Критика, рецензії

Надкушене яблуко

Оксана Думанська | 23.04.09 8:05:22

Ризикую в черговий раз виявитися їдучо-прискіпливою особою, якій недогодиш, як сварливій свекрусі. Але тут йдеться про якість тексту, про що товчуть майбутнім видавцям-редакторам чи не з першого курсу. Ба більше! Нині тих видавців навчають практично в усіх колишніх педінститутах і навіть технікумах негуманітарного спрямування. Усім їм викладають фахові дисципліни „Основи редактоської майстерності”, „Літературне редагування” та ін. І виходить, що видавництва, перепрошую, чхати хотіли на обов’язкове (колись!) редакторське опрацювання рукопису, засилають до друку не вичитані свіжим оком тексти, а отже, прирікають на безробіття молодих фахівців і привчають читачів до такого собі шайди-байди в лексичних нормах сучасної української мови.
Отже, про популярну книгу Галини Вдовиченко „Пів’яблука”
Без сумніву, рукопис заслужено отримав відзнаку „Коронації слова” (правда, на обкладинці не вказано яку), бо чотири інтелігентні просунуті жінки у їхніх взаєминах з чоловіками, побутових клопотах чи в прагненнях успішної кар’єри вигадливі, підприємливі, провокативні, несподівані ... Цю низку слів хай продовжать читачі-чоловіки. Історія значно привабливіша і „живіша” за той російський серіал, де так само чотири кобіти намагаються впіймати птаху щастя і поводяться, як примхливі повії. І головне – в ній можна упізнати-намацати львівські прообрази героїнь, звісно, узагальнені.
Та, на жаль, доводиться констатувати, що журналістика, якою займається авторка, в’їлася в її стиль, який ще важко назвати художнім. Хоча якби пані Вдовиченко сіла око в око з досвідченим редактором, то вона б, безперечно, позбавилася багатьох огріхів, які й підставили ніжку оповідачці. Наприклад, українці ніколи не скажуть „привдарити за нею”, тобто залицятися, „природа мститься людям”, „проводка не витримала напруги”, „любительниця сюрпризів”, дубова скриня „обита кованим залізом”, „сходова клітина”, „проліт сходів”, „шершаве яблуко”, „направилася”, тобто пішла... Такий дріб’язок можна виправити однією лівою, як кажуть умільці.
Але є уривки, які потребують оперативного втручання: це переважно поспішний газетярський стиль, який ми сприймаємо як належний, коли йдеться про нариси, інтерв’ю тощо. Мені важко уявити маму, яка виголошує тост на уродинах доньки якимся канцеляритом ( хіба що мама – колишня партійна чи профспілкова діячка!): „ на роботі відкрилися нові можливості”, „ набула впевненості у собі”, „навчилася знаходити вихід з будь-якої ситуації”, „як подати себе у найкращому вигляді”, „вершина життєвого шляху”.
Характеристика одного з чоловіків просто проситься в його персональну справу: „ познайомився з майстрами-ДЕРЕВОРОБАМИ і чим далі, тим з більшим задоволенням і ВПЕВНЕНІСТЮ віддавався новій пристрасті, опановуючи таємниці роботи з деревом”, „ вніс відчутні поправки в організацію праці: тепер він робив ескізи майбутніх меблів і здійснював авторський нагляд, а майстри ВТІЛЮВАЛИ ЙОГО ЗАДУМ У ЖИТТЯ”. Ні, для нарису про умільця таке пройшло б, незважаючи на зужитий штамп, але ж йдеться про стиль художній, де можливо все, якщо є певна стилістична настанова. Тут же ми бачимо лиш авторський поспіх, до якого змушує газета, в якій все потрібно було „на вчора”.
Трапляються і випадки невдалої метафори, закрученої в якусь спіраль: „Як тільки їй ставало нецікаво або не було вже чому навчитися, чи виникала можливість отримати БІЛЬШ ОПЛАЧУВАНУ роботу – без зайвих вагань ЗАКРИВАЛА ПРОЧИТАНУ СТОРІНКУ І СПІШИЛА ЗАЗИРНУТИ НА НАСТУПНУ, ЧАСОМ ПРОГОРТАЮЧИ НЕЦІКАВІ МІСЦЯ”. „Більш оплачувана робота” = „більший заробіток”, а сторінки перегортають – не закривають, решту правити немає жодного сенсу: краще скреслити... „Пишуче перо виявиться іржавим” : пишуче – калька з російської.
Весело було читати про „шевелюру Алли Пугачової” ( шевелюра, як і чуприна – лиш у чоловіків), про „рятувальні хвилини” замість рятівних, про „відсутність серйозних намірів” – відсутні-присутні можуть бути люди; про „господарку свого часу”, „відкриття імен майбутніх знаменитостей”, „колекція почала збиратися”, „дружина... комфортна у спілкуванні”, „господиня не почуватиметься обслуговуючим персоналом в одній персоні”...
Не прикрасили тексту і зужиті фраземи типу „запала тиша”, „затамували подих” і тим більш калька кіноцитати „до речі, про пташок” = кстаті, о птічках.
Одне слово, видавництво „Нора-друк” підтвердило, що воно просто „ДРУК”.
Гадаю, мої зауваги не образять Галину Вдовиченко, якщо вона й справді пірне у творчість. У неї для цього є все: пильне око, уміння вибудувати сюжет, наповнити його різними епізодами: від трагічних до романтичних. Вони всі свіжі й цікаві, окрім одного: до таких креативних кобіт на вечірку приїздять двійники Пугачової і Вєрки Сердючки. Та вони самі в стані влаштувати таку забаву, що й гай зашумить! „Не вірю!”—сказав би Костянтин Сергійович.
А от в Пінзелеве яблуко – вірю! Навколо нього добре обертатися чотирьом спокусницям. Як це проситься на екран, де переважає російське „мило” з анемічними нецікавими персонажами.
Мовна тканина твору може бути шовковистою на дотик чи шорсткою – це вибір автора. Але там не повинно бути гудзів, які засвідчують звичайну недбалість в поводженні з основним інструментом – словом.


