Прочитай за одну ніч!

Критика, рецензії

Прочитай за одну ніч!

Ольга Моцяк, аспірантка УАД | 14.10.07 18:43:28

Нова книжка Оксани Думанської у кращих галицьких традиціях вийшла у світ до Форуму видавців. Назва неоднозначна: «Романи на одну ніч». Чи йдеться про книжки, які «ковтаєш» за ніч, чи про любовні стосунки, що тривають тільки одну ніч, чи може про загадкових чоловіків на ім’я Романи, які являються лише на дванадцять годин о темній порі доби? Звичайно ж, я не буду розсекречувати сюжет і залишу інтригу.
У симпатичній книжечці кишенькового формату, що дуже пасує до дамської сумочки, дві оповіді: «Мішень для споминів» і «Пригоди Пристойної Пані». І не даремно я згадала дамську сумочку, а не кишеню чоловічого костюму, адже «Романи на одну ніч» про жінок і для жінок. Навіть попри намагання видавців залучити до читання цих романів чоловіків, мовляв «вони також можуть знайти в них цікаві для себе речі. Наприклад, про те, як на них може полювати якась Пристойна Пані, або про те, як важливо новочасному бізнесменові ходити до театру із мистецтвознавцем-жінкою» (з анотації). Особисто я вважаю, що чоловікам таки цікаво поринути в світ жінки, про себе ж вони все знають, але «відважні» читатимуть цю рожеву книжицю, мабуть, сором’язливо загорнувши в газету або цупкий папір, менталітет у них такий, що тут вдієш? Все таки ще не усі новочасні «мачо» (не плутати з «чмо») мають сміливість прилюдно зізнаватись в коханні до жіночої прози (тим більше, що авторка «Романів на одну ніч» вважає, що проза, вона або проза, або ні). А жінки (і «розкомплексовані» чоловіки), сподіваюсь, зловлять кайф.
Шанувальники стилю Оксани Думанської не будуть розчаровані. Добре знайомі прийоми, коли у героїв немає імен, є лише пристойна Пані (привіт Любі Клименко?), родич, подруга…героїня «Мішені для споминів», як і героїня «Ексклюзиву» любить ходити босоніж… Знайомі сюжетні ходи: екскурси в дитинство, спогади про батьків, та й взагалі здається, що на сторінках цієї книжки зустрічаєш добрих знайомих, які розповідають нові історії. У вишукане мереживо спогадів з першої історії майстерно вплетені поетичні рядки Марії Кривенко, що створюють особливу сентиментальну атмосферу прози Оксани Думанської. А уже в «Пригодах Пристойної Пані» письменниця показала, що гостра на язик: у другій історії багато іронії і самоіронії (що може бути ціннішим?), гумору, веселих і кумедних ситуацій, а фінал і взагалі – хоч стій, хоч падай. Але як би вам не хотілося дізнатися, чим усе закінчиться, раджу не ставити рекорд із швидкісного читання (хоча справді «Романи» читаються легко й стрімко), а смакувати цю витончену прозу, такі добірні слова, насолоджуватися елегантністю і красою української мови у виконанні Оксани Думанської. І у жодному з випадків не заглядайте на останню сторінку. Я вам натякну, що там буде... Там буде… повний сюрприз!

Думанська О. Романи на одну ніч. -- Львів: ЛА "Піраміда", 2007. -- 96 с.
ISBN 978-966-441-006-3
Відповісти на статтю