Статті, блоги > Редагування

Чи компетентний ваш редактор?

Перекладала Лідія Аксюк | 28.11.15 18:52:12

Подана тут публікація – це переклад невеликої статті напіврекламного змісту, взятої з ресурсу Publishing Perspectives, про який у нас уже йшлося ( http://knyhobachennia.com/?category=2&article=1540 ). Стаття цікава, знову ж таки, приверненням уваги до ролі редактора в сучасній видавничій справі (в тому числі й художній літературі), а також і тим, що в США активно просувається не тільки пропозиція надання таких послуг, як редакторські (у статті непрямо рекламуються послуги агенції Novel Gazing), але й обговорюються критерії якості редакторської роботи. Автор не говорить нічого нового, але ж... цікаво! То ж пропонуємо до розгляду те, як рекламуються «добрі» редакторські послуги, і як виглядає добрий редактор у рекламному текст (від. ред.).
Автор тексту Джим Депсі, заступник редактора в Novel Gazing.

«Якщо ви написали роман і думаєте над тим, чи потрібен і який потрібен редактор для вашого твору, то перечитайте поданий нижче перелік рекомендацій, і, сподіваємося, він допоможе дати відповідь на ваші питання.

Нещодавно кілька авторів звернулися до компанії Novel Gazing із проханням доопрацювати романи, які вже були перед тим кимось редаговані. Автори вірили своїм редакторам і гадали, що вони доброякісно виконали роботу. Але в подальшому після спілкування з читачами – вони раптом усвідомлювали, що в начебто відредагованих романах не тільки залишилося чимало граматичних і інших очевидних помилок (що змусило сумніватися в якості редагування), але й також узагалі виникають якісь інші дуже дивні питання, яких бути б не повинно – щодо композиції роману, а чи особливостей сюжетних ліній, історій персонажів. Причому ці аспекти були важливішими для авторів, аніж залишені помилки в словах чи реченнях. Саме такі зміни викликали їхнє обурення.
Без сумніву, автори часто скаржаться на редакторів. Ми таки, буває, попросимо вносити певні зміни до їхнього дуже вагомого і цінного результату праці. Навіть розуміємо, що інколи все, що можемо очікувати від авторів за наші старання, — це або просто задоволення і вдячність, або ж, навпаки, злісне роздратування. Однак, якщо повернутися до згаданого вище випадку, то незадоволених авторів, які зверталися до нас у минулому році, з часом побільшало. Я не буду міркувати про причини. Це може бути тільки збігом, із яким зіткнулася наша компанія.
Але все ж, гадаю, незважаючи на ці причини, авторам, які хочуть знайти собі відповідних редакторів, необхідно знати наперед, який редактор є відповідним до його вимог, а який ні. І у мене є тут кілька порад.
Зрозуміло, щоб випробувати редактора, на якого треба буде опертися, треба спочатку надіслати йому кілька вибраних сторінок із рукопису, а далі... перевірити його роботу за критеріями, що подаються нижче.
Це не вичерпний список, але кожен хороший редактор, на мою думку, обов’язково зробить таке.

Дасть пораду

Редактор не повинен вимагати, щоб ви видалили цілі частини, або переписали весь текст, позбулися якогось із персонажів, або ж вставили вбивство в кінці третього розділу. Чи взагалі будь-якого із інших розділів. Редактор не повинен керувати автором, щось йому нав’язувати, чи змушувати.
Робота редактора – виправляти серед іншого друкарські, граматичні та інші помилки, але коли доходить до основних авторських питань, таких, як сюжетна лінія: як розгортається історія, розвиваються долі тих чи інших персонажів, вони можуть лише порадити, до того ж маючи на це вагомі причини. Хороший редактор не буде наполягати, хоча і бачить по-своєму.
А така думка веде до подальшого...