P.S. Одна з героїнь твору – редактор, її за кілька речень „обізвали” коректором. Навіть в такому збігу продемонстровано ставлення до редагування, як до чогось необов’язкового. „Якою буде ваша позитивна відповідь?”О.Д.
Відповісти на статтю

Надія | Контакт: nadia.morykvas@cmail.com | 24.04.09 21:48:43

Стаття О.Д., як завжди, - фахова, зауваження слушні. По собі знаю, як важливо абстрагуватися від журналіст. стилю, коли пишеш художній текст. Як важко уникнути русизмів, особл. не властивих укр. мові конструкцій, коли ще зовсім недавно вони побутували в розмовній мові. Але ж, коли мова йде про іронічну прозу - бо хіба не до таких творів належить "Пів'яблука" Галини Вдовиченко, то могли б ви, пані редакторко, бути поблажливішою, бо тут допускається і змішання стилів, і "комфортна" дружина і ще багато чого.

Оксана Думанська | Контакт: o_dum@ ukr.net | 25.04.09 18:15:26

Надіє, у мене всі претензії до видавця, який недопрацював текст, щоб ота іронія не замулювалася, а авторка, як і, зрештою Ви знаєте по собі, може не помічати блудів. Якщо певні фрази чи звороти вживаються як стилістична родзинка, то слід "маякнути" про це читачеві різними цяцьками: курсивчиком, наприклад. Наипшіть ним слово"комфортна" -- і читач здогадається, що цим невластивим епітетом ви натякаєте: вживаєте його з особливою метою. Ніхто не скасовував фоностилістики як засобу додаткового "видобування" образності. Що ж стосується мене, то я прихильниця популярної літератури, яка досконалою мовою розважить заматоличену депресняком людину, і вважаю, що саме книги для широкого загалу повертають читачів у бібліотеки і книгарні. Так що не вбачайте в мені гостоіклу особу. Краще бути правдивою, а не поблажливою, коли йдеться про принципові речі. Ми своєю поблажливістю призвичаюємо людей некритичного ставлення до себе. Перепрошую, якщо Вас образила. О.Д.

Надія | Контакт: nadia.morykvas@cmail.com | 25.04.09 22:32:14

Та що ви, Оксано, ми з вами однодумці! Звичайно, видавництва економлять на коректорах і літ.редакторах - себто на фахівцях. Час такий - тотальна неповага до професіоналів. З іншого боку, автор відчуває більше свободи і відповідальності водночас: текст виїжджає на самому таланті.А от скажіть, будьте добрі, як працює літ.редактор з текстом, де відчутно присутня ненормативна лексика? Відомо, що редактор має бути такого ж рівня, як автор...

Оксана | Контакт: o_dum@ukr.net | 26.04.09 10:52:37

Навіть ненормативна лексика має правона існуванні в тексті, якщо в тому є потреба, а не намагання автора виказати привселюдно свою сміливість. Звісно, редагувати "Гамлєта" немає ніякого сенсу. Але мудрий автор знайде спосіб не "різати око" читачеві -- професійному, як ми з Вами, чи звичайному, коли йдеться про круту лайку. Зрештою, є купа способів натякнути про неї, а не писати все до крапки. О.Д.

Надія | Контакт: nadia.morykvas@cmail.com | 26.04.09 11:48:56

Маєте рацію! Те саме стосується і того, як писати про секс... Взагалі, багато речей виграють, коли на них тільки натякать, або навіть промовчують. Я згідна з Маріанною Кіяновською, яка говорить про те, що автор має потребу і право мовчати про дещо - і це власне залишиться з ним, а все опубліковане заживе самостійним, не залежним від автора життям, пропущеним через сприйняття читачів . Це все, що стосується психології і філософії творчості, тонкощів професії - надзвичайно цікаве! Хто б це, на вашу думку, міг вивчати?

