"..Світ нам він з’являється двоїсто, згідно з нашим двоїстим ставленням"...
Видавництво "Дух і літера" | 01.09.12 11:04:48
Бубер Мартін "Я і Ти. Шлях людини за хасидським вченням". К.: Дух і літера, 2012. – 272 с.
ISBN 978-966-378-253-9
Ця книга – зустріч зі світом ідей Мартіна Бубера, філософа, мислителя, письменника, сила думки якого визначила інтелектуальні шляхи ХХ століття.
Книга включає два тексти філософа – «Я і Ти» і «Шлях людини за хасидським вченням».
Перший – найвідоміша філософська праця Бубера. Саме цей невеличкий трактат став своєрідним маніфестом філософії діалогу ХХ ст. Філософ пропонує звернутися до Іншого не як до речі, об’єкту – Воно, а як до Ти, такого ж суб’єкту діалогу, як і Я.
Неоціненним є і внесок Бубера у вивчення хасидизму. У хасидських оповідях Бубер убачав яскраве втілення життєвої мудрості єврейського народу, цілющі «ліки» проти відчуження та знедуховлення. Його популярний виклад основ хасидського вчення пропонуємо до уваги українському читачеві.
"Немає жодного позірного світу, має місце лише світ; звісно, нам він з’являється двоїсто, згідно з нашим двоїстим ставленням. Слід тільки позбутися зачарування відмежованості. Також не потрібно жодного «перевищення чуттєвого досвіду»; кожен досвід, навіть найдуховніший, у результаті може давати нам лише Воно. Не потрібно і жодного звертання до світу ідей і вартостей: він не може стати для нас присутністю… Все те, що за часів людського духу було колись видумано і винайдено у приписі, у регламентованій підготовці, вправлянні й поринанні, не має нічого спільного з початково простим фактом зустрічі" (М. Бубер "Я і Ти").
Мартін (Мордехай) Бубер (1878-1965) – німецько-єврейський національний філософ, релігійний мислитель, теоретик сіонізму. Навчався в університетах Відня, Лейпцига, Цюріха і в Берлінському університеті, де був учнем В. Дільтея та Г. Зіммеля. У 1933 р. очолив Центр євреської освіти у Франкфурті-на-Майні. У 1938 р. емігрував до Палестини. Був професором Єврейського університету до 1951 р., першим президентом Академії наук Ізраїля у 1960-1962 рр. Крім того, Бубер відомий як поет та оригінальний прозаїк, автор роману «Гог і Магог» (1941).