Спецпроект «Література проти агресії» відбудеться у межах 23 Форуму видавців у Львові
ГО "Форум видавців" | 01.08.16 12:49:16
Ініціатор та координатор проекту – поет та перекладач Остап Сливинський. У програмі – дискусії за участі відомих українських та іноземних авторів про конфлікти в сучасному світі та роль літератури у цьому контексті.
Остап Сливинський виклав у коментарі, чому саме зараз важливі розмови на цю тему, а також розповів про заплановані заходи у межах проекту.
В час зростання різноманітних радикалізмів (релігійних, етнічних, національних), коли поодинокі «постріли» терористичних актів поступово зливаються в гул неоголошеної війни всіх з усіма, коли над світом нависає тінь дедалі краще організованого ісламського фундаменталізму, коли східний край Європи – український Донбас – горить у вогні «гібридної» війни, і двополюсність світу знову стає зловісною реальністю, – виникає природне питання, що і як може література протиставити цій хвилі нетерпимості і агресії?
Якими інструментами пом’якшення, примирення вона володіє? Чи, можливо, їй залишається роль спостерігача і «плакальниці»? Зрештою, не варто плекати ілюзію невинності літератури: нерідко вона сама ставала і стає двигуном агресії.
Нетерпимість і агресія завжди скеровані на Іншого: того, хто належить до іншої раси чи етносу, сповідує іншу релігію, має іншу ґендерну ідентичність, є фізично чи психічно неповносправним, або ж просто в той чи інший спосіб вирізняється з «нормативної» спільноти. Тому важливою темою проекту є Інший та «іншості», різниці, які в певних соціальних і політичних умовах стають приводом для агресії та насильства.
Події проекту – це публічні дискусії, презентації, а також спеціальний проект «Історії іншості» – цикл публічних інтерв’ю з літераторами та інтелектуалами, які в той чи інший спосіб пережили досвід соціального відчуження.
Ключові події проекту:
Розмова «Лише спостерігач? Репортер перед обличчям зла».
Розмова «Мінус страх. Як говорити з ісламським світом без упереджень».
«Полюбити найближчого Іншого. Що може врятувати Європу?». Розмова з Карлом Маркусом Ґаусом (Австрія).
Розмова «Чи здатна література протистояти насильству?»
Презентація книги «ПРОти НАСильства» (збірка оповідань, присвячених темі домашнього насильства, упорядник – Лариса Денисенко).
Цикл розмов «Історії іншості». Публічні інтерв’ю з учасниками 23 Форуму видавців