Запрацював Форум видавців у Львові. Коментар до прес-конференції
А. Судин | 13.09.12 21:51:30
Сьогодні відкрив свою діяльність у вигляді ярмарку форум видавців у Львові. Вчора ще монтувалися і заповнювалися стенди, а нині від десятої ранку запрацювали і виставкові експозиції у робочому режимі (ще не для покупців, принаймні стихійних), і ринкова частина на майданчику перед палацом Потоцьких.
Наразі увечері від 19 00 у церкві святої євхаристії відбувається урочисте нагородження переможців щорічного конкурсу книги форуму видавців. Забігаючи наперед, скажемо, що гран-прі цього року присуджено не було. (перелік переможців у наступній новинці).
О десятій же ж ранку відбулася прес-конференція, у якій взяли участь (звичайно ж, на чолі з президентом форуму Олександрою Коваль) Михайло Костюк – голова Львівської ОДА, Андрій Садовий – мер міста Львова, Ярослав Годун – директор Польського інституту в Києві, Гжегож Гауден – директор Інституту книжки (Польща), Богдан Моркляник – проректор НУ «Львівська політехніка», Олеся Островська – представник фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», Віктор Гальчинський – преставник мобільного оператора «Київстар», одного із «найзнаковіших» цього року спонсорів (партнерів) форуму і Олександр Афонін – президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів.
На жаль, уже вкотре під час прес-конференції відкинута традиція оголошення загальних інформаційних відомостей про форум (окрім інформації на сайті про плани, наприклад про заплановані 800 заходів протягом форуму і супутніх фестивалів), а також, як на журналістський погляд, обов’язкової прес-папки, або бодай часу на запитання журналістів, і тому поки що оповісти про, наприклад, реальну картину форуму ринкового характеру, в тому числі й про учасників не можемо.
Щодо вітань, то були вони, звичайно ж традиційними, особливо за участі найголовніших партнерів, тобто спонсорів і форуму, і фестивалів, яким і надавали слово. Тобто вже мало не повторювані вітання, побажання і солодкі вислови.
Цікавим, щоправда, виявився виступ мера Львова, який несподівано назвав Львів книжковою столицею України, а разом з тим у пізніших словах нагадавши сумну історію про зникнення з центру міста, тобто з площі Міцкевича, цілої групи книжкових магазинів, і закликавши громадськість не мовчати, а підтримувати намагання влади повернути книгарні на місце у суперечках із керівництвом акціонерної компанії «Надра України», яка є власником приміщень і, власне, яка віддала їх заради заробітків в оренду не книгарям, а торговцям одягом чи іншими «модніми» товарами.
Звичайно, трошки і перехвалюванням (хоча би хто сперечався в потребі прехвалювання?) виглядала кваліфікація форуму польським гостем, як найбільшого ярмарку східної Європи. Все ж таки слова гостя приємні.
Як було сказано, знаковим спонсором було визнано «Київстар». Про це сказала в коментарі Олександра Коваль. Мовляв, це одне з найбільших досягнень Форуму, що така компанія звернула увагу на нього, бо це вже доводить значущість події.
У принципі, напевно, це й справді має сенс. Зрозуміти можна. І щодо форуму, який привернув до себе увагу всією потужністю піарної діяльності, здійснюваної протягом уже 19 років одного з найпотужніших операторів мобільного зв’язку в Україні, і, до певної міри й «Київстару», який прилучився бодай на короткий час до книжкового дійства, про яке так багато говорять по Україні. Піар є піар.
Однак, якщо висловлювати і далі суб’єктивні журналістські спостереження із прес-конференції, то, мабуть, найціннішим був таки виступ президента УАВК Олександра Афоніна, якого до слова пані Коваль запросила навіть «з любов’ю». Якщо минулого року він утримався від гострих коментарів у бік книжкового ринку України, то цього разу в переддень політичних перегонів вирішив таки висловитися окреслено і не святково. Сучасний стан розвитку книжкової справи згідно з його оцінками є навіть не кризовий, а занепадницький. Він із сумом констатував, що лише очолювана ним інституція здійснює в Україні на незначні кошти аналіз ринку, і що цей аналіз показує, що рівень збуту книжки в державі є катастрофічно низьким. І що тепер потрібно вже реанімувати навіть не видавничу справу, не книготоргівлю, а читача...
Щоправда (якщо буде дозволено додати теж суб’єктивну думку).
Цей гіркий і сповнений болю заклик до боротьби за читача виглядає уже запізнілими. Видається, що він був актуальним кілька років тому, а нині... Якщо глянути на картину і читання, і якості письменницької праці, і відбору книжок для перекладу, і рівень «споживання» книги, то доводиться говорити, що ми перебуваємо вже не на стадії потреби боротьби за читача, а порятунку інтелекту і духовності України. Навіть рівень споживання так званої масової (а часто і низькопробної) літератури не може змагатися із таким у порівнянні з жодною із сусідніх європейських держав. (навіть не згідно зі складним аналізом із ринкових цифр, а найпростішим спостереженням за тиражами і обсягами випуску тої чи іншої літератури). Суспільство, яке перетворилося на споживацьке за ті десятиліття, потрібен стимул, щоб знову стати... бодай менше тваринним і ринковим.
Зрештою, як уже не раз говорилося, Форум при всій його важливості для привернення уваги до книги, святковості, насиченості подіями для різних груп інтелігенції, залученості найрізномінітніших ЗМІ, все ж таки насправді (і для видавців, і для книготорговців, і для більшості відвідувачів) є одноразовим книжковим ярмарком, місцем торгівлі. І він не може вирішити всіх тих проблем, які є навколо книги в Україні, не може сам підняти з уже давно поваленого стану державну підтримку хоча б пропагування книги і читання, яка мала б бути частиною ідеологічної, інформаційної політики України.
Для цього потрібні більші об’єднані зусилля.
Хоча, як видається, більшість присутніх на ярмарку таки були теж більше захоплені ринковістю. В тому числі й на деяких бізнес-форумах, на яких авторові цих рядків вдалося побувати, і про які коментарі пізніше.
І все ж... Це тільки коментар до прес-конференції.
Форум працює і далі, і приносить кожному свої цікаві і важливі плоди. Можливо, такий й найсолодші, найсоковитіші, найяскравіші і найдорожчі за рік по всій Україні.
А отже, хай живе Форум!