Підсумки XIX міжнародної книжкової виставки-ярмарку «Зелена хвиля» і III Одеського міжнародного Корнійчуковського фестивалю дитячої літератури

Новини

Підсумки XIX міжнародної книжкової виставки-ярмарку «Зелена хвиля» і III Одеського міжнародного Корнійчуковського фестивалю дитячої літератури

Анна Єрмолаєва | 23.08.15 9:39:58

Книжкова виставка-ярмарок «Зелена хвиля» відбулася в Одесі вже в дев'ятнадцяте. Від 6 по 9 серпня 2015 року «Зелена хвиля» зібрала на вулиці Дерибасівській, під відкритим небом величезну кількість книголюбів – за підрахунками організаторів понад 15 тисяч одеситів і гостей міста відвідали книжковий ярмарок.
6 серпня відбулася урочиста церемонія відкриття XIX міжнародної виставки-ярмарку «Зелена хвиля» та ІІІ Одеського міжнародного Корнійчуковського фестивалю.

У церемонії відкриття взяли участь:


Тетяна Білоус
– заступник начальника Управління видавничої справи та преси Державного комітету телебачення та радіомовлення:
- «Зелена хвиля» – це «пологовий будинок для читача».

Олександр Афонін – президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів:
- «Зелена хвиля», незважаючи на труднощі в країні, набуває гідних її масштабів.

Олег Бриндак, секретар Одеської міської ради:
- Ви знаєте, що рік 2015 оголошено роком культури і духовності. А яка духовність без книги? Власне кажучи, з книги все і починається. В Одесі багато читачів. В Одесі багато тих, хто пише. І ось така хвиля – це справді цілий пологовий будинок для нових читачів. Для тисяч і тисяч читаючих і думаючих одеситів.

Галина Безікович, голова оргкомітету Корнійчуковського фестивалю та «Зеленої хвилі»:
- Ті, хто читають книги, управляють тими, хто дивиться телевізор ... Величезне спасибі всім, хто нам допоміг провести книжковий ярмарок і фестиваль дитячої літератури в цьому році. Перш за все, меру нашого міста, пану Труханову.

Михайло Жванецький, письменник-сатирик, народний артист України:
- Я навіть не можу уявити, що всі 18 років я відкривав виставку, а сьогодні -- 19-у. І я щасливий, що це відбувається в серпні. Серпень – це улюблений місяць Антона Павловича Чехова. І, до речі, він наполягає на тому, що він – хохол. Я не став би з ним сперечатися. Це один з кращих світових письменників, тому, є, чим пишатися. І закінчу я таким ось простим висловом: якщо дуже важко, але дуже треба, то виходить найкраще.

Олег Губарь, краєзнавець, почесний громадянин Одеси:
- Сьогодні відкривається традиційний книжковий ярмарок «Зелена хвиля». Вона не тільки має право бути, вона повинна бути, в війну і мир. Книга з'явилася в Одесі буквально від перших днів міського будівництва: вже в 1796 році був створений Цензурний комітет, оскільки в числі товарних місць на суднах, що сюди прибували, були і місця, зайняті книгами.

Олена Кольвастр-Кулішова
– керівник бізнес-відділення ПроКредитБанку в Одесі:
- Рівень фінансової грамотності людини безпосередньо залежить від рівня освіти, в якому література – як навчальна і науково-популярна, так і художня – відіграє ключову роль.

Вітали «Зелену хвилю» також депутат Одеської обласної ради Микола Пундик та Генеральний консул Республіки Польща в Одесі Даріуш Шевчик. Також із привітанням виступила ігуменя Свято-Архангело-Михайлівського монастиря Серафима – депутат міськради, голова синодального відділу «Церква і культура».


Експозиція ярмарку


У книжковому ярмарку взяли участь 105 видавництв і книготорговельних підприємств. В експозиції були представлені літературно-мистецькі (21%), навчальні (8%), довідкові (6%), дитячі (18%), наукові (10%), науково-популярні (13%), суспільно-політичні (8% ), картографічні (2%), образотворчі (5%) видання різними мовами.
Від 6 по 9 серпня одночасно з «Зеленою хвилею» відбувся завершальний етап III Одеського Міжнародного Корнійчуковського фестивалю дитячої літератури. Це єдиний в Україні фестиваль, цілком присвячений дитячій літературі і творчості дітей і для дітей. Корнійчуковський фестиваль проводиться щорічно для того, щоб розвивати у підростаючого покоління любов до читання і творчості, художній і естетичний смаки, виявляти нові літературні таланти, в тому числі, і серед юних авторів.
Фестиваль включає літературні конкурси, зустрічі з дитячими письменниками, художниками, педагогами, презентації книг для дітей, широку пізнавальну та розважальну програму: спектаклі, ігри, вікторини.
7 серпня в Одеському літературному музеї відбулася церемонія нагородження переможців конкурсів Корнійчуковського фестивалю:

