Малі видавництва і самвидавці на Лейпцизькому книжковому ярмарку
Судин А., за матеріалами boersenblatt.net | 14.12.16 18:55:05
Спільний павільйон, приз глядацьких симпатій і виставковий журнал – таким буде продовження проекту, розпочатого під час недавнього Франкфуртського книжкового ярмарку і присвяченого представленню діяльності так званих малих видавництв і самвидаву.
Проект має назву "LIVRO" і організований Агенцією стандартів книжкового ринку. У Франкфурті під час всесвітнього книжкового ярмарку відбулася його прем’єра, і тоді було представлено понад 800 учасників і понад 1200 найменувань, ними випущених (за повідомленням MVB) [1].
Продовженням проекту буде не лише організація спільного павільйону, але й видання протягом виставки супровідного журналу про учасників стенду (разом із фаховим галузевим виставковим журналом «Buchjournal» з'явиться паралельно окремий журнал за назвою LIVRO, який будуть розповсюджувати серед відвідувачів тиражем 15 тис. прим і з допомогою якого відвідувачі здобудуть можливість швидко дізнаватися про пропозиції з ринку самвидаву і малих видавців), а також вручення призу глядацьких симпатій.
Щодо глядацьких симпатій, то він буде мати назву "LIVRO-улюблена книга". Книгу оберуть відвідувачі, а переможець отримає безплатний рекламний пакет у вигляді чотирьох публікацій у галузевому журналі Börsenblatt (еквівалент вартості реклами 1090 євро). Також приз глядацьких симпатій буде супроводжуватися підтримкою засобів масової інформації «задля підвищення обізнаності громадськості про можливості малих видавництв і самвидаву».
З огляду на галузеве представлення, то будуть відображені такі напрями:
• Художня література
• Дитяча книга
• Подорожі
• Довідники
• Гуманітарні / Мистецтво / Музика
• Природничі науки / Медицина / інформатика / техніка
• Суспільні науки / Право / Економіка
• Школа / освіта
• Наукова література
Як відомо, ярмарок у Лейпцигу відбудеться від 23 по 26 березня наступного року, отже організатори вже збирають заявки.
Щоправда, мусимо наприкінці такої чудової інформації про особливо важливу в нинішніх умовах увагу до малого книговидавничого бізнесу, який інколи складає дуже вагому частину ринку книги (особливо з огляду на соціальну значущість деяких видань, яка може перевищувати в духовному і інтелектуальному еквіваленті видання деяких видавництв масової літератури в рази) сказати слова «на жаль».
На жаль, спільне представлення таких малих видавництв і самвидаву буде можливим тільки для учасників з Німеччини, Австрії і Швейцарії.
Ясна річ, нам туди не поткнутися, навіть при тому, що внесок кожного учасника становить 98 євро.
Хоча у нас є і набагато більше тих «але» і «на жаль».
Сучасне підприємницьке законодавство (вже не кажемо маркетингове ставлення, в тому числі організаторів виставок і експертів книжкового ринку) не надто пристосоване до малого бізнесу у видавничій сфері, і особливо до так званого самвидаву.
Річ у тому, що здійснювати підприємницьку діяльність у нас можна лише зареєструвавшись як підприємець. Нехай у будь-якій формі, в тому числі й ФОП, але ж із усіма наслідками оподаткування. Така багатообіцяюча колись форма як «само зайнятість», -- як пояснюють у податковій – сюди не підходить. А це інколи означає для самвидаву, або й для автора, який інколи стає сам видавцем свого твору (не з погляду виготовлення, а фінансування, навіть якщо знайде собі спонсорів) підприємницьку діяльність із порушенням господарського кодексу. Продаючи свою книжку, автор як ніби здійснює підприємницьку діяльність, однак не є підприємцем, а отже має, як наслідок, і ускладнення із розповсюдженням свого видання офіційними шляхами. Книгарні теж не хочуть (а часто й не можуть) співпрацювати з такими видавцями. А отже ринок, який загалом так чи інакше відчуває впливовість із цього боку, виявляється зовсім невидимим. Навіть з погляду на кошти, які в ньому обертаються. Малі видавці не можуть брати участі в асоціаціях, відкрито представлятися, і книжки їхні тануть у морі того, що інколи в суспільстві насправді ролі не відіграє, а лише описується цифрами тиражів і виручених коштів... Зрештою, престиж таких видавництв (особливо із застосуванням змаруджених у видавничій справі «маркетингових» понять про конкуренцію) виглядає нікчемним, хоча насправді бути таким не повинен. Принаймні, не завжди. Бо ж знову ж таки, ясна річ, інколи і одна видана книжка може мати величезне суспільне значення.
В черговий раз нагадаймо, що збірка поезій, лірична драма «Зів’яле листя» Івана Франка вийшла «власним накладом». Зрештою, не тільки свої твори він видав за свої кошти і став їх першовидавцем...
Отже, якщо дивитися на такий спосіб допомоги малим видавцям у Німеччині, і інших німецькомовних країнах, то знову доводиться тільки слинку ковтати. І вчергове виявляти «сподівання».
Примітка: 1. MVB (Marketing- und Verlagsservice des Buchhandels GmbH) провідне сервісне підприємство в книжковій галузі, дочірнє підприємство Біржового об’єднання книготоргівлі Німечини (Börsenvereins des Deutschen Buchhandels e. V., відповідник Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів), обслуговує видавництва і книготоргівлю в галузі маркетингової підтримки.
Джерело:
https://www.boersenblatt.net/artikel-klein-_und_selbstverleger_auf_der_leipziger_buchmesse.1263248.html?nl=newsletter20161212&nla=artikel1263248&etcc_newsletter=1