«Зелена хвиля» книжкового моря
Анна Єрмолаєва | 07.08.13 19:01:07
Сімнадцята Міжнародна книжкова виставка-ярмарок «Зелена хвиля» та Перший Одеський Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури пройшли на Дерибасівській з 1 по 4 серпня 2013 року.
Сімнадцять років поспіль «Зелена хвиля» є літературним святом для письменників читачів, видавців та книгорозповсюджувачів. У нинішньому сезоні виставка пройшла з особливим розмахом: у ній взяло участь більше 100 видавництв і відбулося більше 65-ти заходів. Якщо «книга - це найкращий подарунок», то книжкова виставка - колосальний подарунок мешканцям та гостям міста. Головна книжкова виставка відбулася на головній вулиці Одеси, що символічно - неподалік від вулиць імені великих письменників Толстого, Буніна, Маяковського.
Офіційну підтримку проекту надали: Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Одеська обласна рада, Одеська обласна державна адміністрація, Одеська міська рада, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Представництво Росспівробітництва в Україні.
Відкриття виставки
Перший заступник голови облдержадміністрації Петро Хлицов під час урочистого відкриття виставки сказав: «Гордість нашого міста - люди, які читають книги. У нашому регіоні працюють 884 бібліотеки, в яких зареєстровано 775 000 абонентів. На «Зеленій хвилі» багато корисного робиться для дітей. Так от, діти, які читають книги, керуватимуть тими, хто дивиться телевізор! ».
В урочистій церемонії відкриття виставки взяла участь віце-мер Одеси Олена Павлова. «Зелена хвиля» - це «справжнє свято для Одеси. Ми знаходимося в культурній столиці України, у фестивальній столиці України і, я сподіваюся, в інтелектуальній столиці України. Принаймні, багато для цього робить «Зелена хвиля», - зазначила віце-мер Одеси.
У церемонії відкриття виставки у 17-тий раз взяв участь Михайло Жванецький: «З радістю відкриваю« Зелену хвилю ». Я чудово розумію, що головне досягнення нового життя - величезна кількість книг. Друге головне «досягнення» нового життя - повне падіння грамотності. Мабуть, кількість книг відбиває апетит. Але капіталізм - такий лад, коли те, чого не вистачає, з'являється автоматично. Поки не можемо писати - давайте читати, повертаючись в той світ, коли книга заміняла їжу », - закликав учасників і гостей виставки-ярмарку« Зелена хвиля »заслужений артист України та Росії.
«Це свято, а не захід, - сказав Генеральний консул Росії в Одесі Юрій Антонов. - З дитинства не люблю я слово «захід». А ось телевізійну передачу «Книжчині іменини» - любив. Сьогодні в Одесі - Книжчині іменини! ».
Учасники виставки
У виставці взяли участь видавництва, книготорговельні організації та письменники з України, Росії, Білорусі, Вірменії, Грузії.
Видавництва з Росії беруть участь у «Зеленій хвилі» щороку. Кажуть, що попит в Одесі знаходить література будь-якого напрямку, головна умова - якість видання. Михайло Кулюкін, видавництво «Етерна» (Росія) повідомив: «Поява електронних варіантів книг навіть підвищує попит на друковані».
«Рекомендуємо« Зелену хвилю »зарубіжним колегам як кращу книжкову виставку України» - каже Альона Бичкова, заступник головного редактора з питань маркетингу, реклами і PR ВД «Лічності».
Дебютанти виставки - видавництва республіки Білорусь планують в 2014 році приїхати об'єднаним стендом, повідомив Владислав Мачульський, директор видавничого республіканського унітарного підприємства «Мастацкая література»: «Вже в наступні роки, можливо, ми будемо приїжджати в рамках міністерства, тобто це 6-10 і навіть більше видавництв, як ми зазвичай їздимо на всі виставки ».
Книжкові інтернет-магазини вийшли за межі віртуальної реальності і також презентували видання за допомогою виставки: «Один день роботи на виставці дорівнює місяцю роботи інтернет-магазину» - заявив Олексій Кудь, інтернет-магазин www.balka-book.com. З приводу економічного результату від участі у виставці повідомила й Світлана Додул, інтернет-магазин www.knigi.od.ua: «Між одним днем роботи інтернет-магазину і одним днем роботи на виставці - стовідсоткова різниця».
Виставка отримала відмінну оцінку 80% експонентів, на наступній виставці в 2014 році планують брати участь 84% компаній, і лише 16% ще не визначилися. Видавництва, які приїхали з гостьовим візитом, також мають намір брати участь у наступній виставці. «Читач вдячний, позитивно налаштований», відзначають учасники виставки.
Експозиція виставки
В експозиції виставки були представлені літературно-художні (19%), навчальні (9%), довідкові (8%), дитячі (17%), наукові (11%), науково-популярні (15%), суспільно-політичні (4 %), картографічні (3%), образотворчі (5%) видання.
Оскільки виставка пройшла в кінці туристичного та на початку навчального сезону, то попит на літературу розподілився таким чином: туристи скуповували літературно-художні видання, а школярі, студенти, викладачі - навчальні, наукові та довідкові. Дитячі видання також користувалися великим попитом. Батьки приходили зі списками шкільної літератури.
