20. Форум видавців у Львові: міжнародний книжковий ярмарок і літературний фестиваль
ГО "Форум видавців" | 09.10.13 22:50:24
Форум видавців у Львові підбив підсумки і звів докупи всі показники. Цікаво?
55 000 відвідувачів 20 Форуму видавців у Львові
Щодня 15 000 осіб слідкували за нашими новинами на нашому сайті та у соціальних мережах
Форум відвідало близько 750 зареєстрованих учасників, серед них 370 авторів, а також представники 220 видавництв
На події Форуму завітало понад 500 журналістів із 270 українських та іноземних ЗМІ
150 волонтерів допомагало організаторам створювати наймасштабнішу книжкову подію країни
410 книжок було номіновано на здобуття премії «Найкраща книга Форуму 2013», від 85 видавництв
Понад 800 заходів у програмі
Понад 250 автограф-сесій
23 країни світу: Польща, Росія, Німеччина, Чехія, США, Канада, Білорусь, Грузія, Вірменія, Велика Британія, Франція, Данія, Латвія, Литва, Колумбія, Румунія, Сербія, Словаччина, Швеція, Швейцарія, Австралія, Каталонія і Нова Зеландія.
Офіційне відкриття 20-го Форуму видавців у Львові відбулось 12 вересня о 10.30 в Палаці Мистецтв (вул. Коперніка, 17) за участі віце-премєр-міністра України Костянтина Івановича Грищенка, міністра культури і національної спадщини Республіки Польща Богдана Здроєвського, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Генрика Літвіна, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Польща Маркіяна Мальського, директора Гете-Інституту в Києві Вєри Багаліантц та ін.
Урочистості з нагоди 20-річчя Форуму видавців у Львові відбулися 11 вересня у Львівській обласній філармонії за участі Міністра культури і національної спадщини Республіки Польща Богдана Здроєвського, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Генрика Літвіна, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Польща Маркіяна Мальського, представників обласної та міської влади. Співала «перша леді польського джазу» Ага Зар’ян.
Урочиста церемонія вручення книжкової премії «Найкраща книга Форуму-2013» традиційно відбулась у перший день ярмарку (12 вересня о 19-00) у Львівській обласній філармонії. 19 лауреатів конкурсу отримали відзнаки «Найкраща книга Форуму видавців – 2013». Також були вручені традиційні нагороди від голови ЛОДА Віктора Шемчука, міського голови Львова Андрія Садового і партнерів Форуму видавців. Цього року гран-прі отримав не одна, а три книги: «Фізика майбутнього» Мічіо Кайку, «Малевич» Жан-Клода Маркаде, «П'ятикнижжя» Грицька Чубая.
Найбільший у світі ярмарок української книги працював 12 – 15 вересня у Палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) і на проспекті Свободи. Відвідувачі мали змогу придбати книги, взяти участь в антикризових акціях та дисконтних програмах. Можливість безкоштовного входу мали пенсіонери, вчителі, бібліотекарі, читачі львівських бібліотек. Ціна квитка для інших становила символічні 10 грн.
8. Львівський міжнародний літературний фестиваль, який очолює п’ятірку найкращих осінніх книжкових заходів світу за версією Forbes., об’єднав понад 370 авторів і 350 заходів.
Найцікавіші проекти цьогорічного Літературного фестивалю:
Польща – Почесний Гість 20 Форуму видавців у Львові.
Вперше на Форумі видавців було впроваджено статус «Країна – Почесний Гість». Цей статус отримала Республіка Польща, представляючи програму, що складалась з 54 заходи.
Понад 50 учасників прибуло на Форум у складі польської делегації.
Почесним гостем 20 Форуму видавців у Львові став всесвітньо визнаний філософ і культуролог Зигмунт Бауман (Zygmunt Bauman). Філософ взяв участь у прес-конференції з нагоди відкриття 20 Форуму видавців у Львові 9 вересня, а також провів публічну лекцію «Невелике доповнення до довгої соціальної історії часу» в ЛНУ ім. І. Франка. Серед основних заходів польської програми також презентація книжки Данути Валенси «Мрії і таємниці», круглий стіл «Польща і Україна в останньому десятилітті» за участі депутата ЄП Павла Коваля, презентація книги Кшиштофа Зануссі «Час умирати», демонстрація фільмів відомого режисера, круглий стіл «Вплив ЗМІ на суспільні процеси у світі» за участі Яцека Жаковського, Матвєя Ганапольського, Романа Скрипіна, Гжеґоша Ґаудена та Ольги Герасим’юк.
Поетичний потяг Чернівці – Львів спільно з MERIDIAN CZERNOWITZ. Потяг №136 прибув до Львова з Чернівців 9 вересня. Поети з 16 країн світу протягом всієї подорожі читала свої твори.
10 15 вересня вони взяли участь у заходах 20 Форуму видавців у Львові.
Фокусна тема – «Жінка у світі, що змінюється», на яку організаторів надихнула Ольга Кобилянська. «Жіноча» програма налічувала 19 заходів, серед них дискусії і круглі столи на соціальні, гендерно марковані теми: «Історії жінок і жінки в історії», «Авторка і героїня. Жінка в українській літературі», «Жінка в українській освіті», «Жінка-керівник або Чоловічий погляд на управління в культурі».
