У Польщі переживають за ефективність шкільних бібліотек. До чого призведе прагнення економії коштів?
За матерілами польських ЗМІ | 22.02.13 12:54:13
Останнім часом у Польщі серед шкільних педагогів і поєднаних зі школою працівників бібліотечної галузі загострюється обговорення проблеми шкільних бібліотек.
Річ у тому, що минулого року на державному рівні було ухвалено реформувати шкільні бібліотеки, надавши їм статусу звичайних публічних і перевівши їх таким чином під «інше крило». Йшлося про те, що утримання шкільних бібліотек потребує на сорок відсотків більше коштів, ніж звичайних державних, а до того ж вони і працюють менше.
Рішення опротестувала Об’єднання шкільних учителів Польщі, відтак було залучено і громадськість, яка схильна брати участь у намаганні врятувати шкільні бібліотеки. Наприклад, Об’єдання учителів переконане, що поєднання функцій призведе до звичайнісінької ліквідації шкільних бібліотек, а також погіршить ситуацію з наданням книжок для навчання.
Головним ініціатором змін є Міністерство управління і інформатизації. Однак на підтримку спротиву учителів Міністерство народної освіти виступило з пропозиціями змін до запропонованого проекту. Освітяни переконані, що місце шкільної бібліотеки – так в школі, вона потрібна учням для забезпечення навчання. Зокрема, міністерство освіти запропонувало запропонувати ухвали місцевим органам самоврядування скоріше навпаки, надавати права публічних бібліотек шкільним. Особливо важливим вважається це для сіл і маленьких містечок, де і без того проблема бібліотечного обслуговування є складною. Іншими словами, пропонується надати можливість місцевому населенню навпаки ширше користуватися шкільними бібліотеками, в тому числі поповнивши їх фонди, а також продовживши час роботи і на час канікул, не порушуючи процесу користування книгозбірнями з боку учнів.
Однак днями з боку міністерства управління і інформатизації було таки оголошено законопроект, згідно з яким органам самоврядування дозволяється ухвалювати рішення про реорганізацію бібліотек, що, на думку громадськості, означає узаконення масової ліквідації шкільних бібліотек. До того ж, як гадають освітяни, це значно погіршить процес навчання, оскільки учні під час навчання будуть позбавлені можливості відвідати бібліотеку, адже не можуть покинути школи. Іншими словами, користування книги молоддю значно скоротиться.