Новини

То чи будуть знижки для виставкових покупців у Кракові, чи ні?

А. Судин | 24.10.12 20:21:34

Не скандал, але цікавинка з польського ринку.
Як виявилося, не всі у Польщі задоволені з того, що чимало видавництв, які будуть виставлятися на ярмарку книжки в Кракові, що відкривається від завтра, анонсують знижки на свою продукцію в межах від 10 до 30 відсотків для відвідувачів ярмарку. Одне із видавництв, яке називає себе молодим видавництвом (а відтак амбітним і, судячи зі всього, чесним) виступило із закликом відмовитися учасникам виставки від знижок, яких, власне, не надають книготорговцям. Аргументувало воно свій заклик тим, що такі знижки некоректні щодо закладів книжкової торгівлі, оскільки підбивають їх і репутацію, і ринковий стан. Власне, порушують правила доброго тону.
Якщо таке коментувати, то можна сказати, що це, щонайменше, злегка інтригуючи ситуація.
З одного боку знижки – це вигідно ярмарку, для якого це свого роду додаткова промоція (як було колись і на наших книжкових виставках), тобто знижки – спосіб «заманити» додаткових відвідувачів, а також це вигідно до певної міри і видавництвам, які отримують змогу стимулювати продаж усіх своїх «новинок», що досі лежали на складі і не дійшли до споживача і поповнити готівковий обіг коштів, бодай частково, якщо не цілком окупити собі свою поїздку на ярмарок (нехай простять мене за таке припущення польські видавці, якщо у них ситуація не схожа на нашу, яку ми щороку бачимо на наших виставках, а саме – продаж в тому числі й тих книжок, які елементарно не дійшли до книготоргівлі, а залишаються у видавництв на складах від виставки до виставки).
А з іншого боку – сама наявність у місті тимчасового повнішого за асортиментом, ніж у книгарнях, і сконцентрованого в одному місці книжкового ярмарку як ніби і без того змушує (якщо вже таке явище як продаж книжок під час ярмарку існує) місцеву книготоргівлю на час ярмарку скоротити свої доходи, навіть і завмерти. Адже потенційні покупці спочатку перебувають в очікуванні ярмарку, який запропонує знижки, потім біжать на ярмарок по обіцяні книжки, а потім припиняють на якийсь час ходити до книгарень, бо вже «закупилися».

А ще з іншого боку.... Скільки таких випадків у нашому тому видавничому бізнесі, коли видавці і без того підбивають основу у слабкого книготорговельного бізнесу. Наприклад, продаючи книжки за «видавничими» цінами в обхід книгарень (разом з тим нарікаючи на їхню неповороткість і погану роботу з просування їхньої продукції, за небажаня брати до реалізації те, що вже на їх думку «застаріле і неходове»). Зрештою, коли вони їдуть на ті ярмарки, то хіба в першу чергу думають про контакти з місцевою книготоргівлею? Не знаємо, як у Польщі, а у нас якраз це найостанніше питання – видавці їдуть продавати, а не нав’язувати контакти із торгівлею. Та й торгівля тоді просто «ображено» сидить удома замість пошуку контактів.

То чи має значення бути знижкам, чи ні? І чи скоротить відміна знижок кількість відвідувачів?
От цікаво було б, якби хто таки здійснив такий експеримент і спробував порівняти.
Щодо нас, то виставкові знижки якось так самі собою начебто відійшли. Тепер наші покупці знають, що їх там нема, а деякі видавці навіть навпаки вловили смак маркетингового ходу, який можна назвати «базарним ажіотажем», адже в «піднесеному настрої» можна і купити, і продати навпаки дорожче, ніж у книгарні!
Відповісти на статтю