Дорослішання культури — тематики кластерів та спецпроєктів 28 BookForum

Новини

Дорослішання культури — тематики кластерів та спецпроєктів 28 BookForum

ГО "Форум видавців" | 30.08.21 12:39:21

Проблеми освіти, ідентичності, війни, історії, фантастики, медіа, жінок та інші найгостріші питання сьогодення. 28 міжнародний BookForum оголошує тематичні кластери та спецпроєкти цього року. Форум відбудеться 15-19 вересня у Львові в гібридному форматі: офлайн та онлайн, тож доєднатися до фестивалю зможе вся Україна.
Кластери та спецпроєкти детально розкривають фокусну тему 28 BookForum – «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними». Куратор фокусної теми – літературознавець, перекладач та психоаналітик Юрко Прохасько – розклав її на 6 складових категорії «свого»: Свій дім, Свій край, Своя справа, Свій світ, Свій смак та Свій погляд.
«Дорослішання пов’язане зі становленням, дозріванням, розвитком, відповідальністю, визнанням меж, обмежень і обмеженості. Переоцінки зазнають виміри «свого», «власного», «свого, рідного»», — підкреслює Юрко Прохасько.
Тож під час 28 BookForum обговорюватимуть найгостріші теми. Так, у межах заходів кластера «Освіта» йтиметься про ознаки дорослого освіченого суспільства, про книжки, ігри та інструменти для осмисленого батьківства. Кураторка кластеру – Наталя Каташинська — освітянка, консультантка ЮНІСЕФ Україна (Дитячий фонд ООН) з освітніх та комунікаційних проєктів.
Філософський контекст дорослішання обговорять у межах кластера “Філософія”, який курує засновник Club of Creative Philosophy Олександр Комаров. Відбудуться презентації книжок Тараса Лютого та Ярослава Грицака, а також дискусія на тему: «Шлях становлення української ідентичності».
30 років незалежності – достатньо часу, аби дорости до «дорослих» тем. Цьогорічний кластер «Війна» порушить питання, яких зазвичай уникають. Зокрема, хто він – український Герой? Як боротися з упередженнями з обох боків лінії розмежування. В рамках кластера відбудуться три панельні дискусії: «В пошуках українського Героя», «Деокупація мізків», «Ми є». Куруватиме кластер медіатренерка, воєнна кореспондентка, журналістка Євгенія Подобна.
Чиї діди воювали, за кого був Мазепа, та хто є прямим нащадком Київської Русі – такі питання обговорюватимуть на панельних дискусіях кластера «Історія». Куруватиме блок Олександр Алфьоров, український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч.
Особлива увага 28 BookForum – жінкам. Кластер «Жінка в темі» куруватимуть правозахисниця й письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» й письменниця Ірина Славінська. Вони піднімуть гострі питання ґендерних стереотипів, поговорять про коло жіночої підтримки та де віднайти «своїх». На гостей очікують три панельні дискусії: про жінок-бунтарок, нетипові жіночі професії та стосунки «матір-дочка».
У Медіакластері 28 BookForum дискутуватимуть про журналістику незалежної України та розкриють медійну ретроспективу за 30 років. Кураторка кластеру Єлизавета Кузьменко — національна консультантка медійних та гендерних проєктів Ради Європи в Україні, координатора проєктів ОБСЄ в Україні.
Про дорослішання фантастики та про вічного львів’янина Станіслава Лема говоритимуть у блоці «Фантастичне століття, або Старість аксолотлів», який куруватиме Володимир Арєнєв — український письменник-фантаст, літературний критик, перекладач, сценарист. Лему присвячено і спецпроєкт “Місто Лема”, адже саме у Львові визначний фантаст провів своє дитинство та роки юності.
Окрім літератури на гостей чекає театр. Спецпроєкт «Драма» (курує драматург Андрій Бондаренко) запропонує вечір сценічних читань та дискусії за участі відомих українських режисерів: Наталки Ворожбит, Максима Курочкіна та Павла Ар’є. Готує 28 BookForum і кіно: спільно з онлайн-платформою українських фільмів Takflix презентують кінострічки про дорослішання.
У відеопроєкті «10 про 10: спроба канону» свої рецензії на 10 українських романів оприлюднять 10 українських інтелектуалів. Письменники та критики розкажуть, як вплинуло те чи інше видання на незалежність.
Окремої уваги заслуговує і спецпроєкт "30 років вільного книжкового ринку" про становлення книговидання в Україні. Нову мапу України, книжку про національні спільноти та віртуальні подорожі Кримом презенту. в рамках спецпроєкту на форумі "Ukraїner ".
Культура не може розвиватися опосередковано, без культурного наративу інших країн, тому міжкультурним темам будуть присвячені кілька кластерів і спецпроєктів 28 BookForum. Зокрема, «Транслаторіум» (куруватиме перекладачка Марина Дубина), «Латиноамериканська література» (Ірена Карпа та Олександр Пронкевич).
Буде і Літературна програма — цикл заходів з українськими та іноземними авторами, що відбуватимуться онлайн та офлайн. Почесна гостя – лауреатка Нобелівської премії з літератури польська романістка Ольга Токарчук, західноєвропейські поети й поетки. Кураторка – програмна директорка фестивалю Софія Челяк.
А письменниця Гаська Шиян, лауреатка The European Union Prize for Literature (EUPL) 2019, кураторка кластеру «Письменницькі інсайти» розпитуватиме про дорослішання лауреаток Літературної премії Євросоюзу (EUPL) – Ґерду Бліс (Нідерланди), Ірен Соло (Іспанія), Каллію Пападакі (Греція) та Ізабель Вері (Бельгія).
28 BookForum відбудеться 15-19 вересня за підтримки Українського культурного фонду, Львівської міської ради та Львівської облдержадміністрації. Матеріал підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатися з думкою автора.

Програма доповнюється. Стежте за актуальними новинами на офіційному сайті:

https://bookforum.ua.
Відповісти на статтю