Критикуватиме конструктивно

Хороший редактор ніколи не буде вказувати на проблему без пропозиції щодо її вирішення. У професіонала ви ніколи не побачите коментар “напруга знижується” без, принаймні, однієї корисної ідеї для автора. Редактор може, наприклад, виділити кілька рядків із надмірно описовими діалогами і рекомендувати вирізати щось, чи переглянути. Або ж (якщо вже на то пішло) запропонувати, що буде кращим для сюжету, аби в третьому розділі сталося вбивство. Пам’ятаймо – не диктувати.

Даватиме пояснення

Пропонуючи виправлення, редактор повинен бути готовим дати вичерпне і зрозуміле пояснення, чому він це пропонує. Причому це стосується як суто літературного редагування, так і при коректурі, особливо коли відбулося відчутне для тексту виправлення. Наприклад, коли основна думка в реченні перед тим була неясною чи неправильною.
Наприклад, автор міг написати:
«Я бачив щура, дивлячись через вікно підвалу.»
Із цього речення редактору треба зрозуміти, принаймні, з якого боку вікна дивився персонаж, наприклад:
«Я бачив щура, виглядаючи з вікна підвалу». Або ж «Я бачив щура, зазирнувши у вікно підвалу».
Одна з особливостей авторів — певна неуважність, переконаність, що все можна зрозуміти з контексту. Відтак автор може запитати, чому редактор зробив таке виправлення, бо ж сам, читаючи його навіть сто разів, не помітить проблеми.
У таких випадках доброю річчю є розгорнутий коментар. Адже приклади таких неясностей можуть бути набагато складнішими.
А це веде до....

Застосує практичні навики і грамотно пояснить

Коментар, який би міг супроводжувати наведений вище приклад, мав би бути, наприклад, таким:
«Я змінив цей текст тому, що читач міг би бути дезорієнтований, оскільки із попереднього контексту не було ясно, де перебував персонаж – у підвалі, чи зовні біля підвального вікна...»
А не:
«Виправлено для кращого розуміння читачем».
Хороший редактор при потребі детально коментує зміни, і, до речі, відповідь має бути без орфографічних, граматичних чи пунктуаційних помилок. Редактор не можемо просити вас писати якнайкраще, якщо сам не здатен висловити думку на письмі зрозуміло з першого разу читання і правильно.

Буде уважним

Вам же ж потрібен редактор, який виправить помилки в рукописі, а не внесе нові. Бо такі несподіванки трапляються.
Наприклад, після виконання правок помилкою редактора може бути навіть залишення подвійних пробілів між словами. Коли вам повернули рукопис, скористайтеся програмою Word, аби це перевірити. Або ж застосуйте інші засоби перевірки граматики. Компетентний і уважний редактор зробить це сам перед тим, як поверне вам рукопис, тобто не залишить вам того, що можна було б знайти таким простим способом.
(Примітка: це стосується тільки тих рукописів, де вже були узгоджені всі «вагомі» зміни).
Інший спосіб перевірки – оглянути невідповідності в перевірці граматики. Не повинно залишитися в програмі жодних установок, хіба що ви самі хочете мати ті специфічні установки.

Прагне ретельності

Під ретельністю маємо на увазі одразу ще декілька пунктів у переліку якостей, які ви маєте знайти в хорошому редакторові.
Це пунктуальність. Наприклад, редактор повинен завжди вчасно повертати роботу.
Ввічливість. Редактор може просити вас: “Будь ласка, перевірте те, що маєте на увазі, бо я не маю ваших даних”, а не різко: “Тут помилка, перевірте!”.
І немає нічого в тому недоброго, якщо редактор педантичний. Він обов'язково мусить мати «придирки» до навіть найнезначніших помилок і перевіряти кожну малу деталь чи факт. Наприклад, чи справді на хеловін в 1957 року був уночі повний місяць? (Е ні! Не був!)
Урешті решт, хороший редактор завжди допитливий. Ніколи не виставлятиметься всезнайкою, бо завжди вчиться і прагне поліпшувати свої знання, ерудицію, розуміння, навички.
Маєте якусь додаткову або іншу думку?
Пишіть у кометах!»
Відповісти на статтю

