Серія збірок українських оповідань-жахівчиків продовжується

Критика, рецензії > Художня література

Серія збірок українських оповідань-жахівчиків продовжується

Микола Петращук | 09.01.17 23:14:48

Після опівночі. Збірка оповідань. – Одеса: АйсПринт, 2016. – 150с.
Підвал. Збірка оповідань. – Одеса: АйсПринт, 2016. – 204 с.


Як виявилося, опублікована в 2015 році напередодні Геловіну збірка коротких оповідань-жахівчиків «Світильник Джека» започаткувала серію, яка отримала продовження минулого року у вигляді двох книжок.

Перша з них – «Після опівночі». До неї увійшло п’ятнадцять оповідань – «Під Корою» (П. Черепюк), «Остання роль» (В. Лавер), «В гостях» (Д. Чепур), « Після опівночі» (О. Крот), «Зелене полум’я» (О. Поліщук), «Зниклий» (Є. Товстоніг), «Меланія» (М. Кіляров), «Кровососи» (О. Бондаренко), «Темними стежками» (Р. Великород), «На тлі вікна під шепіт мухи» (С. Зінченко), «Нитки» (Б. Біланчук), «Він був нечемний» (О. Дмитровський), «Гербера» (Ю. Васильєва), «Випуск пару» (Б. Кічол), «Час полювання» (О. Ярмуш). Між собою оповідання пов’язує те, що ключові події в них відбуваються темної пори доби.
Друга збірка «Підвал» вмістила тринадцять оповідань –«Ріпер» (В. Лавер), «Давніше за вугілля» (Я. Шилович), «Той, що живе в криниці» (Є. Усенко), «В обіймах Полтви» (А. Луць), «Надвоє» (Ю. Васильєва), «По шматочку» (Ю. Андрієнко), «Кухар» (О. Дмитровський), «Вздовж стіни, до дверей» (Д. Чепур), «Пошесть» (О.Бондаренко), «Підземні сфери» (О. Коба), «Смерть як бажання» (Г. Закидальська), «Допитливий сусід» (Є. Товстоног), «Шепіт кісток» (П. Черепюк). Ці оповідання поєднує підземне розташування локацій, в яких розгортаються основні пригоди.
Спільним для оповідань обох збірок є прагнення авторів створити в них загадкову й моторошну атмосферу. Героями текстів є не тільки люди, але й містичні фантастичні істоти. При цьому, автори часом звертаються не тільки до власної уяви, але й міських міфів, чи текстів класиків, наприклад, творів Лавкрафта про Ктулху. Ще одним героєм оповідань, про якого рідко згадують є смерть у всій своїй багатогранності, яка кружляє навколо чи не кожного персонажа і, нехай повільно, часом несподівано, та все ж невідворотно підступається до нього.
Звичайно, тексти, що потрапили до збірок різняться між собою. І мова не тільки про обсяг чи динаміку розвитку сюжету, але й про майстерність автора. Деякі історії доволі оригінальні. Інші, хоча й вперше їх читаєш, здаються вже знайомими. Та це не дивно – пам’ятаєте опубліковану наприкінці 19 століття книжку «Тридцять шість драматичних ситуацій» Жоржа Польті? В ній автор доводить, що всі твори ґрунтуються на скінченній кількості сюжетних ліній, яких самому Польті бачилося всього тридцять шість.
Укладачем обох збірок є Олександр Дмитровський, редактором – Оксана Бондаренко. Вона ж -- автор передмов до них. Обкладинки розробив Іван Дубровський. Збірку «Підвал» проілюструвала Надія Дмитровська. Книжки цієї серії публікуються за підтримки Олександра й Надії Дмитровських.
Мусимо визнати, що ця серія україномовної літератури в жанрі горор активно розвивається. Спостерігається не тільки приріст кількості авторів, що публікуються в збірках, але й ріст якості текстів тих авторів, що не вперше публікують власні твори. До того ж покращується якість і самих збірок. Наприклад, остання книжка містить внутрішні ілюстрації. Формат книжок й надалі залишається кишеньковим.
Сцени насильства, що містяться в деяких оповіданнях змушують переглянути потенційний вік читача. Прикметно, що збірка «Після опівночі» містить попередження про віковий ценз, а ось вже в «Підвалі» її чомусь немає.
Як і попередня, дві нові збірки «Після опівночі» та «Підвал» орієнтовані на молодого читача, що полюбляє літературу в жанрі містики, горору та надає перевагу коротким текстам.
Відповісти на статтю