Фестиваль «КОНТЕКСТ-2» став продовженням програми створення, підтримки і розвитку інфраструктури, яка обслуговує літературний процес. Програму було втілено за підтримки Програми і3 «Ідея – Імпульс – Інновація» Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України». Програма Контексту-2 була зосереджена на літературній критиці і книжковій журналістиці. Лекції і майстер-класи для журналістів-початківців провели найкращі літературні критики та журналісти з різних країн: Юстина Соболевська (Польща), Александр Гаврилов (Росія), Олаф Кюль (Німеччина), Костянтин Мільчин (Росія), Татьяна Толстая (Росія), Ганс-Петер Куніш (Німеччина). Учасниками проекту стали 24 журналісти, попередньо відібраних на конкурсній основі.
Фестиваль ТРАНСЛІТ – наймасштабніший в Україні проект, спрямований на промоцію перекладацької діяльності. Основним заходом фестивалю стала публічна дискусія «Вулиця із двостороннім рухом: український переклад за останні 20 років», що відбувся у межах проекту Book Platform (за підтримки програми «Культура» Східного партнерства ЄС) за участі перекладачів, видавців, авторів, науковців та підсумує результати досліджень перекладів українською мовою, а також з української іншими мовами.
9-та Молода Республіка Поетів – конкурс-фестиваль поезії молодих авторів. На конкурс надійшли заявки від 99 поетів. 10 призерів прочитали свої твори на гала-концерті фестивалю 14 вересня. ІII місце розділили між собою Михайло Жаржайло та Олег Богун. II місце отримав Євген Яворський. I перше місце виборов собі Лесик Панасюк із Житомира.
Ніч поезії та музики нон-стоп зібрала біля 400 відвідувачів. В програмі цьогорічної «Ночі…» поезія Лінор Горалік, Клауса Анкерсена, Еугеніуша Ткачишина-Дицького, Юрія Андруховича, Сергія Жадана Галини Крук, Івана Малковича та ін. Музична частина програми: PabloPavo, DRUMТИАТР та ZAPASKA .
Видавничий бізнес-форум
Спеціальним гостем бізнес-форуму став Едвард Навотка (Edward Navotka), засновник і головний редактор порталу publishingperspectives.com, який називають «видавничим ВВС». Він виступив з лекціями «Чи справді Америка проти світу: правда про Amazon, Apple, Microsoft and Google» та «Книговидання в еру глобалізації: чудово, хвилююче, що далі?», а також подискутував з українськими видавцями про авторське право, електронні книги й підручники. publishingperspectives.com є найпопулярнішим фаховим ресурсом для видавців цілого світу, саме тому, ми сподіваємося, що незабаром про Форум видавців у Львові і українські книжки дізнаються у багатьох країнах світу.
Редакційні візити
3-денні робочі візити 15-ти редакторів, видавців, культурних журналістів з Польщі, Німеччини, Франції, Швейцарії, Шотландії, Вірменії, Грузії, Словаччини, Швеції, Чехії були спрямовані на широке представлення українського книжкового ринку європейським редакторам, видавцям, культурним журналістам, перекладачам. Були реалізовані в межах проекту Book Platform (за підтримки програми «Культура» Східного партнерства ЄС).
Гостею Редакційних візитів стала, зокрема, Алі Боуден, керівник проекту «Единбург – місто літератури ЮНЕСКО», яка провела публічну презентацію проекту «Міста літератури ЮНЕСКО».
На презентації результатів першого всеукраїнського дослідження «Читання книжок в Україні» від компанії Київстар дали відповідь на питання що і скільки читають дорослі та маленькі українці? Чому значна частина українців не читають або рідко читають книжки? Наскільки поширеним в Україні стало скачування літератури?
Презентація книги в українському перекладі «Імператор усіх хвороб: Біографія раку» лауреата Пулітцерівської премії Сіддхартхи Мукерджі («Видавництво Жупанського») за участі письменниці Марії Матіос, журналістки і громадської діячки Катерини Гордєєвої, авторки книги «Победить рак!», засновниці руху «Українські амазонки», психолога, д. псих. н, проф. Наталі Шевченко, онколога чл.-кор. АМН України, почесного голови українського Товариства радіаційних онкологів Миколи Пилипенка та керівника напрямку «Динамічна культура» БФ Ріната Ахметова «Розвиток України» Олесі Островської-Лютої. Модерувала презентацію журналістка і телеведуча Ольга Герасим’юк. Захід проводиться за підтримки БФ Ріната Ахметова «Розвиток України».
Благодійна акція для пенсіонерів «Третій вік: Задоволення від читання»
Близько 10 тисяч пенсіонерів відвідали ярмарок безкоштовно, а перші 4 400 з них отримали знижку 20 грн. на придбання книжок українських видавництв. У рамках благодійної акції відбулось 6 зустрічей старшого покоління з письменниками і культурними діячами, а саме з Еммою Андієвською, Татьяною Толстою, Валерієм Шевчуком, Ігорем Калинцем, Юрієм Макаровим та Василем Шкляром. Також пенсіонери відвідали виставу «Криза» у Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької.
IV Львівський бібліотечний форум
11 заходів відбулось у межах Форуму для працівників бібліотек. Бібліофорум проводився у партнерстві з Українською бібліотечною асоціацією. Відкрила Бібліофорум конференція на тему «Сучасні проблеми діяльності бібліотеки в умовах інформаційного суспільства». По завершенню відбувся флеш-моб «Читай! Формат не має значення!»