Українська книга. Останній рубіж чи шанс на відродження?
Надія Зубко, УАД | 14.09.14 10:11:22
12 вересня 2014 року учасники та гості 21 Форуму видавців у Львові зібралися у приміщенні Музею мистецтва давньої української книги, де відбувся круглий стіл на тему «Українська книга. Останній рубіж чи шанс на відродження?», зініційований Українською асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК) та, власне, громадською організацією «Форум видавців».
Модератором заходу став президент УАВК Олександр Афонін. До його виступу долучилися Олексій Кононенко. директор департаменту видавничої справи і преси; Ніна Прибєга, багаторічний директор видавництва «Мистецтво»; Алла Істоміна, директор видавництва «Адеф-Україна»; Лариса Нікіфоренко, начальник Управління стратегічного планування культурного розвитку та регіональної політики у сфері культури Міністерства культури України. У круглому столі взяли участь видавці, книгарі, бібліотекарі, письменники, викладачі, науковці, представники органів державної влади.
Спершу Олександр Афонін розповів про основні напрацювання у сфері книговидання і книгопоширення в останні місяці, зокрема про відновлення роботи Міжвідомчої комісії з питань сприяння розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження, перше засідання якої в оновленому складі пройшло 22 травня 2014 року; про співпрацю з новим Кабінетом Міністрів України, зокрема з віце-прем’єр-міністром Олександром Сичем; про напрацювання покрокової інструкції для облдержадміністрацій з метою поліпшення динаміки видавничо-книготорговельної галузі тощо.
У межах круглого столу розглядалася низка питань, які можна узагальнити таким чином:
1. Йшлося про те, що чинна влади в країні більш відкрита до співпраці з УАВК, аніж попередні, однак така взаємодія поки не забезпечує бажаного корисного ефекту. Задля його досягнення необхідно створювати громадську платформу на місцях, об’єднуватись у професійні «добровольчі загони», ініціювати зміни знизу і вимагати їх втілення у життя.
2. Наголошувалося на соціально-культурній місії бібліотек, які повинні працювати не як архіви друків, а як осередки інтелектуального розвитку українців. Гостро критикувалось несанкціоноване копіювання книг, безкоштовне поширення чи продаж електронних копій, адже така практика вбивча для видавця. На часі побудова цивілізованої, взаємовигідної співпраці між бібліотеками та видавцями як суб’єктами книжкового ринку.
3. Визнавалась потреба у перегляді Закону України «Про обов’язковий примірник документів» і пропонувалось, щоб видавництво за власний рахунок надсилало лише три примірники, а 50 примірників викуповувались за кошти з державного бюджету. Таким чином книга стала б доступною не лише читачам національних бібліотек у столиці, а й абонентам обласних, наукових бібліотек, розташованих у регіонах.
На круглому столі торкалися проблем, пов’язаних з відображенням книжкової тематики у засобах масової інформації. Акцентувалась увага на тому, що репортажі з книжкових заходів надто лаконічні, позбавлені усіх необхідних відомостей про випущену книгу і видавництво, що підготувало його до друку.
Йшлося про відсутність статистики продажів (зокрема, мистецької літератури), пролонгацію/непролонгацію податкових преференцій для видавничої продукції, доцільність/недоцільність функціонування програми випуску соціально значущих видань «Українська книга», тематичний і регіональний аспекти переможців конкурсу «Найкраща книга Форуму видавців – 2014».
Пропонувалось протокольно оформити зустріч як виїзне засідання УАВК, а ухвалені рішення скерувати до органів законодавчої і виконавчої влади задля підвищення конкурентоспроможності книги як стратегічно важливого для розвитку Української держави інформаційного продукту.