До історії українського книгознавства
Національна бібліотека ім. В.І. Вернадського | 02.02.16 21:52:17
Ковальчук Г., Український науковий інститут книгознавства (1922–1936) / НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, Видавничий дім "Академперіодика", 2016 – 688 с.
Як повідомлено на сторінці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, вийшло друком довгоочікуване видання «Український науковий інститут книгознавства (1922–1936)».
Це монографія, яка стосується однієї з найважливіших сторінок у розвитку укнраїнської науки про книгу, автором якої є директор Інституту книгознавства НБУВ, д-р іст. наук, професор Галина_Ковальчук. ВОна знайомить читачів із книгознавчими реаліями Києва до появи УНІК, детально відтворює етапи створення та розвитку цієї наукової установи, аналізує багатогранну наукову, видавничу і міжнародну діяльність інституту та його внесок у розвиток книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства і документознавства. А ще з особливим теплом розповідає про книгознавців, чия доля була пов’язана з УНІК, і хто не оминув репресій і переслідувань більшовицької влади.
Як відомо, із діяльністю цього інституту повязані такі видатні українські книгознавці, як Ю. Меженко, Д. Балика, С. Маслов та ін.
За своій відносно короткий, але дуже плідний період діяльності УНІК видав чотири томи "Трудів", 25 номерів журналу "Бібліологічні вісті" (у 21 вип.), 6 випусків серії "Науково-популярна бібліотека книгознавства", 1 випуск серії "Українські бібліологи" та ще майже 60 брошур книгознавчої тематики, більшість з яких становили відбитки статей, проте видані з власними обкладинками, нумерацією сторінок, тиражем у сотні примірників, вони фактично були окремими виданнями.
Монографія -- це перше повноцінне узагальнення дуже важливої сторінки національного культурного розвитку, у минулі роки цілком витертої більшовицьким режимом, із якої чимало черпало і книгознавство інших сусідніх країн, у тому числі й Росії.