zzyytt | 20.11.18 09:06:59

http://www.jordansshoes.us.org
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-700-boost-wave-runner-b75571-p-428.html
http://www.fila-shoes.us.com
http://www.guccibelt.us.com
http://www.lacosteonlineshop.us.com
http://www.yesyeezy.shop
http://www.nikeflyknit.us.com
http://www.vapormaxshoes.us
http://www.nikecortez.us.com
http://www.goyard.us.com
http://www.hermesonlineshop.com
http://www.nike-roshe.us.com
http://www.caterpillarboots.us.com
http://www.offwhite.us.com
http://www.yeezyshoesuk.com
http://www.michaelkors-outletonlines.us.com
http://www.louboutinshoes.uk
http://www.yesyeezy.shop/balenciaga-17fw-triple-s-trainer-black-red-mens-w05m23972-p-613.html
http://www.nikeairforce1.us.com
http://www.ferragamobelt.us.org
http://www.yeezysuk.com
http://www.nikejordans.us.com
http://www.nike-hyperdunk.us.com
http://www.goldengooseoutlet.us
http://www.mbtshoesonline.com
http://www.goyardhandbags.org
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.coachsonline.us.com
http://www.nikesneakers.us.com
http://www.adidasyeezys.us
http://www.nfljerseys.us.org
http://www.adidasultraboost.us.org
http://www.adidasnmduk.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.yeezy-shoes.org.uk
http://www.jordan12.us.com
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-boost-350-v2-cream-white-cp9366-p-423.html
http://www.converseoutlet.us.com
http://www.mlbjerseys.in.net
http://www.adidas-tubular.us.com
http://www.adidassuperstar.us.com
http://www.adidasshoesonline.com
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.coachoutlets.name
http://www.yesyeezy.shop/offwhite-x-nike-air-presto-black-aa3830002-p-291.html
http://www.coachoutletsfactory.com
http://www.chromehearts.com.co
http://www.outletonline-michaelkors.us.org
http://www.reebokoutlet.us.org
http://www.yesyeezy.shop/air-jordan-1-og-game-royal-blue-mens-555088403-p-682.html
http://www.yeezy-500.us.com
http://www.yeezyboost.in.net
http://www.jordan13.us.com
http://www.longchamphandbagsonlines.com
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.bapehoodie.us
http://www.lebron16.net
http://www.balenciagashoes.us.com
http://www.kd11.us
http://www.hermesbelts.com
http://www.yeezysshoes.us.com
http://www.air-max.us.com
http://www.vans-outlet.us.com
http://www.hoganoutletonline.us.com
http://www.nikeairmax2019.us.com
http://www.jordan4.us.com
http://www.yesyeezy.shop/nike-air-max-197-sean-wotherspoon-aj4219400-p-66.html
http://www.yeezyboost350v2.org.uk
http://www.lebron15.net
http://www.vans-shoes.us.org
http://www.toryburchs.us
http://www.longchamp-bags.us.org
http://www.nikebasketballshoes.us.com
http://www.outletmichael-kors.us.com
http://www.yesyeezy.shop/supreme-x-nike-air-more-uptempo-varsity-redwhite-902290600-p-592.html
http://www.airmax270.us.com
http://www.michaelkors-outletfactory.us.org
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.adidaseqts.com
http://www.yeezy-shoes.org
http://www.jordan-retro.us.com
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-boost-350-v2-beluga-solar-red-bb1826-p-422.html
http://www.ferragamobelt.us
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.russellwestbrookshoes.us.com
http://www.adidasoutletonline.com
http://www.yeezyboost-350v2.us.com
http://www.rolex-replica.us.com
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.bape-hoodie.us.com
http://www.coachoutletssale.com
http://www.calvinkleinoutlet.us.com
http://www.canada--goose.co.uk
http://www.yesyeezy.shop/adidas-ultra-boost-c-82_89.html
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.michael-korsoutlets.us
http://www.birkinbag.us.com
http://www.linksoflondonus.com
http://www.hermes-birkin.us.com
http://www.lebron16.us.com
http://www.adidasgazelle.us.com
http://www.nike-shox.us.com
