У Науковій бібліотеці НаУКМА відкрився архів сходознавця Омеляна Пріцака
Ганна Трегуб | 19.05.12 6:50:48
Наукова колекція видатного українського вченого, філолога, історика, сходознавця Омеляна Пріцака надійшла до НаУКМА у 2007 р. завдяки сприянню Києво-Могилянської Фундації в Америці. На її основі створено Меморіальний кабінет-бібліотеку Омеляна Пріцака.
Науково-мистецька спадщина вченого включає в себе бібліотечний фонд (понад 20 тисяч томів наукової літератури і періодики), архів і мистецьку колекцію (близько 300 одиниць творів живопису, графіки, декоративно-прикладного мистецтва). Електронний каталог бібліотечного фонду колекції О.Пріцака розміщений на сайті НаУКМА.
Наукове опрацювання та опис архівної складової колекції О.Пріцака стало можливим завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження».
Архів є складовою і невід’ємною частиною цілісної наукової колекції О.Пріцака, який протягом всього часу її формування і використання розглядав і бібліотеку, і колекцію документів та рукописів, і навіть мистецьку збірку як єдине ціле.
Архів формувався О.Пріцаком систематично, цілеспрямовано і ретельно понад 60 років, тобто з часу навчання в Тернопільській гімназії і особливо у Львівському університеті та до останніх днів життя. Він відображає важливі події і проекти світової і вітчизняної науки більш як за півстоліття, в тому числі діяльність відомих університетів світу, міжнародних організацій, проведення міжнародних наукових конгресів і конференцій, створення і діяльність міжнародних наукових організацій, товариств і видавництв. Архів містить унікальні документи з історії української науки за кордоном, в тому числі щодо створення і діяльності українських наукових установ – Наукового товариства ім. Шевченка, Української вільної академії наук, Українського вільного університету, Українського наукового інституту Гарвардського університету, Канадського інституту українознавчих студій, Українського історичного товариства тощо.
Бібліотека запрошує журналістів, науковців і студентів до ознайомлення і дослідження архівної колекції О.Пріцака, до здійснення нових відкриттів та пізнання унікального вченого і непересічної особистості Омеляна Пріцака.
Бібліотека-Архів-Музей Омеляна Пріцака
(вхід через Американську бібліотеку), 4 корпус НаУКМА, вул.Волоська 8/5, Київ
_________________________
Омелян Йосипович Пріцак (07.04.1919 – 29.05.2006) – видатний вчений, філолог, сходознавець, історик, іноземний член НАН України, член Наукового товариства ім. Шевченка, Української вільної академії наук, Міжнародної асоціації україністів, почесний доктор всесвітньо відомих університетів, член багатьох академій наук світу. Вихованець польської філологічної і сходознавчої (В.Котвіч, Т.Левицьки), української історичної і сходознавчої (І.Крип’якевич, Т.Коструба, Я.Пастернак, А.Кримський) та німецької мовознавчої і сходознавчої шкіл (Р.Гартман, Г.- Г. Шедер).
Омелян Пріцак став вченим світового рівня в декількох галузях науки: філологія, лінгвістика, орієнталістика, історія, і по праву належить до плеяди універсальних вчених, якими були Й. Г.Гердер, Г. В. Ф. Гегель, О. фон Гумбольдт, Б. Кроче, А. Кримський. Він зробив гідний внесок у розвиток світової орієнталістики як науковець-дослідник і як ініціатор і організатор міжнародних наукових осередків, зокрема «Societas Uralo-Altaica», «Uralo-Altaische Jahrbücher», «Permanent International Altaistic Conference». Омелян Пріцак підніс українські студії на рівень світової науки, будучи інтелектуальним лідером в утвердженні престижу української гуманітарної науки за кордоном. Він був організатором і першим завідувачем кафедри української історії ім. М.Грушевського та першим директором Українського наукового інституту Гарвардського університету. О.Пріцак створив власну наукову школу україністів, які вперше трактували історію України в широкому всесвітньо-історичному баченні. До чільних представників цієї школи належать О.Субтельний, П.Р.Магочі, З.Когут, Ф.Сисин, О.Андрієвська та ін. О.Пріцак відродив українське сходознавство, створив і став першим директором Інституту сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України. Він виступив співзасновником Археографічної комісії та її спадкоємця – Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. О.Пріцак заснував і очолив при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка першу в Україні в пострадянський час кафедру історіософії.
Омелян Пріцак – автор фундаментальної праці «Походження Русі», а також понад 1000 наукових праць (монографії, статті, рецензії) з філології, лінгвістики, сходознавства, всесвітньої історії, історії України.