Оксана | Контакт: o_dum@ ukr.net | 26.04.09 19:58:34

Ми з вами забрели в хащі так званої "лабораторії творчості", забувши про книгу, яка й спричинила діалог. Так от про те, що " багато речей виграють". В тексті Галини Вдовиченко є епізод, який нинішні писаки зіпсували б або надмірним смакуванням інтимних подробиць, або невмілим відтворенням "того, що на споді". А в романі момент несподіваного вияву почуттів ( в сусідній кімнаті дорослі діти мордують компутер) між героїнею і її чоловіком зображено скупо -- одним реченням: сердито прасуючи обридлу білизну, вона відчула на стегні теплу долоню. І вибачила чоловікові всі його егоїстичні примхи... На мій погляд, тонкощів писання навчити неможливо: або людина сама до того дійде, можливо, інтуїтивно, або це (писання як творчий акт) для неї так і лишиться непізнаним. О.Д.

Андрій | Контакт: celbyfyl@gmail.com | 26.04.09 20:57:49

"З іншого боку, автор відчуває більше свободи і відповідальності водночас: текст виїжджає на самому таланті.А от скажіть, будьте добрі, як працює літ.редактор з текстом, де відчутно присутня ненормативна лексика? Відомо, що редактор має бути такого ж рівня, як автор... "
Прошу пробачення, важко мені втрутится в розмову щодо книжки Вдовиченко, бо не читав... але не втрутитися не можу, оскільки зачепив мене отой процитований пасаж...
по-перше, про виїджання на таланті. Відсутність редактора, того, який не дасть текстові вилізти на люди, означає надто часто в сучасній українській літературі не "виїжджання на таланті", а проїжджання в публікацію всього підряд, в тому числі, в чому ні грамульки таланту, а лише писанина. Пишеться і публікується все! Свобода! В найжовтішій газеті завжди знайдеться редактор (поганенький часто, але є), а в книжці наче його і не треба, бо ж "закопає талант"!
По-друге, хто ж як не редактор має бути "не на рівні" автора, а навпаки мудрішим за нього, свого роду "шлагбаумом" для всього непотребства, що лізе до відкритого друку?! Яка взагалі тоді має бути роль редактора? Може його справді не треба? Може привчимося не слухати церберів, які стоять на сторожі "консервативного" слова?
Публікуймо все і сподіваймося, що буде продаватися, а як воно там вплине на читача, то хай автор і відповідає...
Хто має підтримувати рівень? Виставляти планку? (особливо, якщо критики нема) Адже молоді люди вже починають думати, що все, що у нас публікується -- то справжня література, і можна так писати, а отже і "бути письменником"!

Оксана | Контакт: o_dum@ ukr.net | 26.04.09 21:42:26

Безперечно, редагування покликане виловити блуди, які автор несвідомо, в процесі гарячкової праці ( а творчість -- це гарячка!), а можливо, й від незнання певних реалій, уводить у текст. От, наприклад, Ірина Чернова ( вона ж Люко Дешвар -- перепрошую, якщо наплутала в псевдо) написала у своєму розхваленому романі "Молоко з кров'ю", як кобіта з розгону падає на стерню(!), щоб звабити свого чоловіка. Певно. садомазохістка, бо нормальна жінка не впаде на колючки навіть у шаленому пожаданні. Досвідчений редактор зауважив би, що по стерні й ходити треба уміло, щоб не пробити ноги... Або коралями називає дуте червоне намисто, схоже на вишні... Вже не кажу про хряка, який в українській мові -- кнур. З чого можна дійти висновку: коли в різних конкурсах визначають кращих, то серед експертів немає жодного знавця української мови і українського буття. Або ті експерти перегортають сторінки і мають за критерій "подобається-не подобається". А читач розгортає книжку, якщо добре організована промоція, і вірить: вона -- гідна поцінування. І так йому можна "втулити" будь-що. Тому слід би було розгорнути дискусію про мовну культуру нинішніх видань, про відповідальність видавця з автором -- адже вони удвох вирішують долю книги. Читач має отримати якісний продукт, а не лексичну полову!О.Д.

Надія | Контакт: nadia.morykvas@cmail.com | 26.04.09 23:25:16

Звичайно, від доброго редактора більше користі, ніж шкоди. Та де ж його взяти на всіх? Авторів більше, ніж редакторів. Я маю добру товаришку - доброго редактора. Але не смію (хіба через раз) підсувати їй власні шедеври без належної оплати, бо маю совість. Видавничі редактори можуть також читати "через раз"... Не у всіх виданнях навіть зазначено їхні прізвища, так само, як і коректорів. Чи це означає, що ці книжки до виходу в світ ніхто, крім автора, не читав?!
Хай буде мудріший редактор! Але хай буде.

