Новини

Мережа Barnes & Noble ладна скорочувати роздрібну торгівлю

За матерілами зарубіжних ЗМІ | 16.02.13 12:14:10

На минулому тижні одна із найбільших книготорговельних мереж у США вмістила на своєму сайті прес-реліз про радикально відчутне скорочення прибутків за сезон свят 2012 року (9 тижнів перед новим роком) у порівнянні з минулорічним періодом. Не багато не мало скорочення відбулося на 10, 9% (прибуток склав 1,2 млрд. доларів).
Здавалося б, що то нас мало хвилювати з їхніми мільярдами, до яких нам, як до неба, однак головнішими тут є, як видається, не обсяги, а тенденції і їх причини, і тому за подіями на книжковому ринку США слідкують чимало учасників того ринку в Європі – хто з чим – хто зі страхом перед футурошоком (а раптом таки ринок настільки видозміниться, що все забере на себе електрона книжка), а хто потираючи руки і навіть бажаючи того (із тих же таки причин). При тому, що ці тенденції, як показує життя наших сусідів (ближчих і дальших, навіть Великобританії) ще не переважають ще так, як у США.
Правду кажучи, спочатку не хотілося подавати цю новинку, бо ж її наслідки (для торгівлі) очевидні (хоча для нас ще віддалені), а відтак віддають відсутністю позитиву для і без того слабкої книжкової торгівлі України, якій навпаки потрібен потужний позитивний стимул. Однак, куди дітися? Якщо не говорити про це, то все одно що за прикладом психічно хворих страусів голову в пісок ховати.
А які ж наслідки? На тому ж таки сайті компанії Barnes & Noble говориться, що наразі в неї до розпорядження близько семисот книгарень (інші джерела подають точнішу цифру – 689) і саме роздрібна книжкова торгівля дала таке скорочення прибутків. Тобто, треба розуміти, книга виходить в США з розряду подарункового товару. А тому експерти роблять висновок, що може так статися, що протягом найближчих десяти років кількість цих книгарень скоротиться приблизно до 400 – 500. Натомість буде зростати увага до випуску планшетних читалок Nook i Nook HD, розробником і продавцем яких теж є ця компанія (разом з електронними книжками) – конкуренція до «амазонівського» Kindl’а.
Сегмент Nook за згаданий святковий період (9 тижнів) приніс 311 мільйонів доларів. Порівняно з минулим роком на 13.1% зріс продаж цифрових книжок, хоча продажі самого пристрою знизились. До свят вони випустили NOOK HD і NOOK HD+, які з початком свят продавались добре, але в результаті не оправдали очікувань. З урахуванням цього компанія очікує прибутки розміром у 3 мільярда в 2013 фіскальному році.
Відтак, якщо слідувати логіці, книга, переходячи в розряд електронної перестає бути подарунком, натомість сам пристрій для читання – так. Хоча, якщо замислитися, цей ринок насититься швидше, ніж ринок продажу книжки. Отож може таки прийти до того, що електронний варіант книжки таки перевершить у прагматичного американського читача традиційний. А відтак таки скоротиться кількість книгарень.
Як буде у нас, покаже приклад Європи, та й взагалі розвиток читання як такого. Наразі в Європі, у найближчих сусідів тенденцій до скорочення книгарень нема. Принаймні, про це «не трублять у всі труби».
Відповісти на статтю