Чудасія продовжується, або ж дитячі книжкові війни...
А. Судин, редактор "Книгобачення". | 31.12.14 13:24:56
Здавалося б, що на «книжковому фронті» війни бути не повинно, особливо в галузі дитячої літератури. Хіба сяка-така конкуренція, не надто переобтяжена факторами якісної чи цінової політики, чи акціями з відшукуванням і просуванням авторів.
Більше того, вже кілька місяців була майже певність, що нещодавні формально «невеличкі» скандали, які виявлялися перед і під час форуму видавців у Львові із виданням творів для дітей поета Р. Скиби, просто стерлися і канули, як ніби й не було... Авторові цих рядків довелося особисто розмовляти із, можна сказати, офіційним представником (хоча й у неофіційних обставинах) «Видавництва Старого Лева», який запевнив, що той скандал був роздмуханий самим Р. Скибою. До речі, я й повірив, поважно сприйнявши аргументи щодо «іншої особи», про яку начебто йшлося в заяві М. Савки (див.: http://knyhobachennia.com/?category=1&article=1755). Адже ж саме з цього видавництва «все і почалося». Начебто.
Однак...
Днями прес-служба Львівської міської ради розповсюдила цікавий лист. Правду кажучи, знову брови самі піднімаються.
Читаймо.
"Видавництво «Апріорі» висловило свою позицію щодо перемоги у конкурсі на підтримку україномовного книговидання
Після сьогоднішнього засідання сесії ЛМР на ім’я міського голови Львова та управління культури міста надійшов лист від видавництва «Апріорі», у якому висловлено позицію щодо ситуації, яка склалась після перемоги одного з книговидавничих проектів видавництва у конкурсі на підтримку україномовного книговидання.
«У зв’язку з ситуацією, що склалась навколо перемоги одного з книговидавничих проектів нашого видавництва у міському конкурсі на підтримку україномовного книговидання та публічним дебатами, що відбулись на засіданні сесії міської ради, дозвольте висловити позицію видавництва «Апріорі» з цього питання.
Дитяча книга «Кожному по скибці» була видана нами у 2013 році, задовго до Революції гідності, і вона є продуктом діяльності не лише автора віршів, але й насамперед ілюстратора Ольги Кваші та цілої низки інших осіб.
Грошову винагороду, присуджену видавництву за цей проект, ми не планували надавати автору віршів Р. Скибі чи комусь іншому, натомість мали намір використати для підготовки та видання у 2015 році інших якісних книг, зокрема «Спогади бійців УПА» та «Біографія І. Франка» у редакції Р. Горака.
Звертаємо також Вашу увагу, що працівники видавництва беруть активну участь у заходах з підтримки учасників АТО та надають посильну матеріальну допомогу, зокрема, шляхом реалізації проекту «Читацький батальйон».
Водночас, враховуючи напружену і конфліктну ситуацію, що склалась з оцінкою політичної позиції Р. Скиби, та небажання депутатського корпусу міської ради дозволити надання грошової допомоги за проект, до якого він причетний, прагнемо повідомити, що ПП «Видавництво «Апріорі» відмовляється від грошової винагороди у розмірі 21 тис. грн.. присудженої нам як призове місце у номінації «Дитяча література».
Сподіваємось, що зекономлені кошти будуть використані в тому числі для допомоги учасникам АТО та їхнім родинам.
Користуючись нагодою, хочемо висловити вдячність членам міської конкурсної комісії за високу оцінку наших видань та висловити запевнення у тому, що видавництво «Апріорі» і надалі забезпечуватиме книжковий ринок Львова та України якісною книжковою продукцією», - йдеться у листі видавництва.
«Управління культури вдячне видавництву «Апріорі» за розуміння ситуації, що склалась. Сподіваємось, що у 2015 році і надалі будемо бачити якісну книжкову продукцію від видавництва», - зазначили в управлінні культури ЛМР.
От скажіть, чи не чудасія?
«... бачити якісну книжкову продукцію...» Бачити і... пританцьовувати? Чи як?
