У Львові «перезавантажили» Франка

Новини

У Львові «перезавантажили» Франка

Ігор Галущак, Олег Дьорка | 22.09.13 18:52:57

У межах 20-го ювілейного форуму видавців у Львові презентували, зокрема, й книгу «Франко. Перезавантаження». Збірка увібрала в себе 22 авторських погляди на постать Каменяра. Це - відомі українські письменники, науковці-літературознавці, дослідники творчості письменника, що об’єдналися з бажанням «перезавантажити» Франка, себто його творчість на сучасний копил.
А ідея зібрати означені погляди під однією палітуркою належить молодим студентам та організаторам фестивалю «ФранкоФест» Остапу Походжаю та Андрію Беницькому. Народжена в фестивальному середовищі й підтримана знаними постатями в сучасному українському культурному просторові, книга стала живим продуктом фестивалю та цільним науково-публіцистичним та художнім джерелом нового бачення Франка, не втраченого, не розвінчаного, не забутого, а молодого, такого різноманітного й багатогранного нашого сучасника.
Презентація книги відбулася в приміщенні факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка. Модерував зустріч Богдан Тихолоз, котрий у вітальному слові наголосив на тому, що книга не є підручником, чи монографією, й не є обов’язковою лектурою для студентства, директивно рекомендованою міністерством освіті. Вона натомість - мозаїка сучасних візій, спроба впіймати профіль Франка у власну творчу-камеру обскуру в суб’єктивний об’єктив. Книгу презентували одні з авторів - Олег Лишега та Галина Пагутяк. Скажімо, Олег Лишега пригадав скандал, що мав трапився в Дрогобичі 25 липня, коли в межах «ФранкоФесту» були влаштовані літературні зустрічі – дискурси під назвою «Франко. Перезавантаження». Тоді група «митців» з Дрогобича активно протестувала проти будь-якого «перезавантаження», «приватизованого» нею Франка. Скандал, що виник довкола проекту, на думку пана Лишеги, лише свідчить про його важливість та потрібність, адже будити думку довкола Франка потрібно, ба навіть - необхідно. Тим більш, що ідея цього проекту виплекана саме молодими людьми, які народжені вже в сучасній Україні, а не в Радянському Союзі.

Звернувся до присутніх і Богдан Якимович, вчений-історик, професор, доктор історичних наук: «Під одною обкладинкою зібрані наукові, художні та контраверсійні праці різних людей, які сприймають Івана Франка виключно через його творче «єство». На думку Богдана Якимовича, новела «Колюче терня» авторства Миколи Лепкого, вміщена до збірки, є чи не найкращою новелою в сучасній українській літературі останніх часів, а збірка загалом потрібна, важлива та актуальна.
Відповісти на статтю