Цифрова колекція «Книжкова спадщина Наукового товариства імені Тараса Шевченка»

Новини

Цифрова колекція «Книжкова спадщина Наукового товариства імені Тараса Шевченка»

Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника | 27.06.23 21:54:20

Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника за підтримки Українського культурного фонду розпочала реалізацію проєкту «Книжкова спадщина Наукового товариства імені Шевченка (1874–1913): цифрова колекція».
Цифрова колекція покликана розкрити унікальні фонди ЛННБ України імені В. Стефаника, відкрити доступ читачам до книжкових пам’яток, що становлять національне надбання, і тим самим репрезентувати для широкого загалу багату культурну спадщину України.
Проєкт приурочений до 150-літнього ювілею НТШ – найстаршої української громадської наукової інституції, яка свого часу спричинила істотний поштовх у розвитку національної культури, науки і книговидання. У межах анонсованого проєкту заплановано оцифрувати книжкові видання, що відображають перший (1873–1891) і другий період (1892–1913) в історії товариства.
Книговидання – один із провідних напрямів діяльності НТШ. Згідно з статутом товариство ставило собі за мету «вспомагати розвій руської (малоруської) словесности». Для цього планувалося «заводить власну друкарню» (почала роботу в лютому 1874 року), «видавати і накладати книжки і часописьма літературні і наукові», «вспирати літературні і наукові видання», «роздавати премії і задопомоги літератам» (Статут НТШ, 1873). НТШ не лише видавало книги власним накладом, а й виконувало замовлення на друк тогочасних громадських організацій і державних установ, українських товариств, приватних осіб. Тому такі видання також увійдуть до колекції.
Сподіваємося, що удоступнення доробку НТШ дасть імпульс новітнім історико-науковим студіям; слугуватиме просвіті широкої громадськості; забезпечить протидію наративам ворожої пропаганди, спрямованим на дискредитацію української культури; популяризуватиме серед українських і закордонних споживачів ще недосить знану на сьогодні джерельну базу найрізноманітнішого тематичного й дисциплінарного спрямування (з історії, мовознавства, етнографії, антропології тощо); приверне увагу до подвижницької діяльності членів товариства.
Нині значна частина видань НТШ стали бібліографічною рідкістю і створення їхніх страхових копій значним чином убезпечить доробок товариства від загрози втрати або псування в умовах російсько-української війни. До того ж, проєкт дасть друге життя культурному продукту, створеному на межі ХІХ–ХХ століть й запровадить його в найширший суспільний, фаховий, науковий, освітній обіг.
Відстежувати інформацію про нові оцифровані видання можна в соціальних мережах:

https://www.facebook.com/StefanykLibrary

https://t.me/Knyzhkova_spadshchyna_NTSh

https://instagram.com/knizhkovaspadshchina?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Повнотекстові цифрові копії видань НТШ доступні для читачів на сайті Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника (рубрика «Фонди і колекції», підрубрика «Інші каталоги – цифрова колекція (тестова версія)»

Відповісти на статтю