Форум "ДОНКУЛЬТ" у Львові 16-30 червня
Благодійний Фонд "Мистецькі Надра" | 24.05.15 7:44:10
З 16 по 30 червня 2015 року у Львові пройде Культурний форум «ДОНКУЛЬТ», організований Благодійним фондом «Мистецькі надра» у партнерстві з львівським Центром міської історії та за підтримки Львівської міської ради, Львівської мерії та Львівської обласної ради.
В рамках Форуму заплановано близько 80-ти подій у складі великої мультидисциплінарної програми, що розроблялась у колаборації митців та дослідників зі Східного регіону, Львова та Києва. Проект стане майданчиком для комунікації між Заходом і Сходом, та не лише поширить знання про минуле та сьогодення Донбасу, але і дасть можливість дослідити на його прикладі ті проблеми, питання і виклики, що актуальні для країни в цілому.
Урочисте відкриття форуму «ДОНКУЛЬТ» відбудеться 16 червня 2015 року о 19.00 у Львівському палаці мистецтв. Окрім Палацу мистецтв події Форуму задіють головні культурні локації Львова: Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львівські оперу, філармонію та музичну академію. Окремі заходи відбудуться у великій сесійній залі Львівської міської ради, Музеї етнографії та художнього промислу, мистецькому об’єднані «Дзига», просторі «Майстерня міста». Театральні події пройдуть на сценах Львівської опери, Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва та Першій сцені сучасної драматургії «Драма.UA».
Організатори форуму впевнені, що культура може міняти наші уявлення, поглиблювати знання і руйнувати стереотипи, будувати мости між минулим ісучасним. Саме тому культура і її різноманітні форми обрані як дієвий спосібкомунікації між різними середовищами, громадами, регіонами. Ідея проекту «Мистецькінадра» – показати різноманітність і багатовимірність регіонів України, застосовуючикультурний потенціал як дієвий інструмент в налагодженні діалогу всередині країни таформуванні відкритого і толерантного суспільства. Проект передбачає проведеннямультидисциплінарних культурних форумів, присвячених певному регіону України, іпрезентацію їх у географічно протилежних місцях нашої країни, формуючи єдинийкультурний простір.
«ДОНКУЛЬТ», що відбувся у Києві в жовтні 2014 року, став першою частиноюцього проекту і мав великий резонанс в суспільстві. Протягом двох тижнів відбулися 83 заходи, які відвідали понад 15 000 осіб.
16 – 30 червня 2015 «ДОНКУЛЬТ» відбудеться у Львові. Київська програма буде представлена лише частково. Більшою мірою вона доопрацьована і оновлена львівськими контекстами і орієнтована на львівську громаду та людей, переселених із окупованих територій України. В рамках Форуму пройде близько 80 подій. До роботи над проектом залучилися спеціалісти з різних напрямків культури та академічної сфери зі Львова, Східного регіону та Києва, які курують окремі програми.
Урочисте відкриття форуму «ДОНКУЛЬТ» відбудеться 16 червня 2015 року о 19.00 у Львівському палаці мистецтв. Окрім Палацу мистецтв, локаціями Форуму стануть Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львівські опера, філармонія та музична академія. Окремі заходи відбудуться у великій сесійній залі Львівської міської ради, Музеї етнографії та художнього промислу, мистецькому об’єднані «Дзига», просторі «Майстерня міста». Театральні події пройдуть на сценах Львівської опери, Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва та Першій сцені сучасної драматургії «Драма.UA».
Велика ВИСТАВКА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА (близько 150 експонатів) пройде у Львівському палаці мистецтв. Її Куратори – Оксана Баршинова, завідуюча науково-дослідного відділу мистецтва ХХ – початку ХХІ ст. Національного художнього музею України та Дмитро Голець – експерт аукціонного дому «Корнерс». В експозиції будуть представлені твори художніх музеїв Львова та Києва, Національної спілки художників України, Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, Центрального кінофотоархіву ім. Г. Пшеничного, галерей та приватних збірок, особисто художників, у тому числі вихідців з Донбасу.