Оксана | Контакт: o_dum@ ukr.net | 27.04.09 08:03:43

Якщо письменниці підтримують практикуючого редактора, то це значить, що вони дуже серйозно і вимогливо ставляться до своїх книг. Це, до речі, має бути нормою, бо книги живуть довше за нас і, як ви цитували Кіяновську, окремим життям. Мені, наприклад, дивною видається політика видавництв "Грані-Т" чи "Нора-друк", для яких будь-який український текст -- всього лиш об'єкт для друку. А от вінницька "Теза" користується послугами і коректора, і редактора ( хоч вони мешкають не у Вінниці -- електронка багато чого дозволяє!). Дуже добре опрацьовані тексти у "Видавництві Старого Лева" -- а це значить, що діти читають якісні книги, що в них буде вихована мовна культура. Не знаю, як спонукати і від імені якої організації, щоб видавці пишалися не кількістю назв і розкручених імен, а якістю своєї продукції -- не лише поліграфічною. О.Д.

chanyuan | 16.05.18 12:49:09

chanyuan2018.05.16
http://www.ysloutlet.us.com
http://www.nfljerseysofficial.us.com
http://www.katespadeoutletstores.us.org
http://www.nikeoutlets.us.org
http://www.giuseppe-zanotti-outlet.org
http://www.cheap-jordanshoes.us.com
http://www.longchamphandbagssale.org.uk
http://www.airmax-trainers.co.uk
http://www.ferragamoshoes.org.uk
http://www.adidas-uk.me.uk
http://www.pandoracharmsorg.us.com
http://www.pandorajewelrycharm.us.com
http://www.polooutletfactory.us.com
http://www.yeezyboost.us.org
http://www.oakleysunglasseseye.us.com
http://www.kappaclothing.us
http://www.michaelkorsoutletny.us.com
http://www.canada-gooseoutlet.us
http://pelicans.nbajerseysstore.us.com
http://www.cheapnhljerseyss.us.com
http://heat.nbajerseysstore.us.com
http://www.montblancpenss.us.com
http://www.offwhiteoutlet.us.com
http://www.jordanshoesclearance.us.com
http://www.coachoutletonlinecoachfactory-outlet.us.com
http://www.cheapnfljerseysforsale.us.com
http://www.uggoutletstoresofficial.us.com
http://www.coachoutletclearance.us.com
http://www.uggsoutletsclearances.us.com
http://www.footballshirts.me.uk
http://www.canadiangoosejackets.us.com
http://www.palladiumboots.us.com
http://www.mizuno-shoes.us.com
http://www.michaelkorsoutleok.us.com
http://www.foampositeshoe.net
http://www.eccoshoesoutlet.us.com
http://www.michaelkorsoutletok.us.com
http://www.airjordan4retro.us
http://www.michael-korsoutletuk.org.uk
http://www.michaelkorsoutletnew.us.com
http://www.pololacostepaschers.fr
http://www.wellensteyn.us.org
http://www.uggbootclearance.us.com
http://www.pandoracharmsoutlet.us.org
http://www.poloralphlaurenshop.us.com
http://www.swarovskioutletonline.us.com
http://www.ferragamo-outlets.us.com
http://www.niketrainersnikeshoes.co.uk
http://www.katespadeoutletco.us.com
http://www.uggsoutlet-boots.us.com
http://www.nikeshoesfree.us.com
http://www.oakleysunglassesoky.us.com
http://bulls.nbajerseysstore.us.com
http://www.nikepresto.us
http://www.birkenstock-outlet.us.com
http://www.truereligion-jeansoutlet.us.com
http://www.toryburchoutletstores.us.org
http://www.uggoutlet.ca
http://www.truereligionjeansclearance.us.com
http://pacers.nbajerseysstore.us.com
http://www.toryburchoutletofficials.us.com
http://www.cheapjordansretro.com.co
http://www.ferragamooutletstore.net
http://www.raybanssunglasses-outlet.us.com
http://www.longchampoutlet1.us.com
http://www.yeezyboost350sale.us.com
http://www.nikeairhuaraches.co.uk
http://www.truereligionjeansoutletstore.us.com
http://www.dansko-shoes.us.com
http://www.birkenstocksandal.us.com
http://www.kobeshoes.us
http://www.lacostepoloshirts.us.com
http://www.mbt-shoesoutlet.us.com
http://www.coachoutlet-canada.ca
http://www.nhljerseysstore.us.com
http://www.airjordanretro.com.co
http://www.burberryoutletus.us.com
http://www.longchamphandbagssale.me.uk
http://www.raybansunglassesrbs.us.com
http://www.uggbootclearance.net.co
http://www.jordanshoesstore.us.com
http://www.jeanstruereligion.in.net
http://www.longchampsoldes.fr
http://www.moncleroutletonline.us.com
http://magic.nbajerseysstore.us.com
http://www.moncler-jackets.org.uk
http://www.edhardy.us.com
http://www.michaelkorsoutletonline-shop.us.com
http://www.hermesoutletonline.us.com
