Запрошує львівська книгарня "Є"
Книгарня "Є" | 12.01.15 6:10:26
12-18 січня книгарня «Є» у Львові запрошує на такі заходи:
14 січня (середа), о 18.00:
презентація наукової монографії Ірини Ігнатенко “Жіноче тіло у традиційній культурі українців” (видання третє, перероблене і доповнене). Спільно з видавництвом “Інтелектуальна книга”.
Книжка присвячена найбільш табуйованим ділянкам традиційної культури: жіночій фізіології і репродуктивному здоров'ю, особливостям інтимних відносин і гігієни статевих відносин у сільській культурі, способам контрацепції і позбування небажаної вагітності, жіночим та венеричним хворобам, клімактеричному періодові у фізіологічному циклі жінок очима етнолога. Лише деякі з перелічених питань вивчали дослідники, та й то фрагментарно. В основу дослідження покладено винятково факти: матеріали (значною мірою введені в науковий обіг уперше), зібрані в польових умовах самою авторкою, доповнені відомостями з друкованих джерел та архівів.
Монографія щедро ілюстрована матеріалами Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», репродукціями творів Національного художнього музею Уктраїни, репродукціями з Національного музею Тараса Шевченка.
Книга Ірини Ігнатенко «Жіноче тіло у традиційній культурі українців» своєю науковою сміливістю і чесністю розбурхала академічне життя в Україні. Водночас вона є чудовим пізнавальним і екзотичним чтивом для великої читацької аудиторії, оскільки зриває пелену фальшивої пасторальності з народної культури і представляє її як неоднозначне, але багатогранне і колоритне явище.
Ігнатенко Ірина Василівна – канд. історичних наук, доцентка кафедри етнології та краєзнавства історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Членкиня української Асоціації дослідників жіночої історії, Асоціації усної історії та Національної спілки краєзнавців України. Народилася, живе і працює у м. Києві. Авторка понад 55 наукових праць, навчально-методичних комплексів, співавтор навчального посібника «Українська етнологія» (2007 р.), багатосерійного наукового історико-етнологічного видання «Народна культура українців: життєвий цикл людини», монографій (під дівочим прізвищем Колодюк) «Народна медицина у традиційній культурі українців Полісся (остання чверть ХХ – початок ХХІ ст.)» (2006 р.); «Народна медицина українців Середнього Полісся: традиції та сучасність (на польових етнографічних матеріалах)» (2013 р.); етнологічного бестселера «Жіноче тіло у традиційній культурі українців» (2013 р.). Остання книжка, за висновком експертної комісії Всеукраїнського рейтингу «Книга року», увійшла до ТОП-списку 10 найкращих книг 2013 року в номінації «Візитівка: Етнологія. Етнографія. Фольклор. Соціолінгвістика».
15 січня (четвер), о 17.30:
“КОЛО КНИЖКИ”: обговорення книжок із підлітками 12-15 років. Тема першого “Кола” — книжка Зірки Мензатюк “Як я руйнувала імперію”.
У рамках проекту "Вся Україна читає дітям", ініційованого Центром дослідження літератури для дітей та юнацтва та Студентським культурним центром “Гілель”, у творчій співпраці з НСОУ "Пласт", Книгарня “Є” започатковує “КОЛО КНИЖКИ”: регулярні зустрічі для дітей та підлітків із обговоренням цікавих їм книжок.
Перша частина зустрічі — коротке представлення охочими книжок, які вони читали останнім часом, або просто улюблених. Друга частина зустрічі — обговорення конкретної книжки для підлітків.
15 січня будемо обговорювати книжку Зірки Мензатюк “Як я руйнувала імперію”. Мова йтиме, зокрема, про реалії кінця 1980-х — початку 1990-х, про те, чим жили тодішні підлітки, які не бажали співати пісень про партію й Леніна й визнавати все те, чого вимагали заідеологізовані дорослі; про патріотичні мітинги, які тоді відбувались; про те, як підлітки дізнавались історії своїх дідів і батьків, замовчувані протягом півстоліття й більше; про початки Народного Руху України; про захист людьми своїх прав (наприклад, на сповідування християнської релігії) перед радянською міліцією та КҐБ; про кон'юнктурників, які були завжди й усюди.
16 січня (п'ятниця), о 18.00:
презентація книжки Святослава Пахолківа “Українська інтелігенція у Габсбурзькій Галичині: освічена верства й емансипація нації". Спільно з літературною аґенцією “Піраміда” та Австрійським Культурним Форумом Модератор — Вікторія Бриндза, до розмови запрошено львівських істориків.
В основі книжки — докторська праця, захищена у Фрайбурзькому університеті у 2000 р. У 2002 р. вийшло німецькомовне видання. [Svjatoslav Pacholkiv, Emanzipation durch Bildung: Entwicklung und gesellschaftliche Rolle der ukrainischen Intelligenz im habsburgischen Galizien (1890-1914) (=Schriftenreihe des österreichischen Ost- und Südosteuropa-Instituts 27) Verlag für Geschichte und Politik / Oldenbourg, Wien / München 2002] Український переклад суттєво доповнений і розширений.
У монографії докладно розглянуто історичні, культурні та соціально-політичні передумови розвитку світської освіченої верстви на Габсбурзькій Галичині. Значну увагу присвячена австрійським середнім і вищим школам та їх значенню для галицьких українців. Єдина за засадами та духом освітня система відтворювалсь різними мовами народів монархії. Особливе місце відведено діяльності нової освіченої верстви у різноманітних ділянках суспільного життя та її наслідкам. За умов домінування на Галичині польської аристократії, не маючи значних політичних важелів впливу, тамтешні українці спромоглися створити власну самодостатню суспільну інфраструктуру. Помітними стали їх успіхи у економічній та політичній самоорганізації. Постали українські наукові та культурні інстутути, середні приватні школи, з'явилася незалежна преса. Ці якісні суспільні перетворення стали можливими передовсім завдяки появі достатньої кількості освічених людей, здатних бути їх носіями.
Книжка дає змогу українському читачеві звернутися до позитивного й конструктивного досвіду рідної історії. Досвіду, який і сьогодні може слугувати дороговказом.
Святослав Пахолків нар. 1967 р. у Львові, живе у Львові та Відні. Студіював німецьку філологію, історію Східної Європи та політичні науки в університетах Львова і Фрайбурга. Викладач університетів у Фрайбурзі, Базелі та Відні. Тематика досліджень: історія Габсбурзької монархії, міжетнічні відносини у Східній Європі, історія освіти.
***
Адреса книгарні “Є”:
просп. Свободи, 7.
Вхід вільний.