Видавничі аспекти ІІ Українсько-польського економічного форуму «Самоврядування. Економіка. Приязний кордон»
Н.Зубко, фото Т. Микитин | 08.03.11 17:27:19
Упродовж 2–4 березня 2011 року у Львові відбувся ІІ Українсько-польський економічний форум «Самоврядування. Економіка. Приязний кордон», організований Центром польсько-української співпраці в Кросніку. У форумі взяли участь понад 170 представників дрібного і середнього бізнесу, органів місцевого самоврядування з Польщі та України. Доповіді учасників були систематизовані у такі блоки: самоврядування, економічний блок, приязний кордон, консорціуми, видавництво. Окрім того, відбулися дві тематичні дискусії «Передовий досвід співробітництва органів самоврядування в транскордонному просторі» та «Передовий досвід польсько-української співпраці».
До участі у Форумі зголосилися представники українських видавництв «Нора-Друк» (Київ), «Теза» (Вінниця), «Навчальна книжка «Богдан» (Тернопіль), ЛА «Піраміда», «Видавництва Старого Лева» (Львів), ГО «Форум видавців», польських видавничих підприємств «INICJAL», «ARKADY», «WYDAWCA», «WOBLINK», «TELBIT» та ін.
У «видавничому блоці» учасники заслухали повідомлення Богуслава Серединьскі «Проблеми виробництва і дистрибуції електронних публікацій». Доповідач закцентував увагу на перевагах електронних книг для споживача і для виробника. Зокрема, Б. Серединьскі зауважив, що книга перестає бути єдиним авторитетним джерелом інформації. Друковане видання швидко «морально» старіє, є одновимірним і одноосібним (унеможливлена спіпраця з читачем). За підрахунками польського колеги, фахове друковане видання коштує в середньому для споживача 55 злотих, дохід видавництва при цьому становить лише 9 злотих, водночас кінцева ціна електронної версії – 15 злотих, з них 12 злотих отримує видавець. Доповідач ознайомив присутніх з різними абонентськими системами, котрі за різну платню дають змогу споживачеві отримати доступ до іншої кількості книг (у т.ч. новинок, поліграфічно ще не відтворених) на різних умовах (з отриманням пристрою для читання, з рекламним супроводом, із залученням друзів і т.п.). Розглядалася проблема авторського права, пропонувалося термін його дію обмежити двома роками.
Не тільки зацікавлення, але й бажання дискутувати виникло в учасників форуму після повідомлення Йоанни Фудалі «Дистрибуція видавництв за допомогою клубів-книгарень». На основі конкретних розрахунків, окремі з яких базувалися на результатах соціологічних досліджень, доповідачка довела, що у населених пунктах з населенням менше 60-50 тис. чоловік самоокупна книгарня функціонувати не може. Для отримання прибутку і забезпечення доступу зацікавлених мешканців таких містечок та селищ до книги виникає необхідність у створені книгарень-клубів, які б продаж книжок здійснювали паралельно з іншими товарами (сувеніри, іграшки, напої та солодощі тощо) або надавали певні послуги з організації дозвілля місцевих жителів.
У рамках форуму для охочих було організовано виїзд на найбільше гуртово-роздрібне книготорговельне підприємство «Книжкові джерела», керівник якого — Михайло Ватуляк ознайомив закордонних гостей із особливостями української книжкової дистрибуції, принципами співпраці з видавництвами та роздрібними книготорговельними підприємствами, варіантами розрахунків, середніми цінами, швидкістю обертання книжкової продукції тощо.
Загалом українсько-польська зустріч вдалася, оскільки сприяла обміну професійним досвідом, пошуку спільних проблем і шляхів їхнього вирішення, стала своєрідною сходинкою для взаємовигідної співпраці.