http://www.hermesbelts.co.uk
http://www.lacostepolosshirts.com
http://www.goldengoosesneakers.us
http://www.fitflops-saleclearance.us.com
http://www.yesyeezy.shop/offwhite-air-jordan-1-retro-chicago-the-ten-aa3834101-p-837.html
http://www.nikefoamposite.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.com
http://www.curry4.us.com
http://www.balenciaga.us.com
http://www.adidas-crazyexplosive.us.com
http://www.curry5.us.com
http://www.adidasstansmith.us.com
http://www.coachoutletstorefactory.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.adidasyeezy.co.uk
http://www.goyard-handbags.us.com
http://www.monclerjacket.net
http://www.hardenshoes.us.com
http://www.airmax90.us.org
http://www.monclerjackets.us
http://www.asicsgelkayano.us.com
http://www.hermes-belt.us.com
http://www.hermeshandbags.us.org
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.jordan6.us.com
http://www.adidasyeezys.us.com
http://www.polosralphlaurenuk.com
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.kd11.us.com
http://www.chromeheartsstore.us
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.filas.us.com
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.kyrie3.us.com
http://www.nikeairmax2018.us.com
http://www.ultraboost.us.com
http://www.jimmychoo-shoes.us.com
http://www.michael-kors-handbags.org.uk
http://www.adidas-pureboost.us.com
http://www.filashoes.org
http://www.outletlacoste.us.com
http://www.yeezyboost350v2shoes.us.com
http://www.pandorabracelet.in.net
http://www.chromehearts.name
http://www.valentinos.us.com
http://www.goyardhandbags.us.com
http://www.airjordanretro.uk
http://www.adidasnmds.com
http://www.kobeshoes.uk
http://www.nike-huarache.com
http://www.goldengoose-outlet.us.com
http://www.yeezy700.us.com
http://www.katespadehandbags-outlet.us.com
http://www.lebron16.us
http://www.offwhitexjordan1.com
http://www.cheapnbajerseyswholesales.us.com
http://www.long-champhandbags.org.uk
http://www.yeezy-shoes.ca
http://www.michael--korsoutlet.us.org
http://www.linksoflondon.us.com
http://www.outlettimberland.us.org
http://www.curry4shoes.us.com
http://www.hermes-handbags.us.com
http://www.nikereact.org
http://www.kyrie4.org
http://www.michael-kors-handbags.com.co
http://www.kevindurant-shoes.us.com
http://www.adidasstansmith.uk
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-desert-rat-500-blush-db2908-p-425.html
http://www.yslhandbags.net
http://www.yesyeezy.shop/balenciaga-17fw-triple-s-black-pink-women-sneaker-483523w06e38080-p-618.html
http://www.michaelkors-outletstore.com
http://www.nikereact.us.com
http://www.balenciagashoes.us.org
http://www.nike-airmax2017.us.com
http://www.offwhiteclothing.us.com
http://www.goyardbags.us
http://www.goldengoose.us.com
http://www.handbagsmichaelkors.com
http://www.kobesneakers.com
http://www.curry5.us
http://www.adidasiniki.us
http://www.fila.us.org
http://www.yeezyboost.com.co
http://www.kyrieirving-shoes.us.com
http://www.yeezy-boosts.us.com
http://www.golden-goose.us.com
http://www.nhljerseys.us.org
http://www.kd-10.us
http://www.longchamphandbagsoutlets.com
http://www.off-whiteshoes.us.com
http://www.adidaszxflux.com
http://www.lacostepolo.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.long-champ.us.com
http://www.jordanshoes.org.uk
http://www.supremehoodie.us.com
http://www.adidas-nmds.us.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.yeezyboost-350.uk
http://www.michaelkorsoutletonlineus.com
http://www.fakerolex.us.com
http://www.yesyeezy.shop/adidas-pharrell-williams-c-82_88.html
http://www.nikepolo.us
http://www.redbottom-shoes.us.com
http://www.yeezy500.us
http://www.nikehuaracheshoes.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.us
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.asics-shoes.us.org
http://www.nikeair-max.us.com

