Конференція «Державна політика книжкової сфери: новий шанс для України»

Новини

Конференція «Державна політика книжкової сфери: новий шанс для України»

ГО "Форум видавців" | 03.07.14 6:46:03

Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу, хто ти», – цими словами Віце-прем’єр-міністра України Олександра Сича розпочалась конференція «Державна політика книжкової сфери: новий шанс для України». Конференція відбулась 26 червня 2014 року в Науковій бібліотеці НУ «Києво-Могилянська академія» і стала завершальним заходом проекту «Book Platform» в Україні, що реалізовувався за підтримки програми «Культура» Східного Партнерства Європейського Союзу.
У конференції взяли участь 135 осіб, серед них – представники органів влади, письменники, видавці, книгорозповсюджувачі, медіа, бібліотекарі, перекладачі, журналісти, критики, літературознавці, культурні менеджери та громадські діячі, освітяни та науковці, котрі висловлювали свої думки з приводу того, що може зробити кожен з них для ефективної реалізації державної політики у книжковій сфері, а також – які структурні зміни потрібно здійснити на державному рівні у галузі книговидання і підтримки читання.
Учасників конференції привітали організатори та партнери, зокрема: Віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич, перший заступник Міністра культури Олеся Островська-Люта, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, президент Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко, керівник Бюро моніторингу та інституційного розвитку (RMCBU) Програми Східного Партнерства «Культура» Лучано Глур та президент ГО «Форум видавців» Олександра Коваль. Пан Афонін у своєму виступі, зокрема, зазначив: «Сьогодні ми маємо ще одну війну, в якій вже понесли найбільші втрати – це війна за свідомість, адже на рік держава витрачає саме на свідомість, на освіту людини лише 10 гривень! Тема нашої конференції – державна політика у сфері книговидання. І в ній є слово «шанс». Це наш останній шанс. Я не маю на увазі видавців. Я маю на увазі державу. Я хочу, щоб кожен з нас сьогодні усвідомив: держави без книги не існує».
Велике зацікавлення аудиторії викликала презентація директора Інституту книжки в Кракові Ґжеґожа Ґаудена про досвід впровадження програми підтримки читання та реформування бібліотечної сфери в Польщі. Саме вона переконала усіх присутніх у необхідності створення аналогічної інституції в Україні для подальшого розвитку книговидання і промоції читання.
Важливим аспектом конференції стала презентація результатів дослідження читацьких звичок та ставлення до читання, проведеного у 2013-2014 роках компанією pro.mova на замовлення ГО «Форум видавців» у межах проекту Book Platform. Результати, котрі були представлені аудиторії, мусять стати ще одним поштовхом до належних змін в сучасній сфері книговидання України. Автори дослідження стверджують, що основною причиною того, що люди не хочуть читати книжок є відсутність потреби у читанні.
Під час роботи у групах учасники обговорювали питання формування основних засад державної політики, кожен мав можливість висловитися, вислухати інших та їх критику, повторно обговоривши ідеї, з врахуванням критичних зауважень. Така методика дискусій виявилася досить ефективною, як зазначає учасник конференції Микола Скиба, директор ГО «Агенція культурних стратегій»: «Особлива подяка організаторам за конструктивний підхід до організації конференції: замість традиційних безрезультатних обговорень – якісна аналітика від pro.mova, інтенсивна інтелектуальна робота у профільних групах, ґрунтовний перелік радикальних і водночас – реалістичних пропозицій. Тепер головне, аби вистачило енергії крок за кроком втілити це все на практиці».
Оксана Хмельовська, співзасновниця культурно-видавничого порталу «Читомо», підкреслюює, що до формування книговидавничої сфери має бути залучено якомога більше представників різного виду діяльності: «За моєї пам'яті – це найбільш продуктивний і важливий захід у сфері книговидання, і дуже сподіваюся, що напрацювання таки дадуть результат, адже ми всі зацікавлені у цьому. Зрештою, у наших інтересах – долучатись до ініціативи й досягати результату спільними зусиллями.Проблема роз’єднаності гравців книговидавничої сфери є, і чудово, що ГО «Форум видавців» зібрала під одним дахом представників мереж книгорозповсюдження, видавців, бібліотекарів, журналістів, освітян, ґрантодавців».
Результатом роботи конференції стане дорожня карта, вироблена редакційною групою, яка буде запропонована органам влади України для формування державної політики у книжковій сфері.
Конференція показала, що майбутнє книжки та читання в Україні залежить від кожного з нас. Від кожного видавця, депутата, журналіста чи мененджера культури. Власне це і підкреслила президент ГО «Форум видавців» Олександра Коваль, відповідаючи на питання журналістів – що має робити держава у справі книговидання: «Державна політика значною мірою залежить від того, чого хоче український народ. Яка буде позиція громади, так і повинна відреагувати держава».
Із результатами дослідження читацьких звичок та ставлення до читання можна ознайомитися на сайті проекту BookPlatformза посиланням

http://www.bookplatform.org/uk/activities/275-readership-ukr.html

Організатори: ГО «Форум видавців», Міністерство культури України, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація, Наукова бібліотека НУ «Києво-Могилянська академія»
За підтримки: Програми «Культура» Східного Партнерства ЄС, Фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну», Інституту книжки (Польща), Польського Інституту у Києві, Громадського радіо
Відповісти на статтю