Новини

Двадцятилітні японці віддають перевагу друкованим книжкам у той час як сімдясятилітки – електронним. Дивина?

За матеріалами Publishing Perspectives | 19.08.13 21:23:38

Ця несподівана новина виявилася під час цьогорічного міжнародного книжкового ярмарку в Токіо, і, пройшовши кілька публікацій після The Japan Times, яка вперше сповістила цей факт, досліджений соціологами з компанії BookLive Co., врешті викликала інтерес у США. Адже тут іде наразі гостра боротьба між потугами супергіганта електронної торгівлі Amazon (якого книготорговці часто звинувачують у несумлінній конкуренції), і виробниками, а також продавцями традиційної друкованої книги.
Як виявилося, близько 70% молодих мешканців Японії, що славиться любов’ю до новітніх технологій, віддають перевагу таки друкованій книзі, натомість понад 50% людей похилого віку схиляються до купівлі книжки в цифровому варіанті. Парадокс?
Наразі причини цього неясні. Але внаслідок тих перших опитувань, ясна річ, коментатори головну причину бачать у нижчій вартості електронної книги, що для пенсіонерів є немаловажним. Зрештою, і самі пенсіонери це зазначили. 52,5 % із опитаних наголосили на цій ознаці. До того ж 70,4% заявили про потребу розширення кількості назв, які можна придбати у електронному вигляді.
Щоправда, статистика може бути оманливою. У першу чергу дослідження не стосувалися тих типів видань, які є нині найпопулярнішими в Японії – манга і коміксів. Адже споживачі звернулися до цифрових варіантів цих видань головним чином тому, що в друкованому вигляді вони дуже об’ємні і важкі – такою є традиція їх видання у товстих збірках. А це дуже ускладнює їх використання пасажирами у транспорті під час поїздок, для чого вони часто є найбільш пристосовані за змістом. Так би мовити, «легке чтиво». Відтак цифровий варіант став більш пристосованим для такого застосування.
Натомість романи, інші художні книжки навпаки друкуються малими кишеньковими і наближеними до них форматами, у м’яких палітурках, у гарному оформленні, і навіть на чудовому (як кажуть) папері. Їх приємно і легко носити, зручно читати, і це компенсує дещо вищу вартість зазвичай електронний варіант видання коштує 70-80% вартості друкованої книжки, зате не втрачає естетичності і елегантності.
Окрім того, не варто забувати, що (як це із багатьма традиціями в Японії) великі видавці мають жорстко усталені впливи на книжкову дистрибуцію, продиктовані тривалою історією формування, і лише зовсім недавно ринок почав сприймати ті новітні пропозиції, що виходять від Kobo, Apple і Amazon.
Можна тільки здогадуватися, чому ж так сталося, що люди старшого покоління гнучкіше підійшли до вибору електронної книги. Одним із припущень може бути й таке: малі формати друкованих видань доступніші в читанні молодим, оскільки їх зору легше сприйняти ієрогліфічний друк. А в цифровому варіанті розміром шрифту можна керувати.
Поки що ось така несподівана для продавців електронних видань річ.
Відповісти на статтю