Смартфони і читання…
20.05.14 17:45:43
Зі спостереженнями за способами застосування смартфонів і планшетів, які все більше входять у наше життя, на думку часто почало спадати припущення, що ці пристрої активно сприяють розвитку читання. Наприклад, у руках пасажирів громадського транспорту тепер усе частіше можна побачити, як смартфон замінює книжку. На екранчиках – текст. Художній, або прикладний. А от ЮНЕСКО додає до цього припущення новий штрих у вигляді наукових фактів.
У доповіді, нещодавно опублікованій на сайті цієї організації, продемонстровано, як використання мобільних технологій розвиває навички читання і сприяє грамотності в країнах, що розвиваються. Публікація була приурочена до Всесвітнього дня книги та авторського права.
У доповіді « Читання в епоху мобільного зв'язку » зазначається, що нині сотні тисяч людей використовують мобільні пристрої як текстовий портал. Згідно з результатами дослідження в країнах, де бракує книг, чимало їх мешканців читають уривки, оповідання та цілі книги на найпростіших пристроях з невеликими екранами.
Сповіщається, що, як це не прикро, досі 774 мільйони людей в цілому світі, включаючи 123 мільйони молодих людей, не вміють читати і писати, і ця неписьменність пов'язана з браком книг. Більшість людей у країнах Африки на південь від Сахари не мають жодної книги, а школи в цьому регіоні рідко забезпечують учнів підручниками. Тому там , де книг не вистачає, все більшого поширення знаходять мобільні технології. За оцінками Міжнародного союзу електрозв'язку , з 7 мільярдів людей на Землі 6 мільярдів мають доступ до працюючого мобільному телефону .
Дослідження ЮНЕСКО «Читання в епоху мобільного зв'язку » проводилося в семи країнах, що розвиваються: Ефіопії, Гані, Індії, Нігерії, Пакистані, Уганді і Зімбабве. Дослідження , засноване на аналізі понад 4000 опитувань і відповідних змістовних інтерв'ю, показало, що :
• велика кількість людей (одна третина учасників дослідження ) читає дітям казки з мобільних телефонів;
• жінки читають на мобільних пристроях набагато більше, ніж чоловіки (майже в шість разів більше);
• як чоловіки, так і жінки, загалом, читають більше, коли вони починають читати на мобільних пристроях;
• чимало з тих, хто недавно навчилися грамоті, і напівписьменні люди використовують свої мобільні телефони для пошуку текстів, що відповідають їхнім навичкам читання.
Ми, звичайно, можемо тішитися, що у нас письменність (треба сподіватися) майже стовідсоткова, однак смартфони застосовуємо дуже подібно. Загалом друковані видання вони навряд чи цілком замінять, але от у «критичних ситуаціях» (і не тільки в громадському транспорті) навіть дуже. Наприклад, при здаванні заліків і іспитів студентам мобільні пристрої інколи дуже помічні, віднаходячи для них потрібну інформацію за лічені секунди. І не треба носити із собою ні товстих підручників, ні шпаргалок....