Дискусійно-лекційна програма об’єднує декілька форматів і пропонує близько 24 заходів. Акцент програми зроблено на показі багатоманітного і мало відомого Донбасу, з метою підняти складні питання, підважити однобоку риторику про Донбас в «романтичних» чи «звинувачувальних» тонах та шукати способів розуміння і показу різноманітності і багатокультурності сучасної України і її спадщини. Публічні лекції розглядатимуть Донбас у XIX-XX століттях з перспективи робітничої, міської історії та трансформацій прикордоння. Дискусії та круглі столи залучать експертів з різних сфер та країн для обговорення актуальних питань та сучасних викликів, пере/осмислення того, чим є цей регіон, його минуле, спадщина і сучасна ситуація. Зустрічі запросять до розмови істориків та соціологів, для яких Донбас став темою багаторічних досліджень і сучасних рефлексій. Серед лекторів та експертів - Гіроакі Куромія, Даніель Валковіц, Тетяна Журженко, Олена Стяжкіна, Сергій Єкельчик, Дагмар Кіфт. Заходи супроводжуватимуться показами документальних хронік про промислові міста України, вуличною історичною виставкою "Праця, виснаження та успіх. Міста-корпорації в Донбасі", театральною виставою «Зерносховище». Окрема частина лекційно-дискусійної програми – три фотовиставки та зустрічі з сучасними українськими фотографами Віктором Марущенком, Євгенією Білоусець, Олександром Курмазом, для яких Донбас є темою різнобічних візуальних досліджень, виявлених в фотосеріях.
Кураторкою МУЗИЧНОЇ ПРОГРАМИ є Любов Морозова, музикознавець, музичний критик, прес-секретар Форуму «Музика молодих» та Київських міжнародних майстер-класів нової музики COURSE. У програмі симфонічні та фортепіанні концерти, вечори вокальної музики та вільної імпровізації, фольклор Донбасу, а також перформанси та синтетичні мистецькі акції (загалом 13 подій). У Львівській опері відбудеться заключна подія Форуму – концерт «Золота Україна», програма якого складена спеціально для «ДОНКУЛЬТУ». Диригент – Кирило Карабиць – єдиний в українській історії диригент, якому вдалося зробити блискучу міжнародну кар'єру (має звання «Диригента року» за версією британського Королівського філармонічного товариства, був головним запрошеним диригентом Філармонійного оркестру Страсбурга, працював з Королівським і Лондонським філармонічними оркестрами, є головним диригентом Симфонічного оркестру Борнмута). Програма концерту включає вокально-симфонічні твори двох видатних композиторів з Донбасу, які відкриють слухачам маловідомі сторінки їх творчості. В концерті прозвучать друга частина знаменитої «Скіфської сюїти» (1914) С. Прокоф‘єва, два хори – «Заповіт» на слова Т. Шевченка з опери «Семен Котко» (1940) та «Золота Україна» з циклу «Пісні наших днів» (1937), а також «Юнацька симфонія. Фінал» (перша симфонія 11-річногоСергія Прокоф’єва, написана ним на Донбасі, 1902).Центральний твір програми – хоровий концерт Івана Карабиця «Сад божественних пісень» (1971), написаний до 250-річчя Г. Сковороди, який є яскравим прикладом творчості шістдесятників.
ТЕАТРАЛЬНУ ПРОГРАМУ (близько 10 подій) курує найуспішніший український драматург Наталія Ворожбит – лідерка «нової драматургії» в Україні, чиї п’єси ставлять театри Англії, України та Росії. Відкриває програму опера «Коріолан» за однойменною п’єсою В. Шекспіра (прем'єра постанови відбулась 29 листопада 2014 року в Києві і стала однією з головних театральних подій сезону). На думку режисера і керівника проекту Влада Троїцького, більш актуальний і болісний текст для постановки у театрі сьогодні знайти складно. Автор проекту порівнює події шекспірівської трагедії з подіями сьогодення в Україні. Цього разу, Троїцький, відомий як невтомний режисер-експериментатор, звернувся до жанру «нової опери» і перетворив процес створення вистави на творчу лабораторію, де музика постановки стала плодом вільної колективної імпровізації дванадцяти виконавців та режисера. Цю музичну палітру утворює поєднання тембрів акустичних інструментів та електроніки, академічної та народної манер співу, складних гармоній та сучасних драйвових ритмів. Влад Троїцький зазначив, що починаючи роботу над «Коріоланом», він запропонував виконавцям та музикантам вирушити у подорож, а тепер запрошує приєднатися до них і глядача.