• III Конкурс на кращий твір для дітей «Корнійчуковська премія»

Цього року організатори отримали 926 заявок на участь у конкурсі з 15 різних країн – не тільки з України, а й із Австралії, Бельгії, Білорусії, Німеччини, Ізраїлю, Казахстану, Кіпру, Киргизії, Киргизстану, Латвії, Молдови, Норвегії, Росії, США, Татарстану.
Наймолодшому переможцю Корнійчуковської премії 18 років – це Катерина Арнаут (м. Одеса), яка посіла третє місце в номінації «Проза для дітей старшого віку та юнацтва». Найстаршому – 73 роки. Це Анатолій Качан, переможець у номінації «Поезія для дітей».

Підсумки конкурсу опубліковані за посиланням facebook.com/greenwaveod

Оргкомітет висловлює велику подяку друзям «Корнійчуковської премії»:
Віктору Пономаренку, голові правління ПроКредит Банку
Анатолію Редеру, директору ТДВ «ІнтерХім»
Ігорю Учителю, президенту компанії ПАТ «Одесагаз»
Мережі гаджетів і аксесуарів «Цитрус».

Згідно з умовами конкурсу, переможці нагороджені також грошовими призами.
За підсумками конкурсу видано великий ілюстрований збірник робіт переможців та лауреатів «Корнійчуковської премії» 2015 року.

Склад журі Конкурсу:


Володимир Рутківський – голова журі, дитячий письменник, поет і журналіст, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка;
Галина Безікович – співголова журі, голова правління Громадської організації «Агентство регіонального розвитку»;
Наіль Муратов – відповідальний секретар журі, письменник, член НСПУ;
Роман Бродавко – заслужений працівник культури України, лауреат літературних премій ім. Костянтина Паустовського та Івана Рядченко, головний редактор дитячого журналу «Муравей».
Володимир Даниленко – письменник, критик, голова Київської міської організації НСПУ;
Галина Закіпна – провідний спеціаліст літератури першої половини XIX століття Одеського Літературного музею;
Інна Іщук – дитяча письменниця;
Юрій Ковальський – головний редактор журналу «Радуга»;
Олександр Копайгора – директор Одеського обласного академічного російського драматичного театру, заслужений працівник культури України;
Любов Купцова – дитяча письменниця, автор підручника російської мови для початкових класів;
Галина Лазарева – директор КУ «Централізованої міської бібліотечної системи для дітей» м. Одеси;
Тетяна Лазарєва – директор Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації;
Оксана Матюх – член НСЖУ;
Олена Олійник – начальник управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації;
Олена Павлова – член виконавчого комітету Одеської міської ради, радник Одеського міського голови;
Микола Пундик – депутат Одеської обласної ради;
Олена Редько – директор Одеського академічного театру музичної комедії ім. М. Водяного;
Мар'яна Савка – дитяча письменниця, головний редактор «Видавництва Старого Лева», лауреат премії імені Василя Стуса, член ради Центру досліджень літератури для дітей та юнацтва;
Валентина Силантьєва – доктор філологічних наук, професор, завідуюча кафедрою зарубіжної літератури ОНУ ім. І. І. Мечникова, лауреат Бунінської літературної премії-2013;
Володимир Шовкошитний – заступник голови НСПУ;
Тетяна Щурова – заслужений працівник культури України, завідувач відділу мистецтв Одеської державної наукової бібліотеки ім. Горького.
Олена Яворська – заступник директора з наукової роботи Одеського Літературного музею.

• IV Дитячий літературний конкурс «Море талантів»

У четвертому літературному конкурсі «Море талантів» взяли участь юні автори з Одеси, Іллічівська, Южного, Кілії, Ізмаїла, Тарутине, Березівки, Великомихайлівка, Києва, Черкас та інших міст України. Розглянуто понад 300 робіт. Найбільше творів було присвячено темі «Малята про звірят» (до 90-річчя від дня народження Джеральда Даррелла).
Підсумки конкурсу опубліковані за посиланням facebook.com/greenwaveod
За підсумками конкурсу видано ілюстрований альманах, у якому зібрано роботи переможців та лауреатів «Моря талантів» 2015 року.

