Біобібліографічний покажчик відомого українського бібліографа, книгознавця та педагога Мирослава Львовича Бутрина

Новини

Біобібліографічний покажчик відомого українського бібліографа, книгознавця та педагога Мирослава Львовича Бутрина

Ольга Стадник, старший викладач кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства | 14.06.16 16:29:49

Біобібліографічний покажчик відомого українського бібліографа, книгознавця та педагога Мирослава Львовича Бутрина (1926–2000), кандидата філологічних наук, доцента кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства виданий у 2016 році. Презентація покажчика відбулась в Українській академії друкарства на кафедрі книгознавства та комерційної діяльності.
Коло наукових інтересів Мирослава Бутрина широке й різноманітне. Воно формувалося в період інтенсивного вивчення наукового потенціалу безцінних фондів однієї із провідних бібліотек України — Наукової бібліотеки Львівського державного університету імені Івана Франка. Наукова діяльність ученого припала на час активізації уваги до питань теорії й історії бібліотечної справи та бібліографії, а також посилення ролі бібліографознавства в розвитку науки та культури нашої держави. Тематична спрямованість бібліографічних розвідок М. Бутрина — від персоналій до ґрунтовних публікацій, які висвітлювали процеси формування української бібліографії на сторінках періодичних видань Галичини, розкривали основні етапи розвитку української книготорго¬вельної бібліографії. Багато літературознавчих статей, нарисів, рецензій Мирослава Бутрина опу¬блі¬ковано в журналах та газетах, наукових збірниках та матеріалах конференцій; окремими книгами видано бібліографічні покажчики.2003 року вийшов з друкунавчальний посібник Мирослава Бутрина «Українська книготорговельна бібліографія», який ознайомлює студентів зісто¬рією видавничо-книготорговельної бібліографії в Україні від її почат¬ків (друга половина ХVІІ ст.) до кінця ХХ ст. Це посмертне видання вченого вийшло у світ за сприяння кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства, де Миро¬слав Бутрин пропрацював від часу заснування кафедри 1979 року до 1998 року.
Біобібліографічний покажчик відображає науковий доробок Мирослава Бутрина та літературу про нього. Загалом творча спадщина ученого нараховує понад 160 друкованих праць із книгознавства, бібліографознавства, літературознавства та ін. Про М. Бутрина написано окремі статті, замітки, про ньогопишуть у своїх дослідженнях українські вчені, діячі культури: у покажчику вміщено понад 120 позицій літератури про М. Бутрина та бібліографічних покажчиків, у яких згадано працінауковця.
Біобібліографічний покажчик відкривають короткі біографічні відомості про вченого, зафіксовані в його автобіографії. Життєвий шлях та становлення Мирослава Бутрина розкриває стаття завідувача відділу основних книжкових фондів Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника доньки Мирослава Бутрина Галини Кулай «Мирослав Бутрин — видатний бібліограф, літературознавець, педагог». Про педагогічну й наукову діяльність Мирослава Бутрина на кафедрі книгознавства та організації книжкової торгівлі йдеться в статті теперішнього завідувача кафедри книгознавства і комерційної діяльності Ольги Антоник.
Власне бібліографія складається із двох частин:
І. Друкований доробок Мирослава Бутрина, який містить 4розділи: 1) бібліографічні матеріали, укладачем, упорядником чи науковим редактором яких був М. Бутрин; 2) статті, тези, матеріали конференцій, замітки тощо; 3) навчально-методичні видання для студентів з курсів «Загальна бібліографія», «Видавничо-книго¬торго¬вель¬на бібліографія», «Іноземна бібліографія»; 4) опубліковані рецензії.
ІІ. Література про Мирослава Бутрина. Окремий розділ складають бібліографічні джерела, у яких зареєстровано праці Мирослава Бутрина та літературу про нього.
Бібліографічні описи у покажчику систематизовано за хронологією з виділенням років публікацій, а в межах року — з розміщенням прізвищ і назв документів в абетковому порядку.Допоміжний апарат видання складають іменний покажчик, пока¬жчик періодичних та продовжуваних видань.

Вміщені у виданні спогади колег та студентів додають яскравих штрихів до портрета дослідника, талановитого педагога та інтелігентної людини. Біобібліографічний портрет Мирослава Бутрина підсилює добірка світлин з архіву родини та колег.
На авантитулі видання вміщено книжковий знак книгозбірні Мирослава Бутрина, який розробив художник-графік Сергій Хижняк 1985 року.
Біобібліографічний покажчик адресований науковим працівникам, викладачам вищих навчальних закладів, студентам, фахівцям бібліотечної та бібліографічної справи, книгознавцям.
Відповісти на статтю