http://www.jackwolfskin.us.com
http://www.hervelegeroutlet.us.com
http://wizards.nbajerseysstore.us.com
http://www.oakleysunglassessports.us.com
http://www.manoloblahnikoutlet.us.org
http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us.com
http://www.uggboots-clearance.us.org
http://www.louboutinshoes.me.uk
http://www.dcshoes.us.com
http://www.michaelkors-outletonlinesale.us.com
http://www.canadagoose-jacketsuk.me.uk
http://hawks.nbajerseysstore.us.com
http://www.poloralphlaurens.in.net
http://www.newbalanceshoes.in.net
http://www.oakleysunglasses-outlets.us.org
http://www.michaelkorshandbags.in.net
http://www.jordanshoes.us.com
http://www.michaelkors.eu.com
http://www.mulberrybagsuk.co.uk
http://www.christianlouboutinpas-cher.fr
http://clippers.nbajerseysstore.us.com
http://www.cheapjordanswholesale.in.net
http://www.airjordanreleasedates.us.com
http://www.raybansunglassessun.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearance-online.us.com
http://www.lebronjamesshoess.us.com
http://www.coachoutletstorecoach.us.com
http://www.fredperrypolo-shirts.com
http://www.pandoracharmsofficial.us.com
http://www.katespadeoutletofficial.us.org
http://www.canadagoosejackets-outlet.us.com
http://www.canadagoosecanadian.com.co
http://www.michaelkorswallets.us.org
http://www.columbiasportswears.us.com
http://www.canadagooseoutletss.us.com
http://www.truereligionoutlet-store.us.com
http://www.coachoutletcoachoutletonline.us.com
http://www.michaelkorsoutletsalestore.us.com
http://www.coachoutletonlinecoachoutlet.us.com
http://www.stephencurryshoess.us.com
http://www.canadagooseparka.name
http://www.nikeairforce1.org
http://www.true-religionjeanssale.us.com
http://www.chromeheartsoutlet.us.org
http://www.visvim.us.com
http://www.salomonshoess.us.com
http://www.keen.us.com
http://www.sunglassesoakleywholesale.us.com
http://www.canadagoosecoats.co.uk
http://www.uggoutletclearance.us.com
http://www.michaelkorsoutletmks.us.com
http://www.coachoutletstore.com.co
http://www.mulberryoutlets.org.uk
http://www.truereligion-jeanssale.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearanceus.us.com
http://www.golden-goose.us.org
http://www.barbouroutlet.us.com
http://www.louboutin-shoes.me.uk
http://www.fitflopssaleclearance.in.net
http://www.michaelkorsoutletme.us.com
http://timberwolves.nbajerseysstore.us.com
http://www.airjordanretros.us.com
http://www.oakleysunglasseswholesaleo.us.com
http://www.reebokoutletstores.us.com
http://www.basketballshoes.us.com
http://www.michae-kors-outlet.ca
http://www.coach-outletclearance.us.org
http://www.mulberryhandbagss.org.uk
http://www.canadagoosejacketssales.us.com
http://www.airjordanshoes.us.org
http://www.canadagooseoutletonlinesale.us.com
http://www.coachfactoryoutletoutlet.us.com
http://www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk
http://www.saucony.us.org
http://www.truereligionoutletclearance.us.com
http://www.oakleysunglassesglasses.us.com
http://www.michaelkorscybermonday.us.com
http://www.oakleysunglasseswholesaleusa.us.com
http://www.airjordan12.us
http://www.canadagoose-jacketsuk.co.uk
http://www.michael-korsoutlets.me.uk
http://www.pandorajewelrystore.com
http://www.canadagoosesoutletstore.com
http://www.adidas-wings.in.net
http://www.canada--goose.ca
http://www.denverbroncosjerseys.org
http://kings.nbajerseysstore.us.com
http://www.pandoracharmsoutlets.us.org
http://www.canadagoosejacketsgoose.us.com
http://www.canadagoosejacketsstore.us.com
http://www.bottega-venetaoutlet.us
http://www.coachoutletclearanceonline.us.com
http://www.uggoutlets.ca
http://www.christianlouboutinoutletorg.us.com
http://spurs.nbajerseysstore.us.com
http://www.canadagoosejacketsusa.us.com
http://www.canadagoosejacketsco.ca
http://www.canadagoose-outletonline.name
http://76ers.nbajerseysstore.us.com
http://www.raybansunglassessale.net.co
http://www.fitflops-sale.org.uk
http://www.raybansunglassesofficialsite.us.com
http://www.nike-store.org.uk
http://www.nbajerseysstore.us.com
http://www.macmakeup.us.org
http://www.warriorsjersey.us
http://www.pandoracharms-saleclearance.me.uk
http://www.raybansunglassescheapsale.us.com