Журі конкурсу:

Олена Яворська – голова журі, заступник директора з наукової роботи Одеського літературного музею;
Інна Іщук – дитяча письменниця;
Любов Купцова – дитяча письменниця, автор підручника з російської мови для початкових класів;
Наіль Муратов – письменник;
Тетяна Лазарєва – директор департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації;
Тетяна Щурова – заслужений працівник культури України, завідувач відділу мистецтв Одеської державної наукової бібліотеки ім. Горького.

• IV Конкурс дитячого цифрового малюнка «iParus»


Конкурс традиційно відбувається у партнерстві з мережею гаджетів і аксесуарів «Цитрус».
У 2015 оргкомітет розглянув 44 конкурсні ілюстрації на тему творів Всеволода Нестайка, Джеральда Даррелла (для дітей від 6 до 11 років) і Костянтина Симонова, Антуана де Сент-Екзюпері (для дітей віком від 12 до 18 років).
Фінал конкурсу відбувся 7 серпня на «Зеленій хвилі».
Ілюстрації переможців представлені за посиланням facebook.com/greenwaveod

IV благодійна акція «Книги для дитячого дому»

За ініціативою організаторів книжкового ярмарку «Зелена хвиля» і Корнійчуковського фестивалю – громадської організації «Агентство регіонального розвитку» та виставкової компанії «Експо-Юг-Сервіс» – була здійснена IV благодійна акція «Книги для дитячого дому». Мета акції – збір хороших, корисних книг для дитячих будинків Одеси та Одеської області. На книжковому ярмарку від 6 по 9 серпня був організований пункт прийому книг. За ці дні організаторам вдалося зібрати близько 500 книг, які найближчим часом будуть передані дітям.

Книжкові конкурси

Організування книжкових конкурсів – давня традиція «Зеленої хвилі».
У 2015 році відбулися XI конкурс «Мистецтво книги» і XII конкурс «Одеса на книжкових сторінках».
Конкурс «Мистецтво книги» розглядає книги як предмет і витвір мистецтва, як результат реалізації творчого задуму видавця, художника і поліграфіста. До участі в конкурсі допускається продукція українського та зарубіжного книговидання, представлена на книжковому ярмарку «Зелена хвиля».
У 2015 році в конкурсі «Мистецтво книги» брали участь 36 видань. Дев'ять із них були відзначені у дев'яти номінаціях конкурсу. Перемогу у головній номінації – «Топ-книга книжкового ярмарку» здобула книга «Маскарад» Михайла Лермонтова, видавництва «Центр книги Рудоміно», 2014, м. Москва. Книга оформлена у вигляді лаштунків театру, в якому і відбувається маскарад.

У конкурсі «Одеса на книжкових сторінках» цього року взяли участь 28 видань. Дванадцять із них були відзначені в 12-ти різних номінаціях, що відповідають заданій тематиці: Одеса як приналежність автора до літературної школи, Одеса як предмет краєзнавчого дослідження, Одеса як місце дії даного твору тощо.
Підсумки конкурсу опубліковані за посиланням facebook.com/greenwaveod

Склад журі книжкових конкурсів:

Ковальський Юрій Владиславович, головний редактор журналу «Радуга».
Палатніков Григорій Аркадійович, член національної Спілки художників України, книжковий графік.
Бродавко Роман Ісаакович, заслужений працівник культури України, лауреат літературних премій ім. К. Паустовського та І. Рядченко.
Голубовський Євген Михайлович, журналіст, віце-президент Всесвітнього клубу одеситів.
Гармидер Геннадій Васильович, член національної Спілки художників України, книжковий графік.
Щурова Тетяна Василівна, заслужений працівник культури України, завідувач відділу мистецтв Одеської державної наукової бібліотеки ім. Горького.
Яворська Олена Леонідівна, заступник директора з наукової роботи Одеського Літературного музею.
Мельниченко Лілія Олексіївна, голова Наукової секції книги при Одеському Будинку вчених; провідний співробітник Одеського Літературного музею.


Програма ярмарку

На сцені книжкового ярмарку відбулося тридцять презентацій книг та зустрічей з авторами.
Були гості, що приїхали на зустріч із читачами здалека, з різних країн Європи – Анатолій Контуш, Юлія Пилявська, Альфред Портер.
Авторів також представляли видавництва, що беруть участь у книжковому ярмарку: відбулися чмихало творчих зустрічей, презентації книг Ганни Богінської, Олександра Афоніна, Кузько Кузякіна, Лариси Мезінової, Уршулі Кульбацької, Віктора і Соні Пайгет, Олексія Бобровникова, Василя Шкляра, Ірини Говорухи, Олександра Косенка, Володимира Шовкошитного , Ганни Пухно, Абеля Раскаса.