yanmaneee | 12.07.19 07:43:38

http://www.nikehuaracheshoes.us.com
http://www.yeezys.uk
http://www.goyard-handbags.us.com
http://www.air-max270.com
http://www.jordansshoes.us.org
http://www.filashoes.us.org
http://www.christianlouboutin-shoes.org
http://www.shoesyeezy.us
http://www.kd11.us
http://www.hermes-birkin.us.com
http://www.nikeair-max.us.com
http://www.airmax-270.com
http://www.coachsonline.us.com
http://www.coachoutlets.name
http://www.nikeairmax97.net
http://www.kyrie5.us
http://www.goldengooseoutlet.us
http://www.vapormax.org.uk
http://www.nikesneakers.us.com
http://www.kd-10.us
http://www.cheapjordans.us.org
http://www.goldengooseoutlet.org
http://www.balenciaga-sneakers.us.com
http://www.michaelkorsbagoutletbag.com
http://www.nikeairforce1.us.com
http://www.balenciaga.us.com
http://www.jordans.net.co
http://www.nike-airmax97.us.com
http://www.kd11.us.com
http://www.guccibelt.us.com
http://www.balenciagasus.com
http://www.goldengoosesneakers.us
http://www.curry4.net
http://www.michael-korsoutlets.us
http://www.christianlouboutinbar.com
http://www.adidasyeezys.us.com
http://www.supremeclothingonline.us.org
http://www.airmax95.us
http://www.jordanstoreonline.com
http://www.birkinbag.us.com
http://www.fila.us.org
http://www.jordan13.us.com
http://www.fila-shoes.us.com
http://www.christianlouboutin-outletonline.us.com
http://www.supremesclothing.us
http://www.nike-airmax97.us
http://www.vapormaxs.us
http://www.nikecortez.us.com
http://www.katespadehandbags-outlet.us.com
http://www.goyardhandbags.us.com
http://www.supreme-clothing.us.com
http://www.yeezy-shoes.org.uk
http://www.nikereact.org
http://www.monclercoat.us.com
http://www.nikeairmax95.us.com
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.kyrie3.us.com
http://www.polosralphlaurenuk.com
http://www.coachoutletssale.com
http://www.lebron15.net
http://www.converseoutlet.us.com
http://www.kyrie4.org
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.nikebasketballshoes.us.com
http://www.golden-goose.us.com
http://www.handbagsmichaelkors.com
http://www.monclers.us.org
http://www.yeezy700.us.com
http://www.goyard.us.com
http://www.nike-hyperdunk.us.com
http://www.airmax-95.com
http://www.louboutinshoes.co.uk
http://www.balenciaga-shoes.us
http://www.offwhite.us.com
http://www.valentinosshoes.us
http://www.jordan4.us.com
http://www.adidasnmds.us.com
http://www.michaelkorsfactorystore.com
http://www.adidasstansmith.us.com
http://www.michael-kors-handbags.com.co
http://www.yeezyboost.com.co
http://www.jordans.com.co
http://www.monclerjacket.net
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.nike-airmax2017.us.com
http://www.kyrie5.us.com
http://www.mbts.us.org
http://www.curry5shoes.net
http://www.retrojordanssale.com
http://www.goldengoose-outlet.us.com
http://www.bapehoodie.us
http://www.nikefoamposite.us.com
http://www.kyrieirving-shoes.us.com
http://www.jordan12.us.com
http://www.balenciagaspeeds.com
http://www.hermesbelts.co.uk
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.michael-kors-handbags.org.uk
http://www.calvinkleinoutlet.us.com
http://www.adidassuperstar.us.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.adidasyeezy500.us.com
http://www.yeezyboost350v2shoes.us.com
http://www.outlettimberland.us.org
http://www.hermes-belt.us.com
http://www.ultraboost.us.com
http://www.nfljerseys.us.org
http://www.asics-shoes.us.org
http://www.yeezysus.com
http://www.goldengoosesneakers.org
http://www.nikereact.us.com
http://www.jordanshoes.us
http://www.off-whiteshoes.us.com
http://www.outletmichael-kors.us.com
http://www.goldengooseofficial.com
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.curry-6.us