http://www.poloralphlaurenoutlets.in.net
http://www.realmadridjersey.us
http://www.balenciagasneaker.us.com
http://www.nbajerseysnike.us.com
http://www.pandorajewelryoutlet.us.com
http://www.adidasoutlet-stores.us.com
http://www.coachoutletonlineco.us.com
http://www.air-max90.co.uk
http://www.coachoutlet-store.eu.com
http://www.michaelkorshandbagss.us.com
http://www.katespadestoreoutlet.us.org
http://www.truereligionjeans.co.uk
http://www.nikestore-uk.org.uk
http://www.moncler-jackets.co.uk
http://www.longchamphandbagssale.co.uk
http://jazz.nbajerseysstore.us.com
http://www.cheapjordansshoe.us.com
http://www.barcelonajersey.us
http://www.mulberry-handbagsoutlet.org.uk
http://www.michaelkorsoutletca.us.com
http://www.worldcupjerseys.us.com
http://www.christianlouboutinoutletsale.us.com
http://www.raybansunglassesonsales.us.com
http://www.coach-outletclearance.us.com
http://www.canadagooseuk.com.co
http://www.clearancefitflopssale.com
http://www.burberryoutlet.ca
http://www.moncler.us.com
http://www.pradasunglasses.us.com
http://www.coach-outletstore.us.org
http://www.coachfactoryoutletclearance.us.com
http://www.clarks.us.org
http://www.poloralphlaurenwholesale.us.com
http://www.cheapjordanswholesale.us.com
http://www.marc-jacobs.us.org
http://www.hermesoutletstore.us.com
http://www.oakleysunglassesewholesale.us.com
http://www.kobe9elites.us.com
http://www.long-champpliage.fr
http://mavericks.nbajerseysstore.us.com
http://www.longchamphandbagssale.us.com
http://www.coachoutletonline-coachfactoryoutlet.us.com
http://nets.nbajerseysstore.us.com
http://www.fitflop.in.net
http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk
http://www.canadagoosegoose.com.co
http://www.toryburch.com.co
http://www.lakersjersey.us.com
http://www.christianlouboutinoutletshop.us
http://www.coachoutletonlineshops.us.com
http://www.coachoutletonline-clearance.us.com
http://lakers.nbajerseysstore.us.com
http://www.nikerosheone.us
http://www.michaelkorsoutlet-stores.us.com
http://www.fitflopsshoes.in.net
http://cavaliers.nbajerseysstore.us.com
http://www.coachoutletonline.us.org
http://www.michael-korsoutletuk.me.uk
http://www.cheapfootballshirts.org.uk
http://www.nikeblazerpaschers.fr
http://suns.nbajerseysstore.us.com
http://www.uggsoutlet.ca
http://www.canadagooseoutlet-online.name
http://www.cheapsoccerjersey.net
http://www.chelseajerseys.us
http://www.oakleysunglassescom.us.org
http://www.poloralphlaurenshirtss.us.com
http://www.todsoutlet.us.org
http://www.coach-handbags.us.com
http://www.truereligionjeansoutletsale.us.com
http://www.cheapjordansoutlet.in.net
http://www.moncler.us.org
http://www.hermesbelts.us.com
http://www.raybansunglassesz.us.com
http://www.canadagooseoutletgoose.us.com
http://www.uggsoutletstores.com.co
http://www.nikerosherun.me.uk
http://www.katespadeoutletnewyork.us.com
http://www.uggsoutletsclearance.us.org
http://www.cheapuggbootsonline.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-storesofficial.us.com
http://www.dioroutlet.us
http://www.airmax90uk.me.uk
http://www.canadagooseoutlet-stores.com
http://www.coachfactoryoutletcoachoutlet.us.com
http://www.coachfactoryoutlet-sale.us.com
http://www.poloralph-lauren.us.com
http://www.pandora.net.co
http://www.mulberryhandbagsoutlets.me.uk
http://www.canada-goosejackets.us.org
http://www.burberryoutletinc.us.com
http://www.oakleysunglassessun.us.com
http://www.michaelkorsoutletmacy.us.com
http://www.jordan-shoes.us.com
http://www.katespadeoutletofficials.us.com
http://www.valentinooutlet.us.com
http://www.michaelkorsoutletcheap.us.com
http://www.oakleysunglasses-clearance.us.com
http://www.toryburchoutletus.us.com
http://www.uggoutletscheap.us.com
http://trailblazers.nbajerseysstore.us.com
http://www.michaelkorsoutletonlineus.us.com
http://www.fitflopssale.in.net
http://www.ralphlauren-pascher.fr
http://www.pandoracharmss.us.com
http://www.uschristianlouboutinoutlet.us.com
http://www.pandoracharmspandora.us.com
http://www.chromeheartsoutletstores.us.com
http://www.airhuaracheuk.org.uk
http://www.soccerjerseys.us.com
http://www.truereligionjeansoutlets.us.com
http://www.merrell.us.com