У програмі були творчі зустрічі з дванадцятьма одеськими авторами: Володимиром Рутковським, Романом Бродавко, Наїлем Муратовим, Еллою Леус, Арсенією Великою, Владиславою Іллінською, Оленою Боришполець, Любов'ю Ісаєнко, Семеном Житнігором, Анжелою Бантовською, Євгеном Голубовським і Оленою Яворською.

Сьомого серпня відбулася Книжкова ніч на «Зеленій хвилі» – нововведення 2015 року. У програмі книжкової ночі були виступи музичних колективів «Цирк band», «Mellow Noise», співачки Халіди Абуєвої; літературно-театральні перформанси – моноспектакль Стаса Домбровського, представлений фестивалем «Зелений театр» і уривок з рок-опери «Divka», представлений фестивалем «Молоко»; поетичний марафон літературної студії «Зелена лампа», в ході якого поети презентували свою збірку «П'ять» (збірка удостоєна премії Костянтина Паустовського-2015). Книжкова ніч завершилася фаєр-шоу.

8 серпня відбувся літературний вечір «Не пиши вірші в стіл», організатором якого виступило молодіжне об'єднання «ЯЛектор». Було отримано понад 90 заявок на участь, 50 учасників виступили на сцені «Зеленої хвилі» з авторськими читаннями.

9 серпня, окрім презентацій і зустрічей з авторами, публіці були представлені два музично-поетичних концерти – програма київського поетичного дуету «Ахіллес і Черепаха» та програма «Між двох вогнів» одеського поета Андрія Орловського.

Увагу великої кількості публіки привернув концерт рок-оркестру Hardy Orchestra. Музикантів тричі викликали на біс.

Усі дні на сцені відбувалися заходи Корнійчуковського фестивалю – зустрічі з дитячими авторами (Інною Іщук, Семеном Житнігором, Віктором і Сонею Пейгат, Кузько Кузякіним та іншими), презентації дитячого журналу «Пізнайко», дитячі спектаклі та постановки:
- Дитячий спектакль «Подорож у шахову країну». Постановник – Ганна Калинюк, тренер-методист, майстер спорту з шахів.
- Виступ дитячого театру «Маскарад» (м.Одеса).
- Виступ дитячого лялькового театру «Світлячки» (Комінтернівський район Одеської області). Постановка «Масляний, крилатий і хвостатий».
- Уривок з мюзиклу-фентезі «І так ми будемо жити в Одесі!». Автор – Михайло Крупник, переможець Корнійчуковської премії-2013. Виконували читачі бібліотек Одеси.
- Лялькова інсценізація казки «з секретом» для малюків 4-7 років «Сонечко для всіх одне». Автор – Лариса Мезінова, вчитель вальдорфської школи.
В Одеському літературному музеї відбулися презентації дитячих книг Володимира Рутківського і Романа Бродавко.

Загалом, на «Зеленій хвилі» відбулося 68 різних подій та заходів.

Одна з традицій «Зеленої хвилі» – створення експозицій, присвячених знаковим ювілейним даам, літературним подіям, іменам. У 2015 році увазі відвідувачів були представлені спеціальні експозиції:
- «Королю фейлетону Власу Дорошевичу – 150 років».
- «Малюнки поета» – експозиція, присвячена 120-річчю від дня народження Едуарда Багрицького.
- «Місце під сонцем» – експозиція, присвячена 125-річчю від дня народження поетеси Віри Інбер.
- Спеціальна експозиція, присвячена 85-річчю українського дитячого письменника Всеволода Нестайка.


Рівно за рік запрошуємо на ювілейну XX Міжнародну книжкову виставку-ярмарок «Зелена хвиля» та IV Одеський міжнародний Корнійчуковський фестиваль.

До зустрічі в серпні 2016!

Організатор книжкового ярмарку – виставкова компанія «Експо-Юг-Сервіс»

Організатор Корнійчуковського фестивалю дитячої літератури – громадська організація «Агентство регіонального розвитку»


Офіційний партнер «Зеленої хвилі» – ProCredit Bank

Генеральний медіа-партнер – Народне Радіо

Телевізійний партнер – 7 канал

Медіа-партнер – Козир Діджитал

Контакти оргкомітету:

http://expodessa.com/books/
in@expodessa.od.ua
тел. / факс: +38 (048) 777-60-68, (048) 728-60-68

Відповісти на статтю