламного борця за Незалежність України, талановитого публіциста, громадсько-політичного діяча, дипломата, розвідника, поета Дмитра Васильовича Івашину (Геродота).
Завдяки невтомній і кропіткій праці упродовж семи років Євгена Безуса в архівах, музеях і бібліотеках Дніпра, Києва, Одеси, а ще й на просторах Інтернету, український Геродот повернувся до рідного Верхньодніпровська у вигляді спадщини, що налічує двісті двадцять статей, фейлетонів, інформацій, літературних розвідок, листів, поезій нашого земляка, а також спогадів і наукових розвідок українських учених.
Присутні на заході цікавилися біографією і творчістю Дмитра Геродота. Адже його полемічні статті і поезії у багатьох випадках є актуальними й до сьогодні. Бо, як і сто років тому, Україна і українці ведуть визвольну війну, яку, як і в раніші часи, вкотре розв’язав споконвічний загарбник – російський окупант
Захід модерувала Олена Заїка, культорганізатор санаторію «Славутич».