Критичний аналіз проблемних постулатів відомої теорії

Новини

Критичний аналіз проблемних постулатів відомої теорії

Видавництво "Баланс Бизнес Букс" | 29.01.13 12:27:48

Новинки з галузі економічної літератури:

Костин В. П. Оценка и оптимизация портфеля финансовых активов. – Днепропетровск, Баланс Бизнес Букс, 2013 – 160 с. (рос.)

Автор книги в доступній формі розглядає основні положення теорії оцінки фінансових активів (портфельної теорії), розробленої Г. Марковіцем і доповненої У. Шарпом та ін. Із використанням елементів математики і теорії ймовірностей тут здійснюється критичний аналіз проблемних постулатів відомої теорії. А також пропонується новий підхід щодо теорії оцінки фінансових активів і формування оптимальних портфелів цінних паперів.
Книгу можна рекомендувати і в якості підручника для студентів економічних вузів, аспірантів, викладачів, і як посібник для практиків фондового ринку.
Уважне вивчення портфельної теорії показує, що на інтуїтивно сформульованих теоремах і вигаданих формулах створити надійний інструмент, корисний для практичної діяльності, авторам не вдалося. Абсолютно справедливим є твердження Р. Ролла, що відому модель ціноутворення на капітальні активи слід відкинути.
Незважаючи на очевидну недосконалість, а точніше неспроможність багатьох положень існуючої портфельної теорії, в літературі з інвестицій, як правило, публікуються позитивні, а то й захоплені відгуки. Цю теорію називають «класичною», «фундаментальною», а модель ціноутворення на капітальні активи -- «важливим інструментом», «більш ніж просто абстрактною теорією», «яка має абсолютно фундаментальне значення» тощо. Критичні зауваження Р. Ролла – радше виняток із правил.
У результаті критичного переосмислення існуючої портфельної теорії в книзі доведена неправомірність основоположних положень, допущень і постулатів, прийнятих на інтуїтивному рівні.
Тут пропонується альтернативний підхід портфельної теорії, заснований на використанні поняття -- «реальна середня прибутковість», яка характеризує рівень добробуту інвестора з урахуванням вартості інвестиційного ризику. Такий підхід дав змогу розробити математичний апарат виділення рівноцінних активів і оптимізації структури портфеля. На прикладах показана можливість використання історичних даних для практичної діяльності на фондовому ринку.
У книзі розглянуті також відомі моделі оцінки опціонів і пропонується новий підхід, який дає змогу на об'єктивній основі розрахувати вартість опціону.

Інформація про автора:


Костін Володимир Петрович - кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, випускник Київського вищого військового авіаційного інженерного училища. Понад двадцять років займався науковою діяльністю в галузі військової техніки. Має 16 авторських свідоцтва. Автор кількох десятків наукових робіт в основному в технічній області.
В останні роки працює викладачем у Міжрегіональній академії управління персоналом у Києві. Веде кілька навчальних дисциплін, у тому числі інвестиційний менеджмент.
Відповісти на статтю