http://www.michaelkorsoutletcheapsale.us.com
http://www.coachoutletoutlet.us.com
http://www.michaelkorshandbags-outlets.us.com
http://www.coachoutletfactoryshop.us.com
http://www.uggsoutletugg.com.co
http://www.dolce-gabbana.us.com
http://www.ralphlaurenpoloshirtss.org.uk
http://www.adidasnmduk.org.uk
http://www.michaelkorsoutletonlinefactory.us.com
http://warriors.nbajerseysstore.us.com
http://www.cheapjordan-shoes.us.com
http://www.long-champsolde.fr
http://www.oakleysunglassesoae.us.com
http://www.swarovskicrystalco.org.uk
http://www.uggoutletstoress.us.com
http://thunder.nbajerseysstore.us.com
http://www.fitflopssales.org.uk
http://www.canadagoosejacketsoutlets.ca
http://www.fit-flopssaleclearance.us.com
http://www.jeepshoes.us
http://www.soccer-shoes.us
http://www.pradahandbagsuk.org.uk
http://www.christianlouboutinoutletcl.us.com
http://www.canadagoosejacketswomen.co.uk
http://www.michaelkorsfactory-outlets.us.com
http://www.salvatore-ferragamo.in.net
http://www.nfljerseyss.us.com
http://www.ralphlaurenpolostore.us.com
http://www.coachoutletcoupons.us.com
http://www.airmax90-uk.co.uk
http://www.ralphlauren-poloshirts.org.uk
http://www.michaelkorsoutletonline-stores.us.com
http://www.polooutletsfactorystore.us.com
http://www.suprashoes.us.com
http://www.coachhandbagsclearance.us.com
http://www.airmax90shoes.org.uk
http://www.poloralphlaurensales.us.com
http://www.adidasnmdad.us.com
http://www.coachoutletonlinesfactory.us.com
http://www.canadiangooseoutlet.us.com
http://www.canadagoose-outletstore.name
http://www.coachoutletonlinefactorystore.us.com
http://www.manchesterunitedjersey.us
http://www.poloralphlaurenpolo.in.net
http://www.uggoutlet-onlineclearance.us.com
http://www.cheapjordansfreeshipping.us.com
http://www.raybansunglassesforwomens.us.com
http://www.airmax90nike.org.uk
http://www.oakleysunglassesdesigner.us.com
http://www.longchampoutletonlines.us.com
http://www.ferragamooutletstore.us.com
http://www.coachfactoryoutletstores.us.org
http://www.nobisoutlet.us.org
http://www.linksoflondon.org.uk
http://www.canadiangooseoutlet.ca
http://www.michaelkorsoutletclearancer.us.com
http://www.uggbootsclearancesale.us.com
http://www.nikeshoesofficial.us.com
http://www.jordanshoessale.us.com
http://www.raybansunglassesoutlets.net.co
http://www.uggsboots.ca
http://www.oakleysunglassesoakleys.us.com
http://www.oakleysunglasseswebsite.us.com
http://www.raybansunglassesco.org.uk
http://www.cheapmlbjerseyss.us.com
http://www.uggsoutletinc.us.com
http://www.polooutletsale.us.com
http://www.oakleysunglasseseyeglasses.us.com
http://www.pandoraoutletjewelry.us.com
http://www.swarovskioutletstore.us.com
http://www.canada-gooseoutletstore.name
http://www.airmax90.us.com
http://rockets.nbajerseysstore.us.com
http://knicks.nbajerseysstore.us.com
http://www.nikeoutletonline.us.org
http://www.adidasoutlets.us.org
http://www.outlettruereligion.in.net
http://www.asics-shoes.us.com
http://www.uggsoutletco.us.com
http://www.coachoutlet-store.us.org
http://www.kobebryantshoes.in.net
http://www.michaelkorshandbagsoutletstores.us.com
http://www.pradashoesofficial.us
http://www.coachoutletstores.eu.com
http://www.true-religion.org.uk
http://www.canadagooseoutletcoats.us.com
http://www.outletchristianlouboutin.us.com
http://www.toryburchoutlets.us.org
http://www.pradaoutlet.us
http://www.michaelkorsukhandbags.co.uk
http://www.denverbroncos.us.org
http://hornets.nbajerseysstore.us.com
http://www.clevelandcavaliers.us.com
http://www.polooutletfactorystore.us.com
http://www.supreme-clothing.org.uk
http://www.michaelkorsoutletclearanceinc.us.com
http://www.ubiqshoes.us
http://www.airjordan4.org
http://www.uggoutletonline-clearance.us.com
http://www.jordanshoesfactory.us.com
http://www.cheapjordansretro.in.net
http://www.michaelkorsoutletcoupons.us.com
http://www.ray-bansunglassesonsale.us.com
http://www.oakleysunglasseseyewears.us.com
http://www.mont-blancpens.com.co
http://www.cheapjordansshoes.com.co
http://www.cheapjerseyswholesalenike.us.com
http://www.jordanshoesshop.us.com
http://www.cheap-uggsoutlet.us.com
http://www.coach-onlineoutlet.us.com
