Критика, рецензії

Про синє озеро і неуникні пристрасті

О. Думанська, доцент кафедри видавничої справи та редагування, УАД, письменниця | 12.05.08 11:22:38

( Кілька сполучених думок як невпорядкована рецензія на книгу Юти Трайбер „Синє озеро сьогодні зелене” –в-цтво „Теза”, Вінниця, 2008?)

Про культуру тексту. Нинішні скорострільні видавці мало зважають на те, скільки разів дитина прочитає неправильно написане слово, недоладну композицію зі слів, що називається реченням, а також відверті безглуздості типу хати в українському селі були обсаджені вишнями, черешнями, тополями і соняшниками.* Зацікавленим особам дам адресу сього екзерсису. В „Тезі” чи не на першому місці – відповідальність майже за кожну літеру, тому оповідь про австрійську старшокласницю Гізелу (180 стор.) можна прочитати за один вечір, прихопивши з годину-півтори ночі. Перекладач ( Олекса Логвиненко) скористався усіма пластичними можливостями українських лексем, за що йому велике спасибі від читачів-підлітків, які (може, й несвідомо...) розвинуть в собі смак до природного, не надламаного і не скуйовдженого літературного мовлення.

Про „тему та ідею”. Життя австрійських підлітків зараз мало чим відрізняється від українських, якщо мати на увазі розваги, комп’ютеризацію і раннє статеве дозрівання. Їх струшують ті ж пристрасті, внаслідок яких в одну мить з усіх боків обсідають „дорослі” проблеми випадкової вагітності і невчасного материнства/батьківства. От лише реакція мами(тата) в Україні не буде такою стриманою, як у мутер (фатер) з Австрії. Тому цю книгу радила би прочитати і батькам, аби вони сприйняли своїх дітей індиго не з позицій кайдашівського світогляду.

Про стосунки „матір-донька”.
Виявляється, австрійські матері також бувають упевнені, що вони мають визначити, хто „підходить” їхнім донькам. І тоді доньки повстають... Юта Трайбер не стає ні на чий бік, а „підштовхує” обох жінок до порозуміння, хоча розводить їх по обидва боки барикад у бойових діях за новонароджену дитину. Мати, що не зазнала материнства у повній мірі, на якийсь час стає такою ж непоступливою, як і її донька: чинить по-дитячому, втікаючи з дому на два дні, щоб довести свою потрібність мадодосвідченій жінці-дівчинці. І в цьому епізоді немає й крихти неправди: хіба не кажемо ми бодай подумки, що все кинемо і не втручатимемося до справ, доки нас не попросять, не приповзуть з вибаченнями... А те, що слід вибачатися навзаєм, навіть не спаде на думку. Якщо в українських реаліях конфлікт би супроводжувався докорами дівчинці за нецнотливу поведінку, то в австрійських він переходить зовсім в іншу площину: хто має право на виховання дитини. І зрештою все вирішується дуже просто – як материнська підтримка і допомога в скрутний час, а не як недовіра до мами-школярки.

Про композицію твору. Повість-оповідь складається з коротких розділів, скупувато розбавлених пейзажними описами, а самі частини мають назви барв: „Зелене”, „Чорне”, „Біле”, „Сіре”, „Синє”. Ви, певно, здогадалися, що найтривожніші події розвивалися саме в другій частині. Авторка свідомо закінчує твір не розв’язкою як компонентою, а, умовно кажучи, кульмінацією ( оце потішаться літературознавці і нагострять пера!), бо ж головна героїня нарешті усвідомлює в собі силу не відштовхнути батька своєї дитини. І це для неї особисто – кульмінація. А розв’язка у житті настане пізніш, коли маля виросте і закохається...

Про „Тезу”. Щоб бути успішним видавцем, треба не лише знайти капітал для своєї справи, а й мати бездоганний літературний смак і дбати про свій імідж. І не обов’язково мешкати в столиці.
Відповісти на статтю

Ольга | 14.10.08 12:47:41

Я останнім часом все більше звертаю увагу на книжки "Тези". Крім "озера" там ще є чудові "Обзивають мене Мурахоїдом" і "Мій друг Персі, Боффало Біл і я". Це просто класно, що для підлітків нарешті видають цікаві і оригінальні твори

Валентина | 06.08.10 14:09:43

Книгу Юти Трайбер "Синє озеро сьогодні зелене" мені подарувала мама,коли мені виповнилось 14 років.Зміст мене зацікавив,тому що проблема випадкової вагітності зараз ДУЖЕ поширена.У цій книзі дуже точно описані почуття Ґізели,що мене дузе вразило.Раджу цю захоплюючу книгу усім дівчатам!!!
Відповісти на статтю