Театральна програма надзвичайно яскраво ілюструє трансформації, які відбуваються в українському суспільстві. Вистава «Страх в Україні», що стала нарисом сьогоднішньої України «в вогні», створена Георгом Жено – німецьким режисером, одним із засновників опозиційного експериментального театру «Театр.doc» (Москва), який з 2014 року чимало працював на Донбасі. Одним із спільних проектів німецького драматурга та Наталки Ворожбит стала документальна вистава «Миколаївка», де самі діти-школярі 8-10 класів, які пережили бомбардування їхнього містечка і школи, є авторами і виконавцями своїх відвертих, глибоких, талановитих монологів. Режисер Георг Жено і психолог Олексій Карачинський протягом Форуму працюватимуть із переселенцями зі Сходу, які зараз проживають у Львові. В кінці фестивалю їх роботу буде показано в форматі «work in progress».
Кураторкою ЛІТЕРАТУРНОЇ ПРОГРАМИ Форуму (9 подій) стала Любов Якимчук – поетеса та журналістка, авторка книги «Абрикоси Донбасу». На відвідувачів чекають літературні зустрічі, музично-поетичні перформанси, обговорення-дискусії. Серед подій – «Тур футуристів Донбасом» – вечір захопливих історій про поетів, які 1929 року їздили в тур Донбасом. Результати їхньої подорожі презентують сучасні автори зі Львова, Донецька, Макіївки та Луганська. Віктор Неборак (Львів), Іван Андрусяк (Івано-Франківська обл.), Борис Гуменюк (Тернопіль), які з різних причин мешкали на Донбасі, запрошують на розмову «Made in Donbas». І на завершення Олег Соловей з Донецька проведе літературну екскурсію Донецьком у Львові – «Ґетто: вижити не можна померти».
КІНОПРОГРАМУ (9 кіновечорів) на цей раз очолять громадські активісти зі Східного регіону України – Марія Ворончук (співорганізаторка Першого нічного кінофестивалю дитячого та молодіжного кіно «32 травня» в Донецьку) та Денис Ковалевський(організатор кінопоказів в райцентрах Львівщини). У програмі дискусії та перегляд кінострічок про Донбас і проблематику індустріальних регіонів від 1920-х років до сучасності – твори метра світового кіноавангарду Дзиґи Вертова, молодих, але вже відомих українських режисерів Олександра Ратія та Руслан Батицького, короткометражне кіно з Донбасу, художній фільм із зони АТО «Міна» (2015), фільми закордонних режисерів – «Смерть робітника» (2005) Міхаеля Главоггера та «День шахтаря» (2013) Ґаеля Мокaера та ін.
ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ в рамках «ДОНКУЛЬТУ» координатор освітніх програм Центру міської історії Центрально-Східної Європи Христина Бойко приготувала проект «Твої / Мої історії» (близько 9 подій). Його програма буде зосереджена навколо тематики міста. Заходи, що розраховані на різні вікові групи дітей, відбуватимуться у форматах анімаційної школи, історичної майстерні, лекцій та творчих майстер-класів. Маленькі відвідувачі Форуму зможуть взяти участь у створені анімаційного соціального відеоролика «Місто в моїх руках». Для підлітків, які нещодавно переселились до Львова працюватиме історична школа-майстерня про давню і недавню історію міста – «Донбаські історії голосом дітей». Батьків, освітян та педагогів запросять на «Зустріч за кавою» для спільного обговорення способів та форматів розмови з дітьми та підлітками на «недитячі» теми: про війну, конфлікт і травми.
Художник Р. Мінін, виходець з Донбасу, який протягом кількох останніх років працює над соціальними проектами в публічному просторі, запропонує дітям зі Східного регіону, які наразі проживають у Львові, долучитися до мистецької акції та разом створити розпис на стіні бібліотеки у Львові.
І на останок, важливим завданням колективу організаторів «ДОНКУЛЬТУ», учасників та відвідувачів є творча комунікація, результатом якої стане створення ініціативної групи з Галичини, яка допоможе зробити наступний проект, що презентуватиме цей регіон на Сході України, а саме у Харкові.
Зустрінемось у Львові 16 червня.
Керівник проекту «Донкульт», співзасновник БФ «Мистецькі надра» - Ольга Сагайдак;
Прес-секретар форуму – Юлія Кулик /098/ 283 60 93 /044/ 272 18 56
www.dofa.fundwww.facebook.com/doncultforum