Мабуть, «політична позиція Р. Скиби» обговорювалася під час сесії дуже активно, адже тепер знаємо, що вона стала основою до «заборони» премії саме для Р. Скиби. (не переконаний, що під час сесії було заслухано самого Р. Скибу, зате думаю, що було зроблено висновки на інших заявах «про нього»). Я вже не кажу нічого щодо дивного формулювання «розуміння ситуації, що склалась», яке виглядає на типово єзуїтське із таким же продовженням. Ага... «будемо бачити»...
Щодо мене особисто, людини зі сторони, яка знову читає такі ото листи, то я «із розумінням» поставитися ніяк не можу.
До того ж, видавництво, як на мене, здивоване і ображене більше, ніж думає («відписується»?) прес-служба ЛМР. Принаймні, я би був на їхньому місці ображений точно. А прес-службі ЛМР, як здається, не варто брати на озброєння методів «гладенької» розмови Г. Герман. Ліпше казати прямо: Апріорі» прихистило у себе зрадника! Зась йому премію!» Книжка, може, і варта уваги, але «помахаймо грошима і... не даймо». Через «клятого автора» дитячих віршів, які, мабуть, дуже небезпечні для дітей...
Де ще таке можливе, як не у нас? І ото прискіпайся! Книжку ж то відзначили!
Не знаю взагалі, наскільки далеко зайшла суперечка Романа Скиби із депутатами (чи з близькими до них колами), які вияснили, що він не гідний премії (а разом із ним і видавництво), хоча можу зробити висновок, що його «політична позиція» перейшла всілякі межі «розуміння». Щоправда, чув, що він... взагалі-то пацифіст... яким, одначе, був у першу чергу творець християнства із його закликом «підстав другу щоку». Чому б не заборонити його підступну пропаганду в ті часи, коли Батьківщина в небезпеці? Або ж вилучити із Євангелія ці небезпечні для АТО слова...
Усе можна зрозуміти в протистоянні «ідеологій і ідей», коли патріотизм у гіркі для вітчизни періоди засліплює здоровий глузд і гасить світло душі, але чим завинила дитяча книжка, яку видало «Апріорі»? Чим завинили творці книги для дітей, які можуть таких книг видати ще немало, якщо їх таки підтримувати... У чому суть «розуміння ситуації»? У сенсі розуміння дурощів і невігластва, які не витравити з творців «культурного центру України»?
Чиж той Скиба був присутній під час сесії і так насолив тим депутатам, чи вони оперлися на його?
Запитання за запитанням... І логічних відповідей нема.
Взагалі той Р. Скиба вартує аж такої уваги з боку депутатів, щоб аж «економити на премії»?
Чи видавництво мусить себе як ніби перелякано «обілювати», що воно так прихильне до АТО, і так не любить Р. Скибу, щоб депутати не подумали про них чого поганого?
А може, Р. Скибу варто взагалі викинути з України і заборонити йому «писати», а заодно про всяк випадок і «малювати»? А усім видавництвам заборонити його публікувати із його небезпечними віршами. І художників, що ілюструють його дитячі віршики, теж вважати поганцями...
Не знаю... із того листа аж дуже багато неясностей випливає.
У тому числі – а де ховається львівська інтелігенція?
Мабуть, не серед депутатів ЛМР...
І взагалі...
А хто той Роман Скиба? Дитячий поет, чи впливовий керівник якоїсь політичної сили на зразок Ляшка? Борець-одинак, загнаний у кут без жодної підтримки і тому такий радикальний, чи резидент розвідки ворожої держави, що підступно ховається під личиною поета, що бавиться дитячими віришиками?
Власне, чим він узагалі такий комусь небезпечний?
Клянуся, я не бачив Романа Скиби років із 20, і ледве був із ним знайомий, тому не його захищаю.
І взагалі ця репліка цілком «кабінетна». Вона не з «сесійної зали».
Просто... такі листи мене вражають.
Так виходить, що пацифіст за своєю природою ЗАВЖДИ приречений на розп’яття.