На виставці можна було витратити від 5 грн - за видання в м'якій обкладинці і до 5000 грн - за колекційне або подарункове видання. Найбільшою книгою в експозиції стало видання від компанії «Навчальна книга» «Париж у творах мистецтва», розміром 29 * 45 см, вагою 6,5 кг. Були на стендах і найбільш мініатюрні книги розміром 5 * 5 см. Книга від самої молодої письменниці виставки - роман «Нічого не відчуваю» 15-ти річної Ганни Булатової.
У головному павільйоні виставки були зібрані знакові експозиції: старі видання творів Корнія Чуковського, надані Одеським Літературним музеєм; репродукції фотографій Корнія Чуковського, привезені з його Будинку-музею в Передєлкіно, секція «Книзі Ю. Олеши« Три товстуни »- 85 років», виставка , присвячена видатному педагогу Янушу Корчаку (директору сирітського притулку у Варшавському гетто, який знав, що його учні будуть відправлені в газові камери і, незважаючи на можливість піти, залишився з дітьми до кінця), фоторепродукції видань XVIII - XIX століть «Як вчилися грамоті царські діти »; куточок улюбленого журналу« Веселі картинки ».
Відвідувачами «Зеленої хвилі» стали більше 12 000 одеситів та гостей міста! Сергій Мельников, відвідувач виставки говорить: «Тут є все і можна все знайти. Тут новинки цікаві. Дивлюся, люди купують Гетсбі, якого ми давно, ще в радянський час перечитали. Я прийшов за книгою Носова для дитини ».
Заходи виставки та фестивалю
Катерина Нефьодова, провідний pr-менеджер ВД «Веселі картинки» зазначила: «Сформована різноманітна культурна програма, що відповідає інтересам різних вікових груп». У рамках насиченої культурної та ділової програми відбулися такі заходи:
• Круглий стіл «Актуальні проблеми українського книговидання». Організатор: Асоціація видавців та книгорозповсюджувачів України;
• Конференція «Ефективні методики навчання і розвитку творчих здібностей дитини: початкова школа, дошкільна підготовка» та презентації навчальних закладів.
• Благодійна акція «Книжка для дитячого будинку»;
• Щовечірній показ фільмів російського режисера документального кіно Володимира Непевного («Віктор Шкловський і Роман Якобсон. Життя як роман», «Анна Ахматова і Артур Лур'є. Слово і музика», «Михайло Зощенко. Шлюб», «Іля + Маруся або Листи про кохання »,« Кіра »,« Віктор Соснора. Прибулець »);
• Театр на Зеленій хвилі: «Листування Василя Аксьонова та Белли Ахмадуліної» і театр для дітей під відкритим небом в ротонді міського саду;
• Книжкові конкурси «Мистецтво книги» і «Одеса на книжкових сторінках»;
• Майстер-класи з віршування, виготовлення та ілюстрування книг, мультиплікації.
Теоретик літератури Михайло Бахтін пише: «Автора ми знаходимо (сприймаємо, розуміємо, відчуваємо) у всякому творі мистецтва». Безсумнівно, письменник звертається до читача в першу чергу через свої книги. Книжкова виставка «Зелена хвиля» - це унікальна можливість поспілкуватися з авторами книг. Так, на «Зеленій хвилі» пройшли творчі зустрічі, автограф-сесії, презентації книг, видавництв і журналів:
• Журналу «Октябрь» і зустріч з головним редактором Іриною Барметовою,
• «Нічна розмова з Європою» поета, прозаїка, заступника головного редактора газети «Літературна Україна» Станіслава Бондаренка,
• «Квиток на вчорашній спектакль» театрального і кінокритика, журналіста Олега Вергеліса,
• «Коли душа заговорить віршами» поетеси Ольги Гуркіної,
• «Гартування води» письменника Олександра Косенка,
• «Білий кречет» заступника голови «Наіональної Спілки письменників України» Володимира Шовкошитного,
• «Життя як дитяча сорочка ...» уродженки Одеси, найстарішої актриси Київського національного театру російської драми ім. Лесі Українки Мальвіни Швідлер;
• «Пророк» українського письменника Олеся Ульяненка;
• «Як стати авантюристом? Роздуми мільйонера »бізнес-філософа Геннадія Балашова;
• «Нове про Бурлюків» письменника, інженера, фінансиста, юриста Євгена Деменка;
• Літературного проекту «Одеська бібліотека» АТ «Пласке» і Всесвітнього клубу одеситів;
• Видавництва «Лаурус».
Автори не тільки презентували книги, а й читали свої твори та відповідали на запитання читачів. Протягом усіх років «Зелена хвиля» незмінно зберігає свою головну відмінну ознаку: черги за книгами. У 2013 році до неї додалася ще одна: черги за автографами.
Організатор виставки, компанія «Експо-Юг-Сервіс» запрошує на «Зелену хвилю» і Другий Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури в серпні 2014 року!