http://www.ralphlaurenpolo.us.org
http://www.nikeairmax2017.us.org
http://www.michaelkorsoutletsales.us.com
http://bucks.nbajerseysstore.us.com
http://www.pandoracharmsclearancesale.org.uk
http://www.yeezyboostoutlet.us.com
http://www.coachfactoryoutlet-clearance.us.com
http://www.ralphlauren-outletuk.me.uk
http://www.futbol-baratas.com
http://www.coachoutletstoreoutlet.us.com
http://www.raybansun-glassesoutlet.us.com
http://www.toryburchoutletoutletsale.us.com
http://www.oakleysunglassestop.us.com
http://www.pandoracharmsoutlets.us.com
http://pistons.nbajerseysstore.us.com
http://www.mulberry-handbagsuk.co.uk
http://www.katespadeoutletsales.us.com
http://www.sanantoniospursjersey.us
http://nuggets.nbajerseysstore.us.com
http://www.swarovski-outlets.us.com
http://www.rayban--sunglasses.co.uk
http://www.uggsoutletsales.us.com
http://www.jordanshoesoutlet.us.com
http://www.truereligionjeans.org.uk
http://www.oakleysunglasseswholesaleus.us.com
http://www.cheapjordansforsale.in.net
http://www.nikeairmax-90.me.uk
http://www.simulationshoes.us
http://www.canadagooseoutletstoress.us.com
http://raptors.nbajerseysstore.us.com
http://www.raybansunglasseson-sale.us.com
http://www.coachoutletcanada.com.co
http://www.kevindurantshoes.net
http://www.michaelkorsoutletfactorystore.us.com
http://www.michaelkorsoutletz.us.com
http://grizzlies.nbajerseysstore.us.com
http://www.ralphlauren-poloshirts.us.com
http://www.converseshoes.us.com
http://www.nikeshoes-outlet.us.com
http://www.truereligionjeansoutlet.co.uk
http://www.polooutletclearance.us.com
http://www.coachcanada-outlet.ca
http://www.uggoutletugg.us.com
http://www.uggboots-australia.us.com
http://www.nikefactoryoutlets.us.com
http://www.katespadeoutletkate.us.com
http://www.poloralphlaurencheap.us.com
http://www.nhl-jerseys.org
http://www.pandoracharmssale.us.org
http://www.outletcanadagoosestores.us.com
http://www.michaelkorsoutletkors.org.uk
http://www.pandoracharmssaleclearances.us.org
http://www.fivefingersshoes.us
http://www.raybansunglassesoutlets.com.co
http://www.uggoutletusa.us.com
http://www.ferragamo.us.org
http://www.christianlouboutinoutletin.us.com
http://www.reeboktrainers.me.uk
http://www.swarovskisoutlet.us.com
http://www.fitflopsoutletsale.com
http://www.raybanssunglassesonsale.us.com
http://www.cheapjerseys-wholesale.us
http://www.michaelkorshandbagss.me.uk
http://www.michaelkorsoutlets.me.uk
http://www.camelshoes.us
http://www.uggsoutlet-stores.us.com
http://www.lecoqsportif.us.com
http://www.cheapjordansonline.us.com
http://www.canadagooseoutlet-store.name
http://www.supreme.us.org
http://celtics.nbajerseysstore.us.com
http://www.cheapjordansoutlet.us.com
http://www.mulberrybagssale.org.uk
http://www.swarovskicrystaljewelry.org.uk
http://www.ray-banssunglassesoutlet.us.com
http://www.coachoutletofficials.us.com
http://www.long-champoutlets.us.com
http://www.chicago-blackhawks.us.com
http://www.cheap-snapbacks.us.com
http://www.canada-goosejacketscanada.ca
http://www.long-champhandbags.us.com
http://www.nikeairmaxtrainers.co.uk
http://www.oakleysunglasseswholesalez.us.com
http://www.oakleysunglasses-uk.org.uk
http://www.airforce1.us.com
http://www.michaelkorsoutletfriday.us.com
http://www.pandoracharmssaleclearance.org.uk
http://www.moncleroutletstores.us.org
http://www.toryburchoutlet-online.us.com
http://www.burberrysaleoutlet.us.com
http://www.cazaloutlet.us.com
http://www.cheapnba-jerseys.us.com
http://www.cheapmlbjerseys.net
http://www.adidastrainersshoes.co.uk
http://www.poloralphlaurens.me.uk
http://www.pandoraoutletstore.us.org
http://www.poloralph-laurenuk.org.uk
http://www.mcmoutletstore.us.org
http://www.michaelkorsoutletnewyork.us.com
http://www.nike-airmax2015.us
http://www.puma.us.org
http://www.hermes-birkin.in.net
http://www.ferragamoshoesofficial.us.com
http://www.christianlouboutinoutletfactory.us.com
http://www.uggsoutletshop.us.com
http://www.toryburchoutletsales.us.com
http://www.poloralphlaurens.org.uk
http://www.canadagooseoutletco.us.com
http://www.truereligion-jean.us.com
http://www.airjordan3.us
http://www.longchamppascher.fr
http://www.minnetonkas.us.com
Відповісти на статтю