http://www.coachoutletsfactory.com
http://www.nike-shox.us.com
http://www.outletonline-michaelkors.us.org
http://www.stephencurry.us.com
http://www.jimmychoo-shoes.us.com
http://www.adidasgazelle.us.com
http://www.yeezyboost.in.net
http://www.louboutins.us.com
http://www.jordan-retro.us.com
http://www.yeezyboost-350v2.us.com
http://www.balenciagas.us.com
http://www.kobesneakers.com
http://www.adidas-tubular.us.com
http://www.nike-airvapormax.com
http://www.louboutin-outlet.us.com
http://www.hermesbelts.com
http://www.onlineshopmk.com
http://www.supremeoutlets.us.com
http://www.cheapmlbjerseys.us.org
http://www.hermesonlineshop.com
http://www.coachoutletstorefactory.com
http://www.yeezyadidas.us.com
http://www.fitflops-saleclearance.us.com
http://www.curry4shoes.us.com
http://www.vans-outlet.us.com
http://www.supremesstore.com
http://www.goldengoosedeluxebrands.com
http://www.curry6.net
http://www.airmax270.us.com
http://www.hermesbirkins.com
http://www.nike-huarache.com
http://www.cheapnbajerseyswholesale.us
http://www.yeezy-500.us.com
http://www.nikexoffwhite.com
http://www.monclersoutletonline.com
http://www.canada-goose.in.net
http://www.longchamphandbags.co.uk
http://www.christianlouboutinoutletofficial.com
http://www.balenciagashoes.us.org
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.cheap--jordans.us.com
http://www.hermes-handbags.us.com
http://www.hardenshoes.us.com
http://www.goldengoosesneakersstore.com
http://www.yeezyshoesuk.com
http://www.goldengoose.us.com
http://www.yeezysshoes.us.com
http://www.timberlands.us
http://www.longchampshandbags.us
http://www.filashoes.org
http://www.balenciagashoes.us.com
http://www.caterpillarboots.us.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.monclerjackets.us
http://www.air-max.us.com
http://www.yeezyboost350v2.org.uk
http://www.supreme-hoodie.us.com
http://www.michael--korsoutlet.us.org
http://www.louboutinshoes.uk
http://www.michaelkors-outletonlines.us.com
http://www.yeezy-boosts.us.com
http://www.air-jordanshoes.us.org
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.ferragamobelt.us.org
http://www.offwhitexjordan1.com
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.nikeflyknit.us.com
http://www.curry6shoes.us
http://www.airjordanretro.uk
http://www.nikeairmax2019.us.com
http://www.yeezyshoes.in.net
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.kevindurant-shoes.us.com
http://www.russellwestbrookshoes.us
http://www.jordan6.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.us
http://www.yeezyshoesus.com
http://www.jordanshoes.org.uk
http://www.air-vapormax.com
http://www.nhljerseysshop.us.com
http://www.goldengoosesonline.com
http://www.nfljerseyssale.us
http://www.goldengoose-sneakers.com
http://www.bape-hoodie.us.com
http://www.nmdsadidas.com
http://www.supremenewyork.us.com
http://www.michaelkorshandbagsus.com
http://www.reebokoutlet.us.org
http://www.hermes-handbags.us.org
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.yeezyboost-350.uk
http://www.long-champ.us.com
http://www.nikeairmax2019.com
http://www.air-max97.com
http://www.offwhiteclothing.us.com
http://www.ferragamobelt.us
http://www.adidaszxflux.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.russellwestbrookshoes.us.com
http://www.nikejordans.us.com
http://www.lebron16.us
http://www.adidasnmdr1.us.com
http://www.hogan-outlet.us.com
http://www.vapormaxshoes.us
http://www.nike270.us
http://www.nikeairmax2018.us.com
http://www.christianlouboutinsoutlet.net
http://www.christianlouboutinshoessale.com
http://www.airmax90.us.org
http://www.christianlouboutin-shoes.com
http://www.michaelkors-outletfactory.us.org
yanmaneee
Відповісти на статтю