«КРИТИКА ПРОЗИ» У КНИГАРНІ «Є»

Новини

«КРИТИКА ПРОЗИ» У КНИГАРНІ «Є»

О.Левицька | 05.04.11 6:40:31

30 березня 2011 року у львівській книгарні «Є» відбулася презентація нової книги, присвяченої сучасній прозі — «Критика прози». Книга вийшла друком у серії «De profundis» видавництва «Грані-Т».

Презентацію проводили автори книги: Віктор Неборак, Ігор Котик, Марія Котик-Чубінська, Мар’яна Барабаш — усі наукові співробітники Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України та представник видавництва «Грані-Т» у західному регіоні Тарас Яценко.
Презентація книги, як і її створення, відбувалася без певного сценарію — автори згадували як і за яких обставин писали критичні тексти, якою була реакція авторів, з якою метою об’єднали статті під однією обкладинкою, дискутували, обговорювали сучасний літературний процес та відповідали на запитання.
Під час презентації мова велася переважно про жанр рецензії, саме такий жанр найпродуктивнішій у ЗМІ, проте «Критика прози» власне не є збірником рецензій, — такого виду книжкового видання український літературно-видавничий процес не знає, та й потреби у колективному збірнику рецензій немає. Книга містить різножанрові тексти, переважно літературно-критичні статті та есеї, а отже, її цінність від того лише зростає. Така розмова лише підтвердила думку про неоднозначний статус літературної критики сьогодні.
Під час презентації книги керівник Львівського відділення Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Євген Нахлік звернув увагу на певні особливості цієї книги: одна із них полягає у тому, що «кожен із авторів має своє обличчя і стиль». Зокрема, Євген Казимирович відзначив філософський і глибокий естетичний підхід літератора із великим письменницьким досвідом — Віктора Неборака; теоретико-літературний підхід до літературно-критичного аналізу прози у дослідниці Мар’яни Барабаш; іронічно-критичний аналіз, який найбільше відповідає поняттю критики в рецензіях Ігоря Котика; аналітичну критику у статтях Марії Котик-Чубінської та власний рецептивний погляд на прозу дослідниці іронії в сучасній прозі Ксенії Левків. Але попри це, зауважив дослідник, книга об’єднана єдиним стилем, є цілісною книжкою про сучасну прозу.
Євген Нахлік розповів передісторію формування відділу літературної критики в інституті літератури 2008 року з ініціативи К. Родика та Н. Зборовської за підтримки М. Жулинського та, зокрема, заснування сектора літературної критики у Львівському відділенні інституту.
До обговорення книги долучилися також відомі літературознавці — Оксана Нахлік, старший науковий співробітник відділу літературного процесу в Західній Україні та компаративістики; Мар’яна Гірняк, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства львівського національного університету ім. І. Франка та